eleccions espanyoles 10-N

10-N: ERC repeteix victòria al Pallars i s'imposa també a Tremp i Sort

Els republicans aconsegueixen un ampli suport i esdevenen la primera força en 23 dels 29 municipis pallaresos, per davant de Junts per Catalunya, el PSC i la CUP

per Jordi Ubach Llorens , 11 de novembre de 2019 a les 10:02 |
Imatge d’un acte de campanya d’ERC a Tremp | ERC
Esquerra Republicana de Catalunya (ERC-Sobiranistes) ha repetit el domini del mapa polític del Pallars en aquestes eleccions al Congrés espanyol del 10-N. La gran majoria dels municipis pallaresos s’han tenyit de groc, 23 d'un total de 29, en una jornada que ha estat marcada novament per un alt índex de participació, tot i que menor als comicis del mes d'abril.

A la capital del Pallars Jussà els republicans han estat primera força sumant 747 vots (26,95%). Per darrera trobem xafant-li els talons a Junts per Catalunya amb 686 vots (24,75%), seguida pel PSC amb 469 vots (16,92%). Els segueixen la CUP amb 248 vots (8,95%), En Comú Podem amb 234 vots (8,44%), el Partit Popular amb 161 vots (5,81%), Vox amb 99 vots (3,57%) i Ciutadans amb 84 (3,03%). 


En aquests comicis han votat 2.786 trempolins, més del 67% del cens. Això són 6 punts menys que a les eleccions del passat 28 d’abril, quan es van assolir unes xifres de participació rècord. El cens electoral de Tremp per aquest 10-N era de 4.201 persones, 62 menys que ara fa set mesos.

Cens total:4.139
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:2.78667,31%
Abstencions:1.35332,69%
Vots nuls:140,50%
Vots en blanc:130,47%
PartitVots%
ERC-SOBIRANISTES74726,95%
JxCAT-JUNTS68624,75%
PSC-PSOE46916,92%
CUP-PR2488,95%
ECP-GUANYEM EL CANVI2348,44%
PP1615,81%
VOX993,57%
Cs843,03%
PACMA260,94%
RECORTES CERO-GV20,07%
PCPC10,04%
PCTC10,04%
PUM+J10,04%

A Sort els resultats finals segueixen un patró semblant al de Tremp. Els republicans també han guanyat les eleccions sumant 340 vots (30,85%), amb Junts per Catalunya també per darrera amb 282 vots (25,59%). Els segueixen la CUP amb 149 vots (13,52%), En Comú Podem amb 108 vots (9,80%), el PSC amb 101 vots (9,17%), el Partit Popular amb 50 vots (4,54%), Ciutadans amb 30 vots (2,72%) i Vox amb 23 vots (2,09%). 

A la capital del Sobirà han votat 1.115 persones, més del 70% del cens. Són uns 7 punts menys que a l’abril, quan també es van registrar xifres rècord de participació a la capital del Pallars Sobirà. El cens electoral de Sort per aquest 10-N era de 1.586 persones, 36 més que farà tot just set mesos.

Cens total:1.586
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:1.11570,30%
Abstencions:47129,70%
Vots nuls:131,17%
Vots en blanc:60,54%
PartitVots%
ERC-SOBIRANISTES34030,85%
JxCAT-JUNTS28225,59%
CUP-PR14913,52%
ECP-GUANYEM EL CANVI1089,80%
PSC-PSOE1019,17%
PP504,54%
Cs302,72%
VOX232,09%
PACMA100,91%
PUM+J10,09%
PCPC10,09%
RECORTES CERO-GV10,09%

A banda de les capitals de comarca, Esquerra s’ha imposat en 21 dels 27 municipis pallaresos restants, dos menys que a l’abril. A Isona i Conca Dellà, Castell de Mur, Sant Esteve de la Sarga, Sarroca de Bellera i Esterri de Cardós, la victòria ha recaigut en Junts per Catalunya, per davant en tots els casos d’ERC. El municipi restant és Farrera, on la CUP ha esdevingut la força més votada, per davant d’ERC i JxCat. Podeu consultar els resultats de tots els municipis del Pallars en aquest enllaç.

