Eleccions espanyoles 28-A

El PSC s'imposa com a primera força a Sabadell

Ha guanyat en quatre dels set districtes, mentre que ERC es converteix en segona força, imposant-se en tres districtes

per Albert Segura, Sabadell, 28 d'abril de 2019 a les 23:00 |
Marta Farrés i Meritxell Batet, en la presentació de la candidatura local a Sabadell | Albert Segura
El PSC s'ha convertit en la força més votada en aquestes eleccions espanyoles a la ciutat de Sabadell, on s'ha imposat en quatre dels set districtes. ERC, però, ha irromput en força en aquests comicis, convertint-se en el segon partit més votat, seguit dels comuns, que han perdut l'hegemonia de 2016.

D'aquesta manera, els socialistes se situen com a primera força a Sabadell, amb un total del 26% dels vots emesos. La formació de Pedro Sánchez, amb Meritxell Batet com a candidata per Barcelona, s'ha imposat a Sabadell en quatre dels set districtes de Sabadell, concretament als districtes 3, 4, 6 i 7. Això significa que són la força més votada en zones on hi ha barris com ara Ca n'Oriac, Can Deu, Can Llong, Campoamor, Espronceda, Torre-romeu o El Poblenou, entre altres. Destaca el 40% dels vots al districte 7 o el 38% del districte 3.


ERC, per la seva banda, s'ha fet forta als districtes 1, 2 i 5, el que suposa barris com el Centre, Creu Alta, Gràcia, Can Feu o Can Rull. Destaca el 32% dels vots recollits al districte 1, on Junts per Catalunya ha obtingut el 18%. 

Els comuns, pel seu cantó, cauen com a tercera força més votada. Amb un 17% dels vots, queden lluny del 28% obtingut a les eleccions de 2016. Per la cua, destaca la caiguda del PP, que no supera el 4% dels vots emesos, frec a frec amb Vox, que els frega. A continuació podeu 

Cens total:153.382
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:121.02578,90%
Abstencions:32.35721,10%
Vots nuls:6060,50%
Vots en blanc:6400,53%
PartitVots%
PSC32.17426,72%
ERC-SOBIRANISTES26.07521,65%
ECP-GUANYEM EL CANVI20.66117,16%
Cs14.54412,08%
JxCAT-JUNTS11.0779,20%
PP4.8204,00%
VOX4.4843,72%
FRONT REPUBLICÀ3.3292,76%
PACMA2.0981,74%
RECORTES CERO-GV2510,21%
PCPC750,06%
IZQP720,06%
PCTC710,06%
CNV480,04%


A continuació podeu consultar els resultats a nivell de Catalunya, d'Espanya i de la província de Barcelona. 


Diputats a escollir:48
Cens total:5.348.450
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:4.149.48577,58%
Abstencions:1.198.96522,42%
Vots nuls:20.5570,50%
Vots en blanc:22.4310,54%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES1.015.35524,59%15
PSC958.34323,21%12
ECP-GUANYEM EL CANVI614.73814,89%7
JxCAT-JUNTS497.63812,05%7
Cs477.09611,55%5
PP200.2094,85%1
VOX148.4813,60%1
FRONT REPUBLICÀ113.0082,74%0
PACMA63.7131,54%0
RECORTES CERO-GV6.6320,16%0
PCPC3.3730,08%0
IZQP2.6730,06%0
PCTC2.4190,06%0
CNV2.4060,06%0
PUM+J4130,01%0

Diputats a escollir:350
Cens total:34.802.222
Escrutat99,99%
Vots comptabilitzats:26.361.05175,75%
Abstencions:8.437.15324,25%
Vots nuls:275.4101,04%
Vots en blanc:199.5110,76%
PartitVots%Diputats
PSOE7.480.75528,68%123
PP4.356.02316,70%66
Cs4.136.60015,86%57
PODEMOS-IU-EQUO3.118.19111,95%35
VOX2.677.17310,26%24
ERC-SOBIRANISTES1.015.3553,89%15
ECP-GUANYEM EL CANVI614.7382,36%7
JxCAT-JUNTS497.6381,91%7
EAJ-PNV394.6271,51%6
EH Bildu258.8400,99%4
CCa-PNC137.1960,53%2
NA+107.1240,41%2
COMPROMÍS 2019172.7510,66%1
PRC52.1970,20%1
PACMA326.0451,25%0
FRONT REPUBLICÀ113.0080,43%0
BNG93.8100,36%0
RECORTES CERO-GV46.4870,18%0
NCa36.1930,14%0
PACT30.4480,12%0
ARA-MES-ESQUERRA25.3840,10%0
GBAI22.1500,08%0
PUM+J21.7110,08%0
EN MAREA17.7260,07%0
PCTE14.1890,05%0
EL PI11.6710,04%0
AxSI11.4850,04%0
PCOE9.0940,03%0
PCPE8.9910,03%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES7.2510,03%0
EB7.1280,03%0
CpM6.8900,03%0
SOMOS REGIÓN5.0180,02%0
PCPA4.7370,02%0
PH4.4350,02%0
UIG-SOM-CUIDES4.4330,02%0
ERPV4.2030,02%0
IZQP3.4090,01%0
PCPC3.3730,01%0
AHORA CANARIAS3.0270,01%0
CxG2.6920,01%0
PPSO2.6560,01%0
CNV2.4060,01%0
C.Ex-C.R.Ex-P.R.Ex2.1350,01%0
PREPAL2.1350,01%0
PR+2.0800,01%0
P-LIB1.2500,00%0
CILU-LINARES1.0790,00%0
ANDECHA ASTUR9090,00%0
"JF"8720,00%0
PYLN8240,00%0
FIA8030,00%0
FE de las JONS6410,00%0
SOLIDARIA6270,00%0
F85660,00%0
DPL5390,00%0
UNIÓN REGIONALISTA4830,00%0
centrados4580,00%0
DP3080,00%0
VOU3030,00%0
PDSJE-UDEC2760,00%0
IZAR2530,00%0
RISA1880,00%0
C 21690,00%0
+MAS+460,00%0
UDT280,00%0

Diputats a escollir:32
Cens total:3.993.803
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.121.82678,17%
Abstencions:871.97721,83%
Vots nuls:14.3890,46%
Vots en blanc:16.9170,54%
PartitVots%Diputats
PSC766.41924,66%9
ERC-SOBIRANISTES713.04922,95%8
ECP-GUANYEM EL CANVI508.42816,36%6
Cs372.09411,97%4
JxCAT-JUNTS314.68510,13%3
PP155.5045,00%1
VOX111.8103,60%1
FRONT REPUBLICÀ84.4082,72%0
PACMA50.3931,62%0
RECORTES CERO-GV5.5520,18%0
PCPC2.5310,08%0
IZQP2.1080,07%0
PCTC1.9500,06%0
CNV1.5890,05%0

 

 

Participació