eleccions espanyoles 10-N

La consolidació del lideratge d'ERC i el segon diputat del PSC animen la nit electoral a Tarragona

Alegria a JxCat pel creixement i cares molt llargues a Ciutadans per la pèrdua de l’únic diputat que tenien

per Bernat Surroca, 11 de novembre de 2019 a les 14:45 |
La candidatura de JxCat a Tarragona i l'Ebre, brindant pels resultats | ACN
Nit de contrastos a Tarragona durant el seguiment dels resultats del 10-N sense alegria desfermada en cap de les seus dels partits polítics. Sí que hi ha hagut alegria a ERC, la força guanyadora a la demarcació "en vots i en escons”, com ha insistit el seu cap de llista, Jordi Salvador. A la seu del PSC, satisfacció per haver recuperat el segon diputat perdut el 2015 i per haver crescut en vots, però escepticisme davant el panorama al conjunt de l'Estat. JxCat ha brindat amb cava per l'acta de diputat de Ferran Bel i En Comú Podem ha celebrat que manté la plaça d'Ismael Cortés. A Ciutadans, llàgrimes entre la militància per la pèrdua de l'escó de Sergio del Campo, que ha deixat entreveure que deixa la política.

A ERC l’alegria ha estat molt continguda. Tot i el triomf, no hi ha hagut grans celebracions pel fet de tenir companys empresonats, segons han explicat els republicats. Fins i tot hi ha hagut poca militància a la seu, en comparació amb altres comicis. Jordi Salvador ha volgut dedicar la victòria, precisament, als “empresonats, represaliats i exiliats”. “Serà més fàcil que surtin de la presó amb una victòria”, ha assegurat. En aquesta línia ha avançat que, si els grans partits estatals volen assegurar la governabilitat, hauran de “pensar en tornar el conflicte polític al camp polític”. I per a ell, l’única manera de fer-ho és l’amnistia dels empresonats.


El cap de llista ha destacat que la victòria independentista a Catalunya és un missatge que es dona “a l’Estat i a Europa” i ha dedicat una part de la intervenció a valorar que “el 155 ha perdut”. “A Tarragona el 155 només té dos diputats de sis” i ha avançat que “potser algú haurà de despenjar el telèfon, però aquesta vegada per trucar”, en referència a Pedro Sánchez. Salvador també ha posat en valor que la demarcació és “antifeixista” perquè “la dreta extrema i l’extrema dreta no té representació”.

Crits de "Sandra diputada!" al PSC


A la seu del PSC a Tarragona l'afluència de militants també ha estat inferior a la d'altres comtesses electorals i el seguiment de la nit electoral ha tingut un ull ben posat a Madrid. Tot i la incertesa a nivell estatal, els socialistes tarragonins han celebrat de valent la recuperació del segon diputat per la demarcació que van perdre el 2015. Així, han rebut amb petons, abraçades i crits de "Sandra diputada!" a la número 2, Sandra Guaita, que acompanyarà Joan Ruiz al Congrés.

El cap de llista ha posat en valor que han recuperat el segon escó en un context de molta fragmentació i ho ha definit com "una gran victòria". El diputat electe ha destacat que han guanyat o quedat segons a les principals ciutats i que s'han anotat la quarta victòria consecutiva a Tarragona ciutat. Segons Ruiz, els bons resultats del PSC a la demarcació "no han estat una sorpresa", sinó "allò que tocava" després del treball dut a terme durant molt temps. En aquest sentit, Ruiz ha donat les gràcies als companys que "han defensat els ideals socialistes", sobretot en poblacions petites on "s'han sentit insultats i menyspreats". A més, el diputat socialista ha vaticinat que els resultats del PSC els situen com el proper partit de govern a la Generalitat.


JxCat celebra ser "la força amb representació que més creix"

La seu de JxCat ha viscut amb satisfacció els resultats obtinguts aquest 10-N. Després de brindar amb cava amb la militància i amb la resta de membres de candidatura, el cap de llista de JxCat, Ferran Bel, ha fet una valoració "molt positiva dels resultats". "Som l'única força que té representació parlamentària que ha incrementat percentatge de vot", ha remarcat Bel, qui també ha destacat que han passat de quarta a tercera força.

