Eleccions espanyoles 28-A

El PSC s'imposa com a primera força a Sabadell

Ha guanyat en quatre dels set districtes, mentre que ERC es converteix en segona força, imposant-se en tres districtes

per Albert Segura, Sabadell | 28 d'abril de 2019 a les 23:00 |
Marta Farrés i Meritxell Batet, en la presentació de la candidatura local a Sabadell | Albert Segura
Aquesta informació es va publicar originalment el 28 d'abril de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
El PSC s'ha convertit en la força més votada en aquestes eleccions espanyoles a la ciutat de Sabadell, on s'ha imposat en quatre dels set districtes. ERC, però, ha irromput en força en aquests comicis, convertint-se en el segon partit més votat, seguit dels comuns, que han perdut l'hegemonia de 2016.

D'aquesta manera, els socialistes se situen com a primera força a Sabadell, amb un total del 26% dels vots emesos. La formació de Pedro Sánchez, amb Meritxell Batet com a candidata per Barcelona, s'ha imposat a Sabadell en quatre dels set districtes de Sabadell, concretament als districtes 3, 4, 6 i 7. Això significa que són la força més votada en zones on hi ha barris com ara Ca n'Oriac, Can Deu, Can Llong, Campoamor, Espronceda, Torre-romeu o El Poblenou, entre altres. Destaca el 40% dels vots al districte 7 o el 38% del districte 3.


ERC, per la seva banda, s'ha fet forta als districtes 1, 2 i 5, el que suposa barris com el Centre, Creu Alta, Gràcia, Can Feu o Can Rull. Destaca el 32% dels vots recollits al districte 1, on Junts per Catalunya ha obtingut el 18%. 

Els comuns, pel seu cantó, cauen com a tercera força més votada. Amb un 17% dels vots, queden lluny del 28% obtingut a les eleccions de 2016. Per la cua, destaca la caiguda del PP, que no supera el 4% dels vots emesos, frec a frec amb Vox, que els frega. A continuació podeu 


Cens total:153.380
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:120.68778,68%
Abstencions:32.69321,32%
Vots nuls:5970,49%
Vots en blanc:6370,53%
PartitVots%
PSC32.18626,80%
ERC-SOBIRANISTES26.08621,72%
ECP-GUANYEM EL CANVI20.38016,97%
Cs14.49112,07%
JxCAT-JUNTS11.0869,23%
PP4.8104,01%
VOX4.4673,72%
FRONT REPUBLICÀ3.3372,78%
PACMA2.0941,74%
RECORTES CERO-GV2520,21%
PCPC740,06%
IZQP720,06%
PCTC700,06%
CNV480,04%


A continuació podeu consultar els resultats a nivell de Catalunya, d'Espanya i de la província de Barcelona. 

Diputats a escollir:48
Cens total:5.588.145
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:4.167.17274,57%
Abstencions:1.420.97325,43%
Vots nuls:20.6090,49%
Vots en blanc:22.2820,54%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES1.020.39224,61%15
PSC962.25723,21%12
ECP-GUANYEM EL CANVI615.66514,85%7
JxCAT-JUNTS500.78712,08%7
Cs479.37411,56%5
PP200.8414,84%1
VOX148.8443,59%1
FRONT REPUBLICÀ113.8072,74%0
PACMA63.8951,54%0
RECORTES CERO-GV6.9440,17%0
PCPC3.3730,08%0
IZQP2.7910,07%0
CNV2.5410,06%0
PCTC2.3530,06%0
PUM+J4170,01%0

Diputats a escollir:350
Cens total:36.898.883
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:26.478.14071,76%
Abstencions:10.420.74328,24%
Vots nuls:276.7691,05%
Vots en blanc:199.8360,76%
PartitVots%Diputats
PSOE7.513.14228,67%123
PP4.373.65316,69%66
Cs4.155.66515,86%57
PODEMOS-IU-EQUO2.897.41911,06%33
VOX2.688.09210,26%24
ERC-SOBIRANISTES1.020.3923,89%15
ECP-GUANYEM EL CANVI615.6652,35%7
JxCAT-JUNTS500.7871,91%7
EAJ-PNV395.8841,51%6
EH Bildu259.6470,99%4
PODEMOS-EU-MAREAS EN COMÚN-EQUO238.0610,91%2
CCa-PNC137.6640,53%2
NA+107.6190,41%2
COMPROMÍS 2019173.8210,66%1
PRC52.2660,20%1
PACMA328.2991,25%0
FRONT REPUBLICÀ113.8070,43%0
BNG94.4330,36%0
RECORTES CERO-GV47.3630,18%0
NCa36.2250,14%0
PACT30.2360,12%0
ARA-MES-ESQUERRA25.1910,10%0
GBAI22.3090,09%0
PUM+J21.8630,08%0
EN MAREA17.8990,07%0
PCTE14.0220,05%0
EL PI11.6920,04%0
AxSI11.4070,04%0
PCOE9.1300,03%0
PCPE8.9910,03%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES7.3320,03%0
EB7.0720,03%0
CpM6.8570,03%0
SOMOS REGIÓN4.9760,02%0
PCPA4.6970,02%0
PH4.4950,02%0
UIG-SOM-CUIDES4.4730,02%0
ERPV4.2360,02%0
IZQP3.5030,01%0
PCPC3.3730,01%0
AHORA CANARIAS3.0370,01%0
CxG2.7600,01%0
PPSO2.6630,01%0
CNV2.5410,01%0
PREPAL2.1900,01%0
C.Ex-C.R.Ex-P.R.Ex2.1500,01%0
PR+2.0980,01%0
P-LIB1.2160,00%0
CILU-LINARES1.0810,00%0
ANDECHA ASTUR9320,00%0
"JF"8760,00%0
PYLN8350,00%0
FIA7850,00%0
FE de las JONS6460,00%0
F85710,00%0
SOLIDARIA5280,00%0
DPL5040,00%0
UNIÓN REGIONALISTA4900,00%0
centrados4590,00%0
VOU3350,00%0
DP3080,00%0
PDSJE-UDEC2770,00%0
IZAR2570,00%0
RISA1900,00%0
C 21730,00%0
+MAS+470,00%0
UDT280,00%0

Diputats a escollir:32
Cens total:4.178.927
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.134.88175,02%
Abstencions:1.044.04624,98%
Vots nuls:14.4400,46%
Vots en blanc:16.7470,54%
PartitVots%Diputats
PSC769.54824,66%9
ERC-SOBIRANISTES716.71422,97%8
ECP-GUANYEM EL CANVI509.01616,31%6
Cs373.82011,98%4
JxCAT-JUNTS316.90410,16%3
PP155.9355,00%1
VOX112.0193,59%1
FRONT REPUBLICÀ84.9452,72%0
PACMA50.5051,62%0
RECORTES CERO-GV5.8450,19%0
PCPC2.5550,08%0
IZQP2.2130,07%0
PCTC1.8820,06%0
CNV1.7930,06%0

 

 

Participació