narrativa

Abundor i qualitat a la 26a edició del Premi «Anton Navarro»

Amb 189 treballs a concurs de 18 centres educatius diferents

per Redacció, 28 de novembre de 2016 a les 12:16 |
Alguns dels alumnes premiats al concurs, recollint el premi | CPNL
Aquesta informació es va publicar originalment el 28 de novembre de 2016 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Minairons, llops, gegants, pagesos, pingüins, pastors, óssos, fallaires... Tots aquests i molts més han estat els protagonistes de les obres de la fase final de la 26a edició del Concurs de Narrativa Infantil i Juvenil Anton Navarro, organitzat pels consells comarcals de l'Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà, i els serveis de català del Consorci per a la Normalització Lingüística

El cinema Ribagorçana del Pont de Suert ha acollit aquest diumenge l'acte d'entrega de premis als finalistes i guanyadors d'entre les 189 obres presentades de 18 centres educatius diferents. El jurat ha hagut de deliberar molt per escollir, finalment, tres premiats i un accèssit per a cada categoria, de les sis que es van establir, des des de 1r d'Educació Primària fins a 2n de Batxillerat.


L'acte de lliurament va comptar amb l'assistència de la directora del Centre de Normalització Lingüística de Lleida i de representants dels tres consells comarcals, que van entregar els premis a guanyadors i finalistes. A continuació, tots plegats van poder gaudir de la pel·lícula Al sostre del món.

​El certamen té com a objectiu estimular la creació literària i promoure la lectura en llengua catalana. S'hi valora que els treballs a concurs incloguin trets lingüístics propis del dialecte ribagorçano-pallarès.


Els noms dels guanyadors i els títols de les obres premiades són:

Categoria A (1r i 2n primària)
Els millors amics de Judit Francès Repes, de l'escola Vidal i Abad de Vilaller

Categoria B (3r i 4t primària)
Les paraules desaparegudes d'Emma Bosch Boleda de l'escola la Vall Fosca

Categoria C (5è i 6è primària)
Bogeries per un somni d'Arantzazu Feixa Fernández de l'escola Vidal i Abad de Vilaller

Categoria D (1r i 2n ESO)
La meva amiga, l'encantada d'Àssua Bellera Abella del SES Morelló d'Esterri d'Àneu

Categoria E (3r i 4t ESO)
Petita història de la Vall Fosca d'Ares Barri Molina de l'institut de Tremp

Categoria F (batxillerat i cicles formatius)
Tio Antonio de Sandino Subirana Pérez de l'institut del Pont de Suert

 

Mostra el teu compromís amb Pallars Digital.
Fes-te subscriptor per només 3€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació