Resultats Eleccions al Parlament 2010
2010
 
PartitsVots%Escons
CiU1.198.01038,4762
PSC-PSOE570.36118,3228
P.P.384.01912,3318
ICV-EUiA229.9857,3910
ERC/ESQUERRA218.046710
SI102.1973,284
C´s105.8273,43
PxC75.3212,420
RI.cat39.9221,280
Eb-CenB18.6280,60
EV-GVE15.4580,50
PACMA-ANIMALISTA13.8580,450
DES DE BAIX7.1690,230
CORI6.9820,220
PIRATA.CAT6.4890,210
UPyD5.2930,170
PDLPEA3.1980,10
PCPC2.9420,090
ALTERNATIVA DE GOVERN2.1870,070
PFiV2.0750,070
PUM+J1.9680,060
P.O.S.I.1.8340,060
FE de las JONS1.7810,060
PRE-IR1.5420,050
PCAS1.0530,030
UCE8780,030
PH8520,030
PDR.CAT8130,030
M.S.R.7780,020
GN7020,020
GLBTH/TSI4990,020
PxCat3120,010
CDS2160,010
BLOC.S.C.1870,010
PAR9700
SAIN8200
ALS5400
P.J.P.4700
DW4400
Escrutat100%
Escons totals135
Vots comptabilitzats:3.135.76459,95%
Abstencions:2.095.12240,05%
Vots nuls:21.7270,69%
Vots en blanc:92.3312,94%
2006
 
PartitsVots%Escons
CiU928.51131,5248
PSC-CpC789.76726,8137
ERC414.06714,0621
PP313.47910,6414
ICV-EUiA281.4749,5612
C's89.5673,043
EV-EVC17.3880,590
PACMA13.1580,450
Ei-ADD6.8780,230
RC5.8470,20
POSI5.4310,180
P.C.P.C.4.0880,140
EV-AV3.1280,110
PFiV2.5380,090
AES-DN2.5290,090
PH2.4660,080
MSR1.0230,030
PAZUL1.0190,030
PUM+J8510,030
Decideix.cat6500,020
PCPC-N.SOM6320,020
CenB6200,020
IR-PRE5670,020
Escrutat100 %
Escons totals135
Vots contabilitzats:2.982.10856,04 %
Abstencions:2.339.16643,96 %
Vots nuls:13.5740,46 %
Vots en blanc:60.2442,02 %
Barcelona
PartitsVots%Escons
CiU858.18836,8535
PSC445.44819,1218
P.P.298.85612,8312
ICV-EUiA192.8368,288
Esquerra148.0616,366
C´s89.7303,853
SI72.0903,13
PxC57.5692,470
RI.cat23.29910
Eb-CenB14.1600,610
EV-GVE11.8350,510
PACMA-ANIMALISTA11.2830,480
DES DE BAIX5.6000,240
PIRATA.CAT4.9970,210
UPyD4.5370,190
CORI4.4250,190
PDLPEA2.3860,10
ALTERNATIVA DE GOVERN2.1870,090
PCPC2.1420,090
PUM+J1.6540,070
PFiV1.5280,070
P.O.S.I.1.3230,060
FE de las JONS1.2660,050
PRE-IR1.0740,050
PCAS1.0530,050
PH8030,030
GN7020,030
U.C.E.7020,030
M.S.R.4780,020
Escrutat100%
Escons totals85
Vots comptabilitzats:2.343.43260,06%
Abstencions:1.558.68039,94%
Vots nuls:14.2830,61%
Vots en blanc:68.9372,94%
Girona
PartitsVots%Escons
CiU131.69045,169
PSC-PSOE41.49814,233
Esquerra26.8289,22
P.P.25.0508,591
ICV-EUiA14.0574,821
SI13.8454,751
RI.cat9.5603,280
PxC6.4452,210
C´s4.9261,690
Eb-CenB2.1390,730
EV-GVE1.5080,520
PACMA-Animalista1.1110,380
PDR.CAT8130,280
DES DE BAIX7120,240
PIRATA.CAT5720,20
GLBTH/TSI3120,110
PCPC2760,090
CORI2760,090
PDLPEA2690,090
P.O.S.I.2280,080
UPyD2220,080
PFiV2150,070
PRE-IR2090,070
M.S.R.1870,060
FE de las JONS1740,060
U.C.E.460,020
Escrutat100%
Escons totals17
Vots comptabilitzats:294.37660,49%
Abstencions:192.27839,51%
Vots nuls:2.7490,93%
Vots en blanc:8.4592,87%
Lleida
PartitsVots%Escons
CiU86.52546,939
PSC-PSOE27.24214,783
P.P.18.86310,232
ESQUERRA16.8779,151
ICV-EUiA7.3844,010
SI5.7163,10
RI.cat4.1902,270
PxC3.2911,790
C´s2.7441,490
Eb-CenB1.0650,580
EV-GVE6370,350
DES DE BAIX4890,270
PACMA-Animalista4670,250
PIRATA.CAT3490,190
PxCat3120,170
CORI2490,140
PCPC2470,130
PDLPEA2130,120
BLOC.S.C.1870,10
PFiV1130,060
PUM+J1130,060
PAR970,050
FE de las JONS880,050
UPyD880,050
CDS570,030
PH490,030
P.J.P.470,030
M.S.R.470,030
UCE460,020
Escrutat100%
Escons totals15
Vots comptabilitzats:186.01261,75%
Abstencions:115.20038,25%
Vots nuls:1.6610,89%
Vots en blanc:6.5593,53%
Tarragona
PartitsVots%Escons
CiU121.60739,379
PSC-PSOE56.17318,184
P.P.41.25013,353
ERC/ESQUERRA26.2808,511
ICV-EUiA15.7085,081
S.I.10.5463,410
C´s8.4272,730
PxC8.0162,590
RI.cat2.8730,930
CORI2.0320,660
EV-GVE1.4780,480
Eb-CenB1.2640,410
PACMA-ANIMALISTA9970,320
PIRATA.CAT5710,180
UPyD4460,140
