Resultats Eleccions al Parlament 2012
2012
 
PartitsVots%Escons
CiU1.112.34130,6850
ERC-Cat Sí496.29213,6821
PSC523.33314,4320
P.P.471.19712,9919
ICV-EUiA358.8579,8913
C´s274.9257,589
CUP-Alternativa d´Esquerres126.2193,483
PxC60.1421,650
SI46.6081,280
Eb27.8740,760
PACMA20.7770,570
PIRATA.CAT17.9420,490
UPyD14.5520,40
FARTS.cat11.6750,320
VD5.9360,160
U.C.E.2.5020,060
PRE-IR8150,020
SiR33200
Escrutat100%
Escons totals135
Vots comptabilitzats:3.657.45069,56%
Abstencions:1.600.51030,44%
Vots nuls:32.2320,88%
Vots en blanc:52.8991,45%
2010
 
PartitsVots%Escons
CiU1.198.01038,4762
PSC-PSOE570.36118,3228
P.P.384.01912,3318
ICV-EUiA229.9857,3910
ERC/ESQUERRA218.046710
SI102.1973,284
C´s105.8273,43
PxC75.3212,420
RI.cat39.9221,280
Eb-CenB18.6280,60
EV-GVE15.4580,50
PACMA-ANIMALISTA13.8580,450
DES DE BAIX7.1690,230
CORI6.9820,220
PIRATA.CAT6.4890,210
UPyD5.2930,170
PDLPEA3.1980,10
PCPC2.9420,090
ALTERNATIVA DE GOVERN2.1870,070
PFiV2.0750,070
PUM+J1.9680,060
P.O.S.I.1.8340,060
FE de las JONS1.7810,060
PRE-IR1.5420,050
PCAS1.0530,030
UCE8780,030
PH8520,030
PDR.CAT8130,030
M.S.R.7780,020
GN7020,020
GLBTH/TSI4990,020
PxCat3120,010
CDS2160,010
BLOC.S.C.1870,010
PAR9700
SAIN8200
ALS5400
P.J.P.4700
DW4400
Escrutat100%
Escons totals135
Vots comptabilitzats:3.135.76459,95%
Abstencions:2.095.12240,05%
Vots nuls:21.7270,69%
Vots en blanc:92.3312,94%
Barcelona
PartitsVots%Escons
CiU762.62828,0526
PSC418.84715,414
P.P.361.58113,312
ERC-Cat Sí345.58612,7112
ICV-EUiA303.01311,1410
C´s229.7258,458
CUP-ALTERNATIVA D´ESQUERRES92.6213,43
PxC51.4491,890
SI32.1411,180
Eb22.4040,820
PACMA16.4020,60
PIRATA.CAT14.9800,550
UPyD12.1060,440
FARTS.cat9.1670,330
VD5.9360,210
U.C.E.1.9270,070
Escrutat100%
Escons totals85
Vots comptabilitzats:2.741.14869,89%
Abstencions:1.180.80430,11%
Vots nuls:22.6000,82%
Vots en blanc:38.0351,39%
Girona
PartitsVots%Escons
CiU147.82742,989
Esquerra-Cat Sí61.02017,743
PSC34.56710,052
P.P.32.9129,562
ICV-EUiA20.3175,91
CUP-Alternativa d´Esquerres14.5024,210
C´s12.3253,580
SI5.9861,740
PxC3.3780,980
Eb1.9570,560
PACMA1.5780,450
PIRATA.CAT1.1330,320
FARTS.cat7110,20
UPyD6960,20
PRE-IR5170,150
U.C.E.2010,050
Escrutat100%
Escons totals17
Vots comptabilitzats:346.70870,71%
Abstencions:143.63829,29%
Vots nuls:2.7660,8%
Vots en blanc:4.3151,24%
Lleida
PartitsVots%Escons
CiU88.63643,058
ERC-Cat Sí35.83317,43
PP23.26911,32
PSC21.46610,421
ICV-EUiA11.0795,381
C´s6.8773,340
CUP-Alternativa d´Esquerres6.2893,050
SI3.0191,460
Eb1.4080,680
PxC1.2210,590
PACMA7440,360
PIRATA.CAT6340,30
FARTS.cat4760,230
UPyD3900,180
PRE-IR2980,140
U.C.E.890,040
Escrutat100%
Escons totals15
Vots comptabilitzats:208.22869,28%
Abstencions:92.31230,72%
Vots nuls:2.3451,13%
Vots en blanc:4.1552%
Tarragona
PartitsVots%Escons
CiU113.25031,737
ERC-Cat Sí53.85315,093
P.P.53.43514,973
PSC48.45313,573
C´s25.9987,281
ICV-EUiA24.4486,851
CUP-Alternativa d´Esquerres12.8073,580
S.I.5.4621,530
PxC4.0941,140
Eb2.1050,580
PACMA2.0530,570
UPyD1.3600,380
FARTS.cat1.3210,370
PIRATA.CAT1.1950,330
SiR3320,090
U.C.E.2850,070
Escrutat100%
Escons totals18
Vots comptabilitzats:361.36666,29%
Abstencions:183.75633,71%
Vots nuls:4.5211,25%
Vots en blanc:6.3941,77%
Municipis Eleccions al Parlament 2012

Carme Forcadell i Núria de Gispert, passant revista als Mossos d'Esquadra | Adrià Costa
