eleccions sabadell 2019

Juli Fernàndez: «Sabadell ha de decidir entre una alcaldia honesta i republicana o una vinculada a la corrupció i al 155»

El cap de llista dels republicans a la capital vallesana demana a la Crida, Junts per Sabadell i Podem que li facin confiança

per Redacció, Sabadell, 29 de maig de 2019 a les 13:14 |
Juli Fernàndez, analitzant els resultat la nit electoral a Sabadell | Juanma Peláez
El cap de llista d'ERC a Sabadell, Juli Fernàndez, afirma que el proper 15 de juny les forces polítiques d'aquesta ciutat hauran d'escollir entre "un alcalde honest i republicà o una alcaldessa que representa el vincle amb el partit que va portar la corrupció a Sabadell i que va somriure davant l'aplicació del 155". El batlle s'ha mostrat confiat que s'acabarà configurant un govern alternatiu al de la socialista Marta Farrés, que ha guanyat les eleccions amb 10 regidors. 

En aquest sentit ha demanat a la Crida per Sabadell, Junts per Sabadell i Podemos, que li facin confiança i votin la seva investidura. "A partit d'aquí podrem treballar per tenir un govern fort, estable i sòlid", ha insistit.

Juli Fernàndez s'ha mostrat molt satisfet amb els resultats electorals que la formació ha aconseguit a Sabadell, on ha incrementat la seva representació i ha passat de 4 a 7 regidors. "És el que preveiem i ens donen l'oportunitat de poder fer una investidura d'un alcalde honest i republicà si aconseguim que la Crida per Sabadell, Junts per Sabadell i Podem em facin confiança", ha assenyalat. 

Des del seu punt de vista aquest és el primer pas perquè Sabadell pugui tenir un govern "fort, estable i sòlid". Així, el cap de llista d'ERC, ha dit que està convençut que totes les forces polítiques que defensen "els drets i la dignitat" volen que Sabadell segueixi sent un referent en "polítiques socials i honestedat".

"Estem parlant de la investidura d'un alcalde honest i republicà o d'una alcaldessa que representa el vincle amb el partit que va portar a la nostra ciutat la corrupció i que ha acompanyat amb un somriure l'aplicació del 155", ha remarcat. Davant aquesta situació, ha dit que està segur que ni la Crida per Sabadell, ni Junts per Sabadell, ni Podem "tindran dubtes" del que la localitat necessita. 

"No ens podríem perdonar que això no passés", ha manifestat Fernàndez que ha advertit que els votants d'aquests partits no els ho perdonarien tampoc perquè està clar que "no volen una alcaldia vinculada als pitjors anys de la democràcia a Sabadell". El líder d'ERC ha anunciat que treballarà "de forma incansable" perquè aquest escenari es produeixi: "Ens hi deixarem la pell", ha sentenciat. 

A continuació podeu consultar els resultats que han obtingut els partits a la ciutat de Sabadell:

Cens total:154.721
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:96.77662,55%
Abstencions:57.94537,45%
Vots nuls:2920,30%
Vots en blanc:4950,51%
PartitVots%Regidors
PSC-CP28.80829,86%10
ERC -AM19.28419,99%7
CpSBD-AMUNT10.73711,13%3
C's9.86510,22%3
JUNTS9.0059,33%3
PODEMOS5.0525,24%1
SBDeC-ECG3.8904,03%0
PP2.8112,91%0
GS-SSP2.2692,35%0
VOX1.7941,86%0
PRIMÀRIES1.1791,22%0
A5800,60%0
N.P.S.3070,32%0
SOM1440,15%0
GANEMOS1420,15%0
EB1220,13%0


A continuació podeu consultar els resultats a nivell de Catalunya, d'Espanya i de la província de Barcelona. 
Regidors a escollir:9.069
Cens total:5.422.407
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.513.33064,81%
Abstencions:1.907.30235,19%
Vots nuls:21.6090,62%
Vots en blanc:36.5761,05%
PartitVots%Regidors
ERC-AM819.84523,48%3107
PSC-CP765.23621,92%1315
JUNTS537.46315,39%2798
BARCELONA EN COMÚ-ECG302.5998,67%258
Cs277.8247,96%244
Capgirem BCN - AMUNT177.3305,07%335
PP108.2693,10%67
Altres83.2522,38%451
TxT27.9700,80%10
PODEMOS19.7360,57%18
APB-IdSelva8.1660,23%47
GOOB - FIC7.8740,23%71
FP-TE7.0300,20%32
ADR6.5780,19%10
PRIMÀRIES6.4100,18%22
A4.5680,13%16
UPM-UPM.cat3.9420,11%30
P.C.P.B.3.3520,10%6
CANIT-IDC2.1600,06%17
AM-LVDVDM2.0360,06%6
POBLE UNIT1.9960,06%9
MG - ICVMES- C1.9950,06%7
IUSF1.8970,05%6
GfP1.8310,05%6
U.C.-111.5870,05%6
CDA-PNA1.5490,04%20
A.p.C1.3450,04%7
UAS-POBLA1.3140,04%9
En-Cerd1.2290,04%18
Tria Roda1.2040,03%6
UpVV1.1160,03%6
ApO9430,03%6
C. TGN9330,03%7
SA9050,03%8
CeP8150,02%8
NIU8120,02%6
SOM POBLE7320,02%9
EV4520,01%6
SV4370,01%9
TOTS PER BENISSANET4360,01%9
IF4210,01%6
SMO4120,01%7
TPSB2740,01%7
IPA1860,01%7
SR1320,00%7
AB1110,00%7