DES DE BAIX3680,120
PDLPEA3300,110
P.O.S.I.2830,090
PCPC2770,090
PRE-IR2590,080
FE de las JONS2530,080
PFiV2190,070
PUM+J2010,070
GLBTH/TSI1870,060
CDS1590,050
U.C.E.840,030
SAIN820,030
M.S.R.660,020
ALS540,020
DW440,010
Escrutat100%
Escons totals18
Vots comptabilitzats:311.94457,67%
Abstencions:228.96442,33%
Vots nuls:3.0340,97%
Vots en blanc:8.3762,69%
Municipis Eleccions al Parlament 2010

Carme Forcadell i Núria de Gispert, passant revista als Mossos d'Esquadra | Adrià Costa
Pere Gendrau | 22 comentaris
01/01/1970
La constitució del Parlament, en cinc claus | 18 mesos, un any o noves eleccions dibuixen els possibles horitzons de la nova cambra | Carme Forcadell encarna el paper de la nova societat civil independentista | La declaració de sobirania i la investidura, reptes més immediats
Forcadell, poc després del seu primer discurs com a presidenta | Adrià Costa
Pere Gendrau | 1 comentari
01/01/1970
Inés Arrimadas ironitza que la presidenta "no ha decebut" i qüestiona que sigui la persona més "adequada" | Junts pel Sí reivindica la "imparcialitat" de Forcadell | Antonio Baños celebra que la nova presidenta hagi estat "prou clara" definint el paper de la cambra en aquesta legislatura de "mandat constituent"
Els diputats de la CUP, abans de la sessió de constitució del Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 33 comentaris
01/01/1970
Antonio Baños confia que el text que s'està abordant amb Junts pel Sí "deixi ben paleses les intencions de la majoria independentista"
Punys alçats al Parlament | Adrià Costa
Carme Forcadell amb Núria de Gispert, la seva predecessora | Adrià Costa
Pere Gendrau | 36 comentaris
01/01/1970
La nova presidenta de la cambra insta a què el “llegat” de la legislatura sigui “la creació d’un marc jurídic propi” | Visiblement emocionada, l’expresidenta de l’ANC assumeix el “compromís” de garantir que tots els grups s’expressin “de manera equànime i justa”
Carme Forcadell, nova presidenta del Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 2 comentaris
01/01/1970
L'expresidenta de l'ANC, proposada per Junts pel Sí, ha rebut el suport del seu grup, de la CUP i de cinc diputats més | Tots els membres de l’hemicicle, excepte els de Ciutadans i del PP, han aplaudit | Lluís Corominas i José M. Espejo-Saavedra, escollits vicepresidents
Julià de Jòdar, presidint la sessió al Parlament | Adrià Costa
Pere Gendrau | 4 comentaris
01/01/1970
El diputat de la CUP denuncia l’actual Constitució espanyola perquè no va sorgir d’un procés “popular” | Assegura que Catalunya ja no és “l’alternativa” per reformar l’Estat sinó una “alteritat que no està restringida a la utopia o al record”
Vídeo: constitució del Parlament de l'XI legislatura
01/01/1970
Carme Forcadell serà la nova presidenta | Independendistes i unionistes es dividiran físicament a l'hemicicle | La cambra catalana reinicia l'activitat sense haver tancat el debat sobre la investidura
Pere Gendrau | 11 comentaris
01/01/1970
La cambra estarà presidida per Carme Forcadell, una figura fins ara independent tot i la seva relació amb ERC | La vicepresidència del diputat de Ciutadans José María Espejo-Saavedra pot fer que per primer cop es dirigeixi una sessió en castellà | El president de la Generalitat s'ubicarà inicialment a la banda esquerra de l'hemicicle, un possible presagi dels nou temps
01/01/1970
El cap de llista de la CUP assegura que les converses amb Junts pel Sí continuen obertes i que abans de parlar del "qui" cal debatre sobre "el pla de xoc social, la ruptura i el procés constituent"
01/01/1970
El pols entre el president de l'entitat i un sector més catalanista va ser molt dur
