Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR


Les aliances de govern als ajuntaments

El panorama polític a les capitals de comarca

per Redacció , 13 de juny de 2015 a les 10:02 |
Aquesta informació es va publicar originalment el 13 de juny de 2015 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.

Les eleccions municipals del 24 de maig han deixat un panorama variat als ajuntaments de Catalunya, alguns d'ells molt fragmentats i on els pactes puntuals seran clau per tirar endavant les propostes. A les capitals de comarca, molts partits han optat per governar en minoria, com és el cas del socialista Àngel Ros a Lleida o de Carles Puigdemont a Girona. Tot i això, també hi ha alguns partits que s'han imposat clarament. A Granollers per exemple, el candidat del PSC Josep Mayoral serà reelegit batlle després de revalidar la majoria absoluta amb 13 regidors.

Aquestes són les aliances de govern als consistoris de les capitals de comarca, on els alcaldes seran investits avui, juntament amb els de la resta de municipis de Catalunya.




Moià, el Moianès 
El candidat d'Ara Moià, Dionís Guiteras, serà de nou l'alcalde de Moià, ara ja com a capital de comarca. El partit que lidera va guanyar les eleccions per una àmplia majoria: va obtenir 10 regidors, enfront els tres de CiU.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
aramoià - AM 1.67374,0610
CiU 46320,53
Cens total:4.210
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:2.36656,2%
Abstencions:1.84443,8%
Vots nuls:1074,52%
Vots en blanc:1235,44%


Valls, l'Alt Camp 

Albert Batet, de Convergència i Unió, comandarà la ciutat quatre anys més, després que les forces d'esquerres renunciessin a formar un quadripartit. Batet, rebrà els vots del seu grup polític i les abstencions d'ICV i ERC, partit amb el qual està negociant un govern estable.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CIU 3.60937,19
ERC - AM 1.72417,724
CV-CUP-PA 1.56216,063
PSC-CP 1.45714,983
PP 6306,481
CPV-ICV-EUiA-E 5805,961
Cens total:17.312
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:9.84356,86%
Abstencions:7.46943,14%
Vots nuls:1141,16%
Vots en blanc:1671,72%


Figueres, Alt Empordà 
Els candidats de CiU i el PSC a Figueres, Marta Felip i Pere Casellas, van tancar un acord per formar govern, el qual estarà liderat per la candidata de CiU.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 4.01531,087
ERC - MESxFigueres - AM 1.96215,193
CUP - PA 1.63512,663
PSC-CP 1.54711,973
P.P. 1.2719,842
C's 1.2489,662
CExF - E 8296,421
INTRA 1341,040
Cens total:26.767
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:13.01848,63%
Abstencions:13.74951,37%
Vots nuls:990,76%
Vots en blanc:2782,15%
 

Vilafranca del Penedès, Alt Penedès 
Convergència i Unió i el PSC governaran novament junts a Vilafranca del Penedès. Tant CiU com PSC han perdut representació després de les eleccions municipals -CiU ha passat de nou a vuit regidors, mentre el PSC ha passat de sis a quatre-, però el pacte garanteix un govern de majoria absoluta a la ciutat.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 5.20533,088
PSC-CP 2.91418,524
CUP 2.32914,83
ERC-AM 2.15313,683
VILAFRANCA EN COMÚ-E 1.89212,022
P.P. 1.0036,371
Cens total:27.346
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:15.90558,16%
Abstencions:11.44141,84%
Vots nuls:1691,06%
Vots en blanc:2401,53%


La Seu d'Urgell, l'Alt Urgell 
El candidat de CiU a la Seu d'Urgell, Albert Batalla, serà l'alcalde de la capital de l'Alt Urgell. El líder de CiU governarà en minoria després que ERC hagi decidit mantenir-se neutra en els pactes post-electorals.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 1.72434,017
CxLS-CP 1.40127,646
ERC - AM 87417,243
CUP-PA 4328,521
EPM-E 2424,770
PP 2204,340
SI-Solidaritat 621,220
Cens total:9.065
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:5.13756,67%
Abstencions:3.92843,33%
Vots nuls:681,32%
Vots en blanc:1142,25%


El Pont de Suert, Alta Ribagorça
El candidat de CiU, José Antonio Troguet, serà l'alcalde del municipi amb majoria absoluta.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 56552,96
CxPS-CP 37034,644
P.P. 878,151
Cens total:1.730
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:1.09463,24%
Abstencions:63636,76%
Vots nuls:262,38%
Vots en blanc:464,31%