Regidors a escollir:66.787
Cens total:35.270.492
Escrutat99,85%
Vots comptabilitzats:22.964.05865,20%
Abstencions:12.256.94734,80%
Vots nuls:213.1060,93%
Vots en blanc:214.2590,94%
PartitVots%Regidors
PSOE6.657.11929,26%22329
PP5.163.00222,69%20623
Cs1.876.9068,25%2788
Altres1.497.7576,58%5646
ERC-AM821.1163,61%3109
VOX659.7362,90%530
PODEMOS.IU575.8472,53%668
JUNTS537.6002,36%2799
MÁS MADRID518.4632,28%27
EAJ-PNV403.6541,77%1052
EH Bildu347.1901,53%1254
COMPROMÍS MUNICIPAL336.2511,48%724
BARCELONA EN COMÚ-ECG302.5991,33%258
ADELANTE294.7631,30%528
I.U.248.1521,10%767
BNG187.9010,83%457
CCa-PNC139.6710,62%275
Capgirem BCN - AMUNT121.2740,53%335
P.R.C.81.2490,36%350
NC-FA69.8340,31%105
AxSI43.9800,19%104
MÉS-APIB36.2120,16%86
PAR33.6970,15%658
FAC25.7550,11%49
EUPV - SA25.2090,11%76
GEROA BAI20.1770,09%47
U.P.L.20.0390,09%152
EL PI17.3550,08%79
AV17.1270,08%28
XAV14.6140,06%80
LAVALL12.6530,06%28
MAREA DE FERROL11.9050,05%40
UCIN11.6660,05%73
CHA11.3380,05%148
APB-IdSelva8.1660,04%47
GOOB - FIC7.8740,03%71
PR+7.3570,03%43
FP-TE7.0300,03%32
C. Bierzo5.5870,02%25
ESTREMEÑUS5.5040,02%60
ASG5.3450,02%34
P.P.SO.4.6580,02%78
IxH4.6140,02%28
AHORA DECIDE3.3200,01%97

Regidors a escollir:3.757
Cens total:4.041.062
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:2.598.59064,31%
Abstencions:1.441.91635,69%
Vots nuls:11.4450,44%
Vots en blanc:19.8260,77%
PartitVots%Regidors
PSC-CP628.63324,30%796
ERC-AM569.06522,00%1178
JUNTS296.83511,47%818
BARCELONA EN COMÚ-ECG274.85710,62%189
Cs232.9219,01%166
PP95.7713,70%38
Capgirem BCN - AMUNT77.6663,00%175
Altres40.9831,58%146
TxT27.9701,08%10
PODEMOS18.6280,72%16
ADR6.5780,25%10
PRIMÀRIES4.8760,19%12
P.C.P.B.3.3520,13%6
CONSTRUÏM2.9740,11%5
AM-LVDVDM2.0360,08%6
POBLE UNIT1.9960,08%9
MG - ICVMES- C1.9950,08%7
IUSF1.8970,07%6
GfP1.8310,07%6
U.C.-111.5870,06%6
AXSJ1.3840,05%5
CANETENCS1.3840,05%4
JUNTS1.3480,05%5
AT1.3370,05%4
TxA1.2810,05%4
IpR1.2390,05%5
V Vilanova3651.2140,05%4
TFB1.1420,04%4
UpVV1.1160,04%6
GOOB - FIC9990,04%7
ApO9430,04%6
SA9050,03%8
CeP8150,03%8
NIU8120,03%6
CANVI7640,03%4
JpB7190,03%5
V.V.5010,02%4
IF4210,02%6
P!4140,02%4
IPSM3640,01%6
TPSB2740,01%7
G.I.R.2480,01%5
ICB2280,01%6
UPM1820,01%7
IPVS1250,00%5
AB1110,00%7
AES590,00%5
SOM POBLE500,00%5