01/01/1970
Rebutja la resolució que obliga la Corporació Catalana de Mitjans Audiovisuals a fer compensacions per la retransmissió de la Via Lliure
01/01/1970
En la fotografia es pot veure el pas del punter i diversos pilars dels castellers
El vídeo definitiu de la Via Lliure a la República Catalana
01/01/1970
"Ara és l'hora" recopila les millors imatges de la mobilització de la Meridiana
01/01/1970
La candidatura encapçalada per Lluís Rabell assenyala que els integrants de la seva llista ja tenen plena l'agenda aquest diumenge | Afegeix que hi ha "actes de suficient relleu perquè puguin ser retransmesos"
01/01/1970
La formació unionista accepta l'oferta d'un espai per aquest diumenge a la tarda
01/01/1970
Els populars volen negociar amb els mitjans i la resta de partits quin programa s'hauria de fer perquè no estan d'acord amb les entrevistes que ha previst la Corporació
01/01/1970
La Corporació argumenta que la competència per determinar els continguts informatius "és dels mitjans i no dels partits"
01/01/1970
Els socialistes creuen que l'ens no pot decidir "unilateralment" la compensació que fixa la Junta Electoral Central
Captura de l'aplicació. | LaSoca.cat
01/01/1970
LaSoca.cat vol incorporar tot tipus de funcionalitats per a les colles, des de crear les pinyes fins a enviar missatges als castellers de la colla
El rector de la URV, Josep Anton Ferré, amb el president de la Colla Vella, Joan Ibarra. | CVXV
01/01/1970
La Càtedra URV per a l'estudi del fet casteller vol crear una eina interdisciplinària de debat, reflexió, divulgació i recerca històrica i social
El castell conjunt al Gran Concert per les Persones Refugiades, l'11 de febrer. | Anna Achon/Casa Nostra Casa Vostra
01/01/1970
L'expresident dels Minyons de Terrassa, Cesc Poch, explica com es va gestar el castell conjunt de les quatre colles al Gran Concert per les Persones Refugiades
Xavi Usarralde, cap de colla, i David Carruesco, president dels Xics de Granollers | Xics de Granollers
01/01/1970
Per la seva banda, Xavi Usarralde és el nou cap de colla | Els Xics faran 25 actuacions durant el 2017
El 7 de 7 dels Castellers de Terrassa a Esparreguera. | CdT
01/01/1970
La colla blauturquesa va portar unes 150 camises a plaça
L'actuació a l'antiga ha permès veure fins a cinc castells alhora. | Twitter @cultupopularbcn
01/01/1970
Els Castellers de Barcelona descarreguen per cinquena temporada el 4 de 8 més matiner | S'han vist una desena de castells de set i mig, quatre de set i tres de sis en menys de 45 minuts de diada
La diada castellera de Santa Eulàlia de Barcelona comptarà amb les sis colles locals. | Birreiros
01/01/1970
La diada de Santa Eulàlia de Barcelona, la d'Esparreguera i el concert per les persones refugiades al Palau Sant Jordi, les tres diades del cap de setmana | Tres colles ja han fet castells de set pisos aquest 2017
La plaça central d'Ostrava, a la República Txeca. | Petr Šmerkl/Wikipedia
01/01/1970
Formaran part de l'Aplec Internacional Adifolk, que se celebrarà coincidint amb el "Festival in the Streets" d'Ostrava, la tercera ciutat del país, el 30 de juny i l'1 de juliol
La casa Jacint Bosch, el local dels Minyons de Terrassa. | Enfo/Wikimedia Commons
01/01/1970
Els malves ho han anunciat aquest diumenge, en què també han participat en un acte per la rebuda de refugiats | La colla va aprovar aquest dissabte la nova junta directiva
Una edició anterior del Joverd. | CdV
01/01/1970
Serà el pròxim dissabte 18 de març a Cal Figarot
01/01/1970
Al vídeo, titulat "#FemHo", s'alternen imatges d'actuacions castelleres, amb seqüències de situacions íntimes.