Pere Gendrau | 22 comentaris
01/01/1970
La constitució del Parlament, en cinc claus | 18 mesos, un any o noves eleccions dibuixen els possibles horitzons de la nova cambra | Carme Forcadell encarna el paper de la nova societat civil independentista | La declaració de sobirania i la investidura, reptes més immediats
Forcadell, poc després del seu primer discurs com a presidenta | Adrià Costa
Pere Gendrau | 1 comentari
01/01/1970
Inés Arrimadas ironitza que la presidenta "no ha decebut" i qüestiona que sigui la persona més "adequada" | Junts pel Sí reivindica la "imparcialitat" de Forcadell | Antonio Baños celebra que la nova presidenta hagi estat "prou clara" definint el paper de la cambra en aquesta legislatura de "mandat constituent"
Els diputats de la CUP, abans de la sessió de constitució del Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 33 comentaris
01/01/1970
Antonio Baños confia que el text que s'està abordant amb Junts pel Sí "deixi ben paleses les intencions de la majoria independentista"
Punys alçats al Parlament | Adrià Costa
Carme Forcadell amb Núria de Gispert, la seva predecessora | Adrià Costa
Pere Gendrau | 36 comentaris
01/01/1970
La nova presidenta de la cambra insta a què el “llegat” de la legislatura sigui “la creació d’un marc jurídic propi” | Visiblement emocionada, l’expresidenta de l’ANC assumeix el “compromís” de garantir que tots els grups s’expressin “de manera equànime i justa”
Carme Forcadell, nova presidenta del Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 2 comentaris
01/01/1970
L'expresidenta de l'ANC, proposada per Junts pel Sí, ha rebut el suport del seu grup, de la CUP i de cinc diputats més | Tots els membres de l’hemicicle, excepte els de Ciutadans i del PP, han aplaudit | Lluís Corominas i José M. Espejo-Saavedra, escollits vicepresidents
Julià de Jòdar, presidint la sessió al Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 4 comentaris
01/01/1970
El diputat de la CUP denuncia l’actual Constitució espanyola perquè no va sorgir d’un procés “popular” | Assegura que Catalunya ja no és “l’alternativa” per reformar l’Estat sinó una “alteritat que no està restringida a la utopia o al record”
Vídeo: constitució del Parlament de l'XI legislatura
01/01/1970
Carme Forcadell serà la nova presidenta | Independendistes i unionistes es dividiran físicament a l'hemicicle | La cambra catalana reinicia l'activitat sense haver tancat el debat sobre la investidura
Pere Gendrau | 11 comentaris
01/01/1970
La cambra estarà presidida per Carme Forcadell, una figura fins ara independent tot i la seva relació amb ERC | La vicepresidència del diputat de Ciutadans José María Espejo-Saavedra pot fer que per primer cop es dirigeixi una sessió en castellà | El president de la Generalitat s'ubicarà inicialment a la banda esquerra de l'hemicicle, un possible presagi dels nou temps
01/01/1970
El cap de llista de la CUP assegura que les converses amb Junts pel Sí continuen obertes i que abans de parlar del "qui" cal debatre sobre "el pla de xoc social, la ruptura i el procés constituent"
01/01/1970
El pols entre el president de l'entitat i un sector més catalanista va ser molt dur
01/01/1970