Per comarques, ERC ha estat la primera força tant al Pallars Jussà com al Pallars Sobirà, per davant de Junts per Catalunya, segon, i el Partit Socialista de Catalunya (PSC) i la CUP, tercers. Els socialistes han estat la tercera força al Jussà, mentre que els cupaires ho han estat al Sobirà. La diferència entre ERC i JxCat ha estat més amplia

Cens total:9.638
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:6.78370,38%
Abstencions:2.85529,62%
Vots nuls:300,44%
Vots en blanc:380,56%
PartitVots%
ERC-SOBIRANISTES2.05530,30%
JxCAT-JUNTS1.80926,67%
PSC-PSOE1.00814,86%
CUP-PR6609,73%
ECP-GUANYEM EL CANVI5167,61%
PP2754,05%
VOX1692,49%
Cs1572,31%
PACMA530,78%
PUM+J40,06%
IZQP30,04%
RECORTES CERO-GV30,04%
PCTC20,03%
PCPC10,01%

Cens total:5.346
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.88272,62%
Abstencions:1.46427,38%
Vots nuls:310,80%
Vots en blanc:320,82%
PartitVots%
ERC-SOBIRANISTES1.35534,90%
JxCAT-JUNTS1.01626,17%
CUP-PR54213,96%
PSC-PSOE3448,86%
ECP-GUANYEM EL CANVI2957,60%
PP1132,91%
Cs571,47%
VOX511,31%
PACMA310,80%
IZQP40,10%
PCPC40,10%
PCTC30,08%
PUM+J30,08%
RECORTES CERO-GV10,03%

ERC també guanya en el conjunt de la demarcació

ERC ha tornat a guanyar les eleccions estatals a la demarcació de Lleida. La formació republicana ha aconseguit fer entrar Xavier Eritja i Inés Granollers al Congrés emportant-se, d’aquesta manera, la meitat dels representants en joc al territori. Aquest és el tercer cop que ERC venç en uns comicis després que ja ho fes al juny del 2016 i l'abril del 2019. 

L’independentisme lleidatà també li ha donat un escó a JxCat, que correspon a Concepció Cañadell, que ha substituït Jordi Turull, inhabilitat després de la sentència. Finalment, el PSC ha obtingut l'escó que ja havia guanyat fa mig any. La candidata Montse Mínguez ha obtingut la representació al Congrés i ha deixat sense escó Jaume Moya, d’En Comú Podem. Ni PP, ni Cs ni tampoc Vox han aconseguit entrar al Congrés. 

Diputats a escollir:4
Cens total:297.490
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:207.07869,61%
Abstencions:90.41230,39%
Vots nuls:1.3700,66%
Vots en blanc:1.5370,75%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES64.71531,46%2
JxCAT-JUNTS46.47122,59%1
PSC-PSOE29.71214,44%1
ECP-GUANYEM EL CANVI16.1837,87%0
PP14.5837,09%0
CUP-PR13.9856,80%0
VOX9.2584,50%0
Cs7.0523,43%0
PACMA1.4960,73%0
RECORTES CERO-GV1780,09%0
PUM+J1650,08%0
PCPC1270,06%0
IZQP1240,06%0
PCTC1220,06%0

Mayte Rivero repeteix al Senat

El Pallars tindrà representació al Senat amb Mayte Rivero, que revalida el seu escó amb Junts per Catalunya i 53.165 vots. Els tres candidats més votats pertanyen a ERC. Són Sara Bailac, amb 77.645 vots, l’alturgellenc Miquel Caminal (70.407) i Xavier Castellana (65.511). Tot, amb el 99,89% escrutat, un fet que ja no ha de canviar el resultat final. 

L’exalcade de Tremp, l’històric socialista Víctor Orrit, ha estat el setè candidat més votat (28.791), per darrera de Rosalia Carnicé i Francesc López (JxCat), i no ha obtingut acta. 

Resultats generals

Pel que fa al conjunt de Catalunya, ERC també reedita victòria amb 869.934 vots i el 22,56% dels suports sumant 13 escons, dos ments que a l'abril. La segueixen el PSC, segona força, amb el 20,51% i 12 diputats, Junts per Catalunya amb el 13,68% i 8 diputats, En Comú Podem amb el 14,18% i 7 diputats i el PP, la CUP, Vox i Ciutadans, amb 2 diputats cadascun.

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0

A nivell estatal, el PSOE tindrà 120 diputats, el PP 88, Vox 52, Podemos 26, ERC 13, Ciutadans 10, JxCat 8, En Comú Podem i EAJ-PNV 7, EH Bildu 5 i altres formacions com Mas País o NA+ amb 2.

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

10-N: Els resultats electorals al Pallars, municipi a municipi, en un cop d'ull

 

Participació