Igualada, l'Anoia 
CiU governarà a Igualada després d'aconseguir majoria absoluta amb 11 regidors, una xifra que gairebé quadruplica els resultats de la segona força, ERC, amb tres edils. 
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 7.51745,6111
ERC - AM 2.47615,023
SI-PSC-CP 1.98112,023
CUP-PA 1.5369,322
DI-E 1.0536,391
P.P. 1.0106,131
PxC 5663,430
SI- Recuperem Igualada! 1150,70
Cens total:28.269
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:16.59258,69%
Abstencions:11.67741,31%
Vots nuls:1120,68%
Vots en blanc:2261,37%


Manresa, el Bages
El candidat de CiU, Valentí Junyent, serà l'alcalde de Manresa amb el suport d'ERC, formació liderada per Pere Culell.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 8.02629,169
ERC - AM 6.36523,127
CUP-PA 2.98610,853
PSC-CP 2.95610,743
C'S 1.8136,592
DM 1.5255,541
PP 1.3644,950
ICV-E 9053,290
MoVeM-RCAT-SI 5902,140
PxC 5231,90
Cens total:52.343
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:27.68552,89%
Abstencions:24.65847,11%
Vots nuls:1570,57%
Vots en blanc:4751,73%


Reus, Baix Camp 
L'alcalde de Reus en funcions, Carles Pellicer, i candidat de CiU repetirà en el càrrec i governarà en minoria buscant acords puntals amb els altres partits, si és que no hi ha cap sorpresa d'última hora. CiU va obtenir set regidors, només un més que la segona força, la CUP. 
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 8.26521,337
CUP-PA 6.84717,676
C's 5.55614,344
PSC-CP 5.29113,654
ERC 3.4078,792
P.P. 3.0827,952
A 2.4766,392
MR-AO-E 9842,540
DNR 9782,520
Llista Unitària 6961,80
PxC 5611,450
Cens total:70.767
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:39.15755,33%
Abstencions:31.61044,67%
Vots nuls:4051,03%
Vots en blanc:6091,57%


Tortosa, Baix Ebre
CiU governarà a l'Ajuntament de Tortosa en minoria, després de no aconseguir formar un govern de coalició amb ERC.  
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 4.63334,348
ERC - AM 2.26116,764
MT-E 2.19616,284
PSC-CP 1.59711,843
CUP-AET-PA 9306,891
PP 7795,771
SOM TORTOSA 5193,850
PxC 2461,820
DN 610,450
Cens total:23.084
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:13.68159,27%
Abstencions:9.40340,73%
Vots nuls:1911,4%
Vots en blanc:2681,99%
 

La Bisbal d'Empordà, Baix Empordà
El republicà Lluís Sais recuperarà l'alcaldia de la Bisbal d'Empordà a partir de dissabte. ERC va tancar un acord amb la CUP i ICV que els permet arribar als nou regidors i assolir la majoria absoluta al plenari. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
ERC- AM 95725,145
IpLB-PSC-CP 79320,834
CUP-PA 63116,573
CxLB 54514,323
CiU 3599,431
ICV-EUiA-E 3248,511
P.P. 1193,130
Cens total:6.977
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:3.86455,38%
Abstencions:3.11344,62%
Vots nuls:571,48%
Vots en blanc:792,08%


Sant Feliu de Llobregat, Baix Llobregat 

A Sant Feliu de Llobregat governarà ICV amb el PSC i ho faran en minoria. Els ecosocialistes, liderats per Jordi San José, van aconseguir sis regidors davant els quatre de PSC, una suma que els deixa lluny de formar una majoria sòlida.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
ICV-EUiA- E 4.52623,736
PSC-CP 3.68519,324
ERC-AM 2.41512,663
C's 2.03810,692
CiU 1.91410,042
CC Veïns 1.4757,732
P.P. 1.4437,571
JSF 1.2586,61
Cens total:33.033
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:19.24358,25%
Abstencions:13.79041,75%
Vots nuls:1720,89%
Vots en blanc:3171,66%


El Vendrell, Baix Penedès 
El candidat del PSC, Martí Carnicer, alcaldable de la llista més votada el 24-M, serà investit alcalde del Vendrell. La formació, degut a la complicada situació que viu el ple amb l'alta fragmentació de partits espera poder teixir les aliances necessàries per formar un govern estable. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PdV-PSC-CP 2.45218,264
CiU 1.86313,883
PxC 1.79813,393
C's 1.477113
ERC - AM 1.41110,512
SI SE PUEDE 1.39410,382
SP - C.U.P. - PA 1.34710,032
P.P. 9877,352
I-EL-GV-E 4873,630
Cens total:25.509
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:13.61953,39%
Abstencions:11.89046,61%
Vots nuls:1921,41%
Vots en blanc:2111,57%

 