Rebutja la resolució que obliga la Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals a fer compensacions per la retransmissió de la Via Lliure
01/01/1970
En la fotografia es pot veure el pas del punter i diversos pilars dels castellers
El vídeo definitiu de la Via Lliure a la República Catalana
01/01/1970
"Ara és l'hora" recopila les millors imatges de la mobilització de la Meridiana
01/01/1970
La candidatura encapçalada per Lluís Rabell assenyala que els integrants de la seva llista ja tenen plena l'agenda aquest diumenge | Afegeix que hi ha "actes de suficient relleu perquè puguin ser retransmesos"
01/01/1970
La formació unionista accepta l'oferta d'un espai per aquest diumenge a la tarda
01/01/1970
Els populars volen negociar amb els mitjans i la resta de partits quin programa s'hauria de fer perquè no estan d'acord amb les entrevistes que ha previst la Corporació
01/01/1970
La Corporació argumenta que la competència per determinar els continguts informatius "és dels mitjans i no dels partits"
01/01/1970
Els socialistes creuen que l'ens no pot decidir "unilateralment" la compensació que fixa la Junta Electoral Central
01/01/1970
El primer cap de setmana de primavera deixarà una dotzena d'actuacions a tot el país
La Xarxa ha anunciat que no continuarà fent retransmissions castelleres. | @CastellsEnXarxa
01/01/1970
La Coordinadora explica en un comunicat que només s'han ratificat els acords vigents, que són d'obligat compliment, i diu que està buscant una solució pel conflicte amb La Xarxa
Els Castellers de Sabadell han estrenat el 4 de 8 aquest diumenge. | Twitter @saballuts
Imatge d'arxiu d'una assemblea de la CCCC. | ACN
01/01/1970
Es tractarà, entre d'altres temes, la relació amb les colles castelleres de fora dels Països Catalans, i es crearà la categoria de "colla de deu"
L'assemblea de la Colla Vella. | @collavella
01/01/1970
Els vallencs ja tenen un nou equip per afrontar nous reptes | L'assemblea també ha aprovat les memòries de 2016 i els comptes anuals presentats per la Junta de Govern sortint
Els pilars, a la Plaça de l'Ajuntament | Xavi Solanas – Ajuntament de les Franqueses
01/01/1970
Els granollerins, els Castellers de Cornellà i els Marrecs de Salt fan pilars de dol en memòria del membre dels Castellers de Gavà mort fa uns dies a Tarragona
Pilar de 4 de la Colla Castellera de Madrid. | C.C.M.
01/01/1970
Els castellers madrilenys s'han presentat aquest dissabte a la plaça d'Espanya de la capital estatal acompanyats pels Xoriguers de la Universitat de Girona
El Tinglado 4, l'espai on assejaven els Xiquets del Serrallo i on s'ha produït l'accident que ha acabat amb la vida de Jordi Calatayud. | ACN
01/01/1970
També han resultat ferits els presidents de les dues colles | L'accident s'hauria produït en caure una estructura metàl·lica que aguantava la xarxa, que havia comprat la colla del Baix Llobregat
01/01/1970
Ho fan per deixar pas a "nous aires", després de diverses sessions de debat amb la colla
El director general de Sorea i el president de la CCCC signant l'acord a Tarragona. | Sorea
01/01/1970
La companyia de gestió d'aigua aportarà 40.000 euros més IVA per sufragar les assegurances de les colles
01/01/1970
Al vídeo, titulat "#FemHo", s'alternen imatges d'actuacions castelleres, amb seqüències de situacions íntimes.
