narrativa

Es lliuren els premis Anton Navarro de narrativa infantil i juvenil

El certamen ha arribat a la seva 28ena edició amb la participació de 18 centres educatius i 204 treballs a concurs

per Redacció , 3 de desembre de 2018 a les 11:24 |
Acte de lliurament de premis | Consorci per la Normalització Lingüística
Aquesta informació es va publicar originalment el 3 de desembre de 2018 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Un total de 18 centres de l'Alta Ribagorça, el Pallars Jussà i el Pallars Sobirà han participat en el 28è Concurs de Narrativa Infantil i Juvenil Anton Navarro. En un acte que ha tingut lloc a l'Espai Cultural La Lira de Tremp, s'ha fet el lliurament de premis amb la presència dels presidents dels consells comarcals del Pallars Jussà i del Pallars Sobirà, Constante Aranda i Carles Isús, la representant del Consell Comarcal de l'Alta Ribagorça, Marta Rollan, i primera tinent d'alcalde de Tremp, Maria Pilar Cases.

Enguany han arribat 204 treballs a concurs, després de la preselecció feta per les escoles participants, que poden presentar fins a quatre treballs per categoria. Recordem que el certamen persegueix l'objectiu d'estimular la creació literària i promoure la lectura en llengua catalana. A més, es valora que els treballs a concurs incloguin trets lingüístics propis del dialecte ribagorçà i pallarès.


Aquests han estat els premiats en les sis categories a concurs:

Categoria A (1r i 2n de primària):


Guanyador: La nina de fil blau, Ander Margalida Gil, Escola Ribagorçana del Pont de Suert.

Finalistes: La mosca Gisca, Hèctor Solanes Font, Escola Montsent de Pallars a Rialp; Els 4 regnes màgics, Valentina Morago Santos, Escola de Llavorsí, i El fil d'or, Iris Fillet Vidigal, Escola de Llavorsí.
 
Categoria B (3r i 4t de primària):

Guanyador: El nen que volia tocar el cel, Martí Miró Ticó, Escola Montsent de Pallars a Rialp.

Finalistes: El misteri del caçador, Oleguer Ruiz Pérez, Escola Vidal i Abad de Vilaller; Una historia dins d'un llibre, Eire Guillén Pou, Escola de Llavorsí, i Perduda pel bosc, Bruna Puigarnau Moreno, Col·legi M. Immaculada de Tremp.

Categoria C (5è i 6è de primària):

Guanyadora: Va de trunfes i fragues, Laia Sánchez Soldevila, Col·legi M. Immaculada de Tremp.

Finalistes: Tortuga, Iona Regan, Escola Valldeflors de Tremp, i El món màgic darrera el llit, Aina Vilanova Feixa, Escola Els Raiers de la Pobla de Segur.

Categoria D (1r i 2n d'ESO):

Guanyador: Què busques?, Pau Valladares Pou, Institut Hug Roger III de Sort.

Finalistes: Quatre cartes d'un recluta, Alba Carrera Canut, Institut de la Pobla de Segur;
L'aranya i el capoll, Martina Böhler Batlle, Institut de la Pobla de Segur, i En aguell bar vegà, Irma Sánchez Ayala, Col·legi M. Immaculada de Tremp.
 
Categoria E (3r i 4t d'ESO):

Guanyadora: El viatge de l'americà, Àssua Bellera Abella, SES Joaquim Morelló d'Esterri d'Àneu.

Finalistes: Fi, Judit Bernadó Puig, Institut de Tremp, i 41 cartes, Meritxell Martí Picart, Institut de la Pobla de Segur.
 
Categoria F (1r i 2n Batxillerat):

Guanyadora: On el dolor no existeix, Laia Resa Enrich, Institut de Tremp.

Finalistes: Vivint somiant, Núria Santos Farré, Institut de Tremp, i La fugida, Elisabet Català Trujillo, Institut Hug Roger III de Sort.

 

Participació