ELECCIONS ESPANYOLES 10-N

Sabadell torna a confiar en el PSC sis mesos després

Vox i la CUP acaben per sobre de Cs, que perd més de la meitats dels vots de l'abril

per Albert Hernàndez, 10 de novembre de 2019 a les 21:48 |
Pedro Sánchez, en el míting a Viladecans | PSC
Aquesta informació es va publicar originalment el 10 de novembre de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
El PSC s'ha convertit en la força més votada a les segones eleccions espanyoles d'aquest 2019 a Sabadell, i igual que fa sis mesos s'ha imposat en quatre dels set districtes (3, 4, 6 i 7). ERC ha estat la segona força més votada en els altres tres (1, 2 i 5). En Comú Podem ha estat el tercer partit més votat, pràcticament amb els mateixos resultats, amb el 100% escrutat.

El triomf socialista, tot i ser destacat, ja des del principi de l'escrutini s'ha desmarcat, és inferior a l'abril, quan va ser l'única força que va superar les 30.000 paperetes. Ara, ha aconseguit 27.024 (23,99%), ERC 22.211 (19,72%) i els comuns 18.150 (16,11%). 


Declivi de Cs

El protagonisme en aquests comicis a la ciutat, però ha estat per a Cs. La formació taronja ha passat de quarta a vuitena força, perdent més de la meitat dels vots. Una caiguda que no tapa uns altres dos fets destacats: la pujada de Vox i la irrupció de la CUP. L'extrema dreta ha acabat sent el cinquè partit més votat, per davant, a més de Cs, també del PP.  


Els cupaires s'han estrenat en aquesta comtessa electoral i s'han col·locat com a setena força, amb gairebé 7.000 suports a les urnes sabadellenques.

Cens total:153.822
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:113.23973,62%
Abstencions:40.58326,38%
Vots nuls:6110,54%
Vots en blanc:7580,67%
PartitVots%
PSC-PSOE27.02423,99%
ERC-SOBIRANISTES22.21119,72%
ECP-GUANYEM EL CANVI18.15016,11%
JxCAT-JUNTS12.37710,99%
VOX7.7086,84%
PP7.1826,38%
CUP-PR6.9396,16%
Cs6.7495,99%
MÁS PAÍS1.5651,39%
PACMA1.4651,30%
RECORTES CERO-GV1520,13%
I.Fem1230,11%
PCPC720,06%
PCTC630,06%
PUM+J520,05%
IZQP380,03%

Caiguda de la participació

Mentre que el passat mes d'abril la participació va créixer arreu i també a Sabadell, aquesta vegada la mobilització ciutadana ha estat inferior, cinc punts: del 78,6% al 73,6%.

A continuació pots consultar els resultats de Catalunya, Espanya, el Vallès Occidental i la província de Barcelona: 

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

Cens total:666.365
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:491.92673,82%
Abstencions:174.43926,18%
Vots nuls:2.4230,49%
Vots en blanc:3.7690,77%
PartitVots%
PSC-PSOE109.02022,16%
ERC-SOBIRANISTES98.68820,06%
ECP-GUANYEM EL CANVI81.45416,56%
JxCAT-JUNTS51.76410,52%
VOX35.8327,28%
PP34.2586,96%
Cs31.4496,39%
CUP-PR26.3725,36%
MÁS PAÍS7.8341,59%
PACMA6.7751,38%
RECORTES CERO-GV7790,16%
I.Fem5260,11%
PUM+J2690,05%
PCTC2620,05%
PCPC2560,05%
IZQP1960,04%

Diputats a escollir:32
Cens total:4.011.961
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:2.927.12372,96%
Abstencions:1.084.83827,04%
Vots nuls:14.4880,49%
Vots en blanc:20.4950,70%
PartitVots%Diputats
PSC-PSOE635.26521,81%8
ERC-SOBIRANISTES615.50421,13%7
ECP-GUANYEM EL CANVI450.61215,47%5
JxCAT-JUNTS342.08211,74%4
PP224.6397,71%2
VOX184.3136,33%2
CUP-PR177.4286,09%2
Cs172.9185,94%2
MÁS PAÍS41.7031,43%0
PACMA34.6261,19%0
RECORTES CERO-GV4.5720,16%0
I.Fem2.8220,10%0
PCTC1.5600,05%0
PUM+J1.4990,05%0
PCPC1.4450,05%0
IZQP1.1520,04%0

 

 

Participació