Eleccions espanyoles 28-A

La dreta s'ensorra i Sánchez tindrà una governabilitat complicada

Els primers resultats escrutats confirmen la victòria del PSOE, que necessitaria negociar acords per seguir a la Moncloa

per Carles Bellsolà, 28 d'abril de 2019 a les 21:43 |
Pedro Sánchez en l'acte del PSC d'aquest dijous a Badalona. | Adrià Costa
Es repeteix la foto de la moció de censura. Amb altres xifres. Aquest és el panorama que dibuixen els primers resultats escrutats de les eleccions espanyoles d'aquest diumenge, que atorguen la victòria al PSOE. Però que deixen Pedro Sánchez en una cruïlla,si vol mantenir-se a la Moncloa: o posar-se un altre cop en mans de Podem i dels partits independentistes, o acceptar una aliança amb Cs.

Amb prop del 30% escrutat, el PSOE s'emporta la victòria als comicis, amb 131 escons. La segona posició és per a un PP que s'ensorra i es mou en mínims històrics, amb només 65 diputats. I hi segueixen Cs, amb 53; Unides Podem i les seves confluències, amb 39, i Vox, amb 23 representants. A continuació se situen ERC, que aconsegueix la victòria a Catalunya amb 15 escons; JxCat, amb 7; el PNB, amb 6; EH Bildu, amb 4; Navarra Suma -coalició de PP, Cs i UPN-, amb 2, i Compromís i els regionalistes de Cantàbria, amb un escó.


Si l'escrutini confirma aquest repartiment de forces, Pedro Sánchez té a la mà continuar a la Moncloa. Però necessitaria el suport no només de Podem, sinó també dels independentistes catalans. Amb les dades actuals, socialistes i morats sumen 162 escons, a 14 de la majoria absoluta, que aconseguirien amb l'aval dels representants d'ERC, i si calgués, de JxCat. 

Sánchez també tindria una altra opció: un pacte de centre amb Cs, la opció que el partit taronja ha descartat durant tota la campanya, que els socialistes també han menyspreat, però la preferida de l'establishment econòmic a Espanya.

Amb aquests resultats parcials, s'allunya igualment la possibilitat un tripartit de dreta i ultradreta a la Moncloa: PP, Cs i Vox sumen només 135 escons a anys llum dels 176 que marquen la majoria absoluta

Aquests resultats dibuixen un panorama totalment diferent al de fa només tres anys, quan el PP va ser la força més votada, amb 137 escons, i el PSOE es va moure en mínims històrics, amb només 85. Ara, els socialistes 


Amb l'escrutini actual, els socialistes guanyen més d'una vintena de vots, i els populars, que s'ensorren i en perden més de 60. Ciutadans creix una quinzena d'escons, però queda molt lluny de discutir l'hegemonia de la dreta al PP. Els de Pablo Iglesias i les seves confluències, tot i que resisteixen millor del quie els vaticinaven algunes enquestes, es deixen prop d'una vintena d'escons, i Vox confirma -i supera- els pronòstics i irromp amb força al Congrés, que comptarà per primer cop amb un grup ultradretà.

Diputats a escollir:350
Cens total:34.802.222
Escrutat99,99%
Vots comptabilitzats:26.361.05175,75%
Abstencions:8.437.15324,25%
Vots nuls:275.4101,04%
Vots en blanc:199.5110,76%
PartitVots%Diputats
PSOE7.480.75528,68%123
PP4.356.02316,70%66
Cs4.136.60015,86%57
PODEMOS-IU-EQUO3.118.19111,95%35
VOX2.677.17310,26%24
ERC-SOBIRANISTES1.015.3553,89%15
ECP-GUANYEM EL CANVI614.7382,36%7
JxCAT-JUNTS497.6381,91%7
EAJ-PNV394.6271,51%6
EH Bildu258.8400,99%4
CCa-PNC137.1960,53%2
NA+107.1240,41%2
COMPROMÍS 2019172.7510,66%1
PRC52.1970,20%1
PACMA326.0451,25%0
FRONT REPUBLICÀ113.0080,43%0
BNG93.8100,36%0
RECORTES CERO-GV46.4870,18%0
NCa36.1930,14%0
PACT30.4480,12%0
ARA-MES-ESQUERRA25.3840,10%0
GBAI22.1500,08%0
PUM+J21.7110,08%0
EN MAREA17.7260,07%0
PCTE14.1890,05%0
EL PI11.6710,04%0
AxSI11.4850,04%0
PCOE9.0940,03%0
PCPE8.9910,03%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES7.2510,03%0
EB7.1280,03%0
CpM6.8900,03%0
SOMOS REGIÓN5.0180,02%0
PCPA4.7370,02%0
PH4.4350,02%0
UIG-SOM-CUIDES4.4330,02%0
ERPV4.2030,02%0
IZQP3.4090,01%0
PCPC3.3730,01%0
AHORA CANARIAS3.0270,01%0
CxG2.6920,01%0
PPSO2.6560,01%0
CNV2.4060,01%0
C.Ex-C.R.Ex-P.R.Ex2.1350,01%0
PREPAL2.1350,01%0
PR+2.0800,01%0
P-LIB1.2500,00%0
CILU-LINARES1.0790,00%0
ANDECHA ASTUR9090,00%0
"JF"8720,00%0
PYLN8240,00%0
FIA8030,00%0
FE de las JONS6410,00%0
SOLIDARIA6270,00%0
F85660,00%0
DPL5390,00%0
UNIÓN REGIONALISTA4830,00%0
centrados4580,00%0
DP3080,00%0
VOU3030,00%0
PDSJE-UDEC2760,00%0
IZAR2530,00%0
RISA1880,00%0
C 21690,00%0
+MAS+460,00%0
UDT280,00%0

 

Participació