 12:15 Junts per Manresa cedeix i ERC tindrà durant tres anys l'alcaldia de Manresa; informa Pere Fontanals. Les dues formacions negociaran aquests últims dos dies el repartiment de les àrees de govern.
 18:30 Raül Garcia (JxCat) amb tota seguretat serà el nou alcalde de Sant Celoni. Ho farà amb els tres vots d'ERC, després que els dos partits, que sumen majoria, tinguin pràcticament enllestit el pacte de govern. La CUP, malgrat els oferiments d'aquesta darrera setmana se'n queda fora si no hi9 ha gir molt inesperat. Informa Jordi Purtí des del Baix Montseny.
 03:14 Bona nit! Tanquem la paradeta després d'una nit electoral intensa (i llarga!) amb una cobertura exhaustiva a tot el territori. Esperem que us hagi sigut útil tot el desplegament de NacióDigital. Moltes gràcies per llegir-nos! Demà, temps per a l'anàlisi reposat, hi tornem. 
 02:54 
 02:54 
 02:48 
 02:47 
 02:47 
 02:41 LES CLAUS DEL 26-M Tots els perquès del 26-M. Consulta totes les claus que expliquen els resultats d'aquestes eleccions municipals i europees.
 02:26 
 02:02 
 02:02 Marta Farrés ressuscita el PSC de Sabadell. La candidata obté fins a 10 regidors al ple municipal i obliga a ERC a entendre's amb altres forces per intentar formar govern alternatiu. Una peça d'Albert Segura i Albert Hernàndez, que han seguit la nit electoral a la cocapital del Vallès Occidental.
 01:55 Per què ERC ha aconseguit aïllar les municipals de les europees? Per Sara González.
 01:54 
 01:52 Armengol guanya a les Illes Balears i podrà tornar a governar. El PSIB ha obtingut 19 escons, cinc més que a les eleccions del 2015, i el PP, que n'ha aconseguit 16, queda lluny de sumar amb Cs i Vox que entra al Parlament Balear. Llegiu-ho aquí. 
 01:51 
 01:50 
 01:50 
 01:49 INTERACTIU Aquests són els 41 regidors de l'Ajuntament de Barcelona; per Antònia Crespí.
 01:46 CRÒNICA Maragall serà alcalde, Colau es queda a mig camí; per Joan Serra Carné.
 01:45 Sitges s'atomitza, Cubelles es consolida i Sant Pere de Ribes, Canyelles i Olivella tenen majories absolutes; informa Clara Virgili. 
 01:42 
 01:36 
 01:33 
 01:32 
 01:32 
 01:29 ERC guanya el pols amb el PSC a les municipals i arracona JxCat. Els republicans sumen més de 3.100 regidors i avantatgen la formació de Puigdemont en més de 250.000 vots mentre els socialistes es fan forts a l'àrea metropolitana. Informa Aida Morales.
 01:23 
 01:16 ERC conquereix Barcelona. Ernest Maragall s'imposa a Ada Colau per la mínima en unes municipals que han guanyat per primera vegada els republicans. Informa Sara González. 
 01:06 
 01:04 
 01:03 Valls reconeix el mal resultat i adverteix a Ciutadans que si pacta amb Vox «trencarà amb el partit»; informa Pep Martí.
 01:03 
 01:02 
 00:58 
 00:56 
 00:55 
 00:53 
 00:53 
 00:49 
 00:46 Per què Colau ha perdut l'alcaldia? Ho explica Andreu Merino
 00:41 
 00:39 Carmena perd Madrid i el tripartit de dretes podrà governar-lo. El popular José Luis Martínez-Almeida podrà governar amb el suport dels regidors de Ciutadans i de Vox que ha entrat al consistori de la capital espanyola. Per Roger Arnau.
 00:34 
 00:30 Artadi admet que ERC ha concentrat el "vot útil de l'independentisme", mentre que David Bonvehí, president del PDECat, treu pit perquè JxCat és la força que ha guanyat a més municipis amb nombre d'alcaldies (però no en vots).
 00:28 Artadi felicita "de tot cor" Ernest Maragall, amb qui ha parlat fa uns minuts. Demana que el govern barceloní sigui "100% independentista" i lamenta que sense llista unitària s'ha reduït el nombre de regidors sobiranistes.
 00:24 Elsa Artadi, número dos de Quim Forn, compareix amb la plana major de JxCat. Sosté que hi ha dues bones notícies: que els partidaris de la República ha arribat al 50% dels vots a les europees i que Barcelona tindrà un alcalde independentista.
 00:24 
 00:22 Per què la CUP no ha aconseguit entrar a l'Ajuntament de Barcelona? Ho explica Roger Arnau.
 00:20 
Entrades anteriors »

 

Participació