Malena Costa, en el seu primer embaràs, l'any passat | @malenacosta7
01/01/1970
La notícia l'obliga a posposar un altre cop la boda amb Mario Suárez
Indonèsia i Malàisia, els principals productors de palma | OCU
01/01/1970
És saludable? Es pot consumir? Per què és l'oli més utilitzat del món?
WhatsApp permetrà canviar l'estat introduïnt-hi vídeos, gifs i fotos efímeres.
01/01/1970
La nova actualització de l'aplicació incorporarà una pestanya per compartir imatges o textos efímers, a l'estil de l'opció que ja ha introduït Instagram
01/01/1970
Les marques alerten d'aquesta possibilitat en algunes cuines independents fabricades entre agost del 2006 i octubre del 2011
La calçotada del PP. | Twitter
01/01/1970
Carles Mundó es pregunta si menjar calçots amb guants no és inconstitucional
A Anglaterra el segon idioma més parlat és el polonès | MoveHub
01/01/1970
El portal MoveHub elabora un mapa que mostra els idiomes amb més presència a cada país
La serie s'estrenarà al març | BBC
01/01/1970
Els actors de la comèdia romàntica es retroben catorze anys després en un curtmetratge televisiu
Una jove explica en un tutorial de YouTube com fer-ho
01/01/1970
Una jove explica en un tutorial de YouTube com fer-ho
L'ocell versiona un dels temes més coneguts de Freddie Mercury | Twitter
01/01/1970
L'ocell versiona "Another one bites the dust"
Adrià Costa
01/01/1970
Dissabte, 18 de febrer de 2017
Sofia Cabanes
Adrià Costa
01/01/1970
Dissabte, 11 de febrer de 2017
Juanma Peláez
Adrià Costa
01/01/1970
Dilluns, 6 de febrer de 2017
Josep M. Montaner
01/01/1970
Dilluns, 6 de febrer de 2017
Juanma Peláez
Adrià Costa
01/01/1970
Dissabte, 28 de gener de 2017
Josep M. Montaner
01/01/1970
Divendres, 27 de gener de 2017
Juanma Peláez
01/01/1970
Divendres, 27 de gener de 2017
Una de les participants de la Dark Polar Race | Dark Polar Race/Oriol Batista
01/01/1970
La prova es disputarà a la Molina el proper 11 de març
01/01/1970
Les atletes esperen poder pujar al podi i revalidar els títols d'anys anteriors
Un participant a la Pyrenee Stage Run | SUMMIT
01/01/1970
Els experts faran un seguiment d'alguns corredors abans i després de la cursa
Copa Catalana de Raquetes de Neu en el marc de l'ERR-Puigmal | FEEC
01/01/1970
Marc Traserra i Laia Aguilar guanyen la cursa organitzada pel Centre Muntanyenc Sant Llorenç de Terrassa
Una de les participants de la Dark Polar Race | Dark Polar Race/Oriol Batista
01/01/1970
Diversos participants de la prova expliquen què comporta córrer sobre la neu
Selecció Catalana de Raquetes de Neu | FEEC
01/01/1970
La Federació d'Entitats Excursionistes de Catalunya rep una contundent carta de part de Monika Owczarek
Dos participants en plena cursa, aquest dissabte | Open Vall Fosca
01/01/1970
La 14a edició de la travessa ha aplegat prop de 300 participants
Sortida de La Cameta Coixa, cursa del Campionat de Catalunya de Curses de Muntanya per equips | Ivan Torres/FEEC
01/01/1970
La cursa de La Cameta Coixa tanca el campionat, amb més de 500 participants en total
Gonzalo Pedroche a la Vallès Drac Race | Josep M. Montaner
01/01/1970
El bon temps i el sol marquen la competició | Més de 140 atletes participen a la cursa de 48 quilòmetres i més de 300 a la de 21
Anna Comet | Josep Maria Montaner
01/01/1970
La corredora osonenca celebra amb "satisfacció" el resultat