Aspecte de l'aplicació Google Maps a Google Play | Europa Press
01/01/1970
De moment es tracta d'una versió beta en els usuaris d'Android validats com a "tester"
Una de les fotografies del compte @any.body_co | Instagram
01/01/1970
Dues models australianes amb talles molt diferents volen donar un missatge: que totes les noies, tot i les diferències, són boniques
El periodista Kurt Eichenwald. | MSNBC
01/01/1970
Li va enviar un tuit amb imatges i llums estridents que li va causar una convulsió i un vessament cerebral
'Up' és una de les pel·lícules on s'utilitza la tècnica del cop. | Vimeo
01/01/1970
La peça repassa escenes del cinema i la televisió que utilitzen aquesta rudimentària tècnica per fer funcionar aparells
La polèmica foto de l'avi | Google Images
Els protagonistes de Friends | NBC
Un exemple del nou sistema | IKEA
01/01/1970
Ha desenvolupat un nou sistema de muntatge més ràpid | Garanteixen que és igual de segur
01/01/1970
Va prometre que penjaria una fotografia seva a la xarxa
Adrià Costa
Jordi Jon Pardo
Adrià Costa
01/01/1970
Dijous, 16 de març de 2017
Sergi Cámara
01/01/1970
El fotoperiodista Sergi Cámara elabora per a NacióDigital un quadern de bitàcola des de l'embarcació de Proactiva Open Arms en plena missió a la costa de Líbia
Adrià Costa
Adrià Costa
01/01/1970
Dissabte, 4 de març de 2017
Jordi Jon Pardo
Adrià Costa
01/01/1970
Dimarts, 28 de febrer de 2017
Adrià Costa
01/01/1970
Dissabte, 25 de febrer de 2017
Adrià Costa
01/01/1970
Divendres, 24 de febrer de 2017
El jove corredor de muntanya Pau Capell | Josep M. Montaner
01/01/1970
El jove esportista afirma que intentarà estar entre els millors del món | Capell assegura que la constància i el seu entorn esportiu i familiar són la clau de l'èxit, malgrat reconèixer que va endinsar-se en el món del trail running per accident
Cerdanya Skyline | Klassmark
01/01/1970
La meteorologia serà un dels grans condicionants de la prova
01/01/1970
L'atleta de Torelló disputarà les curses Individusl i Sprint a la seu de la Mondolé Ski Alp
Sortida de la Trailwalker al recinte de l'estació d'Olot | Martí Albesa
01/01/1970
S’han recollit 578.000 euros que es destinaran als projectes d’Intermón Oxfam | Per setena vegada, la prova de 100Km sortirà des de la capital de la Garrotxa | Es fa una crida als garrotxins perquè col·laborin com a voluntaris
L'esportista Pau Bartoló i el conseller d'Esports del Consell Comarcal, Abel García | Aida Morales
01/01/1970
L'objectiu és ampliar aquesta activitat a Guardiola de Berguedà, Bagà i Sant Julià de Cerdanyola en les properes edicions | Pau Bartoló comptarà amb la col·laboració de Judit Frach, Biel Ràfols i Yeray Duran
La presentació de la cursa ha estat davant l'ermita romànica de Sant Martí de Capsec | Pau Masó
01/01/1970
El 84% dels corredors de la marató són de fora la Garrotxa | El 2 d’abril hi participaran 700 esportistes | Enguany es tornarà a canviar el recorregut que sempre ha permès descobrir nous indrets de la Vall
Kilian Jornet | Josep M Montaner
01/01/1970
El corredor tornarà a destinar temps a la competició, amb curses confirmades com la Hardrock, l'Ultra Trail Mont Blanc, l'Ultra Pirineu i la Glen Coe
Anna Comet | Josep Maria Montaner
01/01/1970
L'atleta catalana aconsegueix el passaport directe pel Campionat del Món
Trencacims Paüls | Ramon Ferrer
01/01/1970
L'organització presenta un cartell de luxe amb corredors professionals com Pau Capell
Els dos guanyadors de la prova van arribar conjuntament | Centre Excursionista de Sitges
01/01/1970
El jove Josep Morales guanya la Sitges Speed Rock amb un nou rècord, i Vinyet Noguero lidera el podi femení de la cursa de 12,5 quilòmetres
Ragna Debats, guanyadora de la Marató de la Vall del Congost | Josep M. Montaner
01/01/1970
La parella lidera la marató de 42 quilòmetres, entre els més de 320 participants | Albert Soley i Aida Fornieles guanyen la Mitja Marató de 23 quilòmetres