Després de tenir un record per Josep Rull -que havia de tornar a encapçalar la candidatura com el 28-A- i per la resta de líders empresonats, Bel ha tingut paraules d'agraïment per la feina feta per la candidatura, que considera que surt "reforçada". "Hem fet un gran esforç per explicar quina és la nostra proposta per solucionar el problema Catalunya-Espanya però també a nivell territorial", ha explicat.

Bel s'ha compromès a ser el grup "més actiu" a les Corts Generals "al servei del progrés social, econòmic i democràtic" de Tarragona, l'Ebre i el Baix Penedès, i ha celebrat que Cs "que ha escampat l'odi per tot l'estat espanyol" tingui "el càstig electoral que es mereixen".

Cortés: "Hem construït una muralla contra el 'trifachito'"

En Comú Podem ha tornat a fer el seguiment de la nit electoral des del bar La Cantonada.' de Tarragona, on la militància ha celebrat la revalidació de l'escó del cap de llista, Ismael Cortés. El diputat ha celebrat que la demarcació de Tarragona hagi construït "una muralla republicana i progressista contra el 'trifachito'", atès que Vox, Cs i PP no han aconseguit representació.

Cortés ha assenyalat al líder de Ciutadans, Albert Rivera, "com el principal responsable" de la "lamentable i tràgica pujada" de Vox, que ha qualificat de partit "neofranquista". A més, el diputat dels comuns ha demanat la dimissió de Rivera. "També fem responsable de la situació al PSOE, que ha permès que Vox passi i tingui aquesta entrada tràgica al parlament espanyol", ha criticat.

El diputat d'En Comú Podem ha demanat la intervenció del PSC perquè el PSOE recuperi "les posicions federalistes i plurinacionals" i perquè forci Pedro Sánchez a tancar una coalició de govern amb Unides Podem, "sense donar-hi més voltes", davant uns resultats electorals que, al seu parer, confirmen la necessitat del govern progressista que reclama ECP.

Llàgrimes a Ciutadans

La cara més amarga de la nit ha estat la seu de Ciutadans. Els taronges han perdut l’únic diputat que tenien, Sergio del Campo. El candidat no ha arribat a la seu fins aproximadament les onze de la nit i s’ha dirigit a la militància després que tots escoltessin amb atenció les paraules d’Albert Rivera a través de la televisió. Tothom amb cares molt llargues i alguns amb llàgrimes als ulls.

Del Campo ha assegurat que a nivell estatal els resultats han estat “molt dolents” per al seu partit i ha fet un discurs amb to de comiat. Ha donat les gràcies a tots els membres de la formació pel suport i ha afirmat que “ha estat un autèntic plaer, un honor, estar quatre anys treballant per Tarragona”, si bé ha reconegut que li hauria agradat poder seguir-ho fent la propera legislatura.

“Era servidor públic abans i crec que em seguiré dedicant a la funció pública, que és el que m’agrada”, ha avançat, deixant entreveure que deixa la política, abans de posar-se a disposició de la militància per si considera oportú retirar-li la confiança. “Em tindreu pel que necessiteu. Espero que continueu tots units. Les famílies passen sotracs i d’aquest ens recuperarem”, ha tancat. Finalment, Del Campo ha saludat emotivament tots els militants que s’han acostat a la seu de Ciutadans, que l’han acabat ovacionant.

Diputats a escollir:6
Cens total:556.273
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:386.08369,41%
Abstencions:170.19030,59%
Vots nuls:2.6630,69%
Vots en blanc:2.7080,71%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES98.32625,64%2
PSC-PSOE73.21819,10%2
JxCAT-JUNTS51.18013,35%1
ECP-GUANYEM EL CANVI46.40312,10%1
VOX31.0308,09%0
PP29.7657,76%0
Cs22.6395,90%0
CUP-PR21.8585,70%0
PACMA4.5661,19%0
RECORTES CERO-GV5430,14%0
IZQP3770,10%0
PUM+J3500,09%0
PCPC2390,06%0
PCTC2180,06%0

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Participació