Barcelona, el Barcelonès 
Ada Colau, serà investida alcaldessa de Barcelona amb els vots del seu grup, Barcelona en Comú, els d'ERC, els del PSC i el vot de la CUP. Aconseguirà doncs, la majoria absoluta, en sumar 21 suports dels 41 membres que formen el ple.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
BARCELONA EN COMÚ-E 176.33725,2111
CiU 158.92822,7210
C's 77.27911,055
ERC 76.98811,015
PSC-CP 67.3809,634
P.P. 60.8778,73
CUP Capgirem Bcn PA 51.8897,423
PACMA 5.7480,820
EV-AE 5.6970,810
Millor Barcelona 2.6280,380
EB 1.9610,280
PxC 1.6780,240
VOX-PFYV 1.5050,220
CILUS 9850,140
UPyD 8630,120
PCPC 6020,090
PH 4900,070
FE de las JONS 4550,070
UPDIC 2900,040
P-LIB 2750,040
SAIn 1670,020
LCN 990,010
Cens total:1.161.140
Escrutat99,84%
Vots comptabilitzats:702.69260,61%
Abstencions:456.63639,39%
Vots nuls:3.2390,46%
Vots en blanc:6.3320,91%

 

Berga, el Berguedà 
La primera alcaldia d'una capital de comarca per a la CUP serà la de Berga, amb la candidata Montse Venturós, que iniciarà el mandat en minoria en no arribar a cap pacte amb ERC ni CiU.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CUP-PA 2.24834,196
CiU 2.19033,316
ERC-AM 97414,813
CP 5177,861
E 4076,191
Cens total:12.325
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:6.72754,58%
Abstencions:5.59845,42%
Vots nuls:1522,26%
Vots en blanc:2393,63%

 

Puigcerdà, Baixa Cerdanya
L'alcalde de Puigcerdà, Albert Piñeira, seguirà sent el batlle del municipi quatre anys més després que el partit que encapçala, CiU, aconseguís majoria absoluta.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 2.23768,9411
ERC-AM 37211,461
RCAT-P 36711,311
P.P. 1735,330
Cens total:5.908
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:3.28455,59%
Abstencions:2.62444,41%
Vots nuls:391,19%
Vots en blanc:962,96%

Montblanc, Conca de Barberà
Agrupament Catalanistade Montblanc, formació liderada per Pep Andreu, governarà en majoria absoluta l'Ajuntament de Montblanc, després d'aconseguir ampliar suports en les darreres eleccions.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
ACM - AM 1.69156,128
CUP-PA 53417,722
CiU 42514,112
FIC 2448,11
Cens total:5.261
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:3.10058,92%
Abstencions:2.16141,08%
Vots nuls:872,81%
Vots en blanc:1193,95%

Vilanova i la Geltrú, el Garraf 
A Vilanova i la Geltrú la candidata de CiU, Neus Lloveras, repetirà d'alcaldessa després que la CUP renunciés a donar suport al PSC. El seu partit no descarta arribar a un acord amb els socialistes.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 6.00422,216
PSC-CP 4.42916,385
CUP-PA 4.42116,355
ERC-AM 3.65513,524
C's 2.6099,652
SOM VNG 1.9777,312
P.P. 1.4695,431
ICV-E 1.3064,830
GANEMOS 81230
Cens total:48.373
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:27.21256,25%
Abstencions:21.16143,75%
Vots nuls:1790,66%
Vots en blanc:3511,3%
 

Les Borges Blanques, Les Garrigues 
A les Borges Blanques, el candidat de CiU, Enric Mir, seguirà governant en solitari en revalidar la majoria absoluta. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 1.43153,668
ERC -AM 77929,214
C.U.P. 30211,321
PP 883,30
Cens total:4.427
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:2.69360,83%
Abstencions:1.73439,17%
Vots nuls:260,97%
Vots en blanc:672,51%

 

Olot, la Garrotxa 
A Olot,l 'alcalde serà el candidat de CiU, Josep Maria Corominas, un càrrec en el qual repetirà gràcies a l'abstenció del PSC.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 4.89837,959
ERC-AM 2.83321,955
PSC-CP 1.60112,413
CUP-PA 1.52411,813
OC-E 8146,311
P.P. 5194,020
PxC 4993,870
Cens total:23.256
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:13.00955,94%
Abstencions:10.24744,06%
Vots nuls:1040,8%
Vots en blanc:2171,68%


Girona, el Gironès 

A  Girona, Carles Puigdemont (CiU) serà de nou alcalde en minoria, igual que en la legislatura anterior .

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 11.83332,5910
ERC - MES - AM 5.51315,184
CUP-Crida per Girona-PA 5.42514,944
PSC-CP 5.26514,54
C's 2.7487,572
P.P. 2.1635,961
ICV-EUiA-E 1.5124,160
CG 5981,650
PACMA 3991,10
SI-Solidaritat 1820,50
EB 1560,430
UPyD 860,240
Cens total:65.242
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:36.54856,02%
Abstencions:28.69443,98%
Vots nuls:2340,64%
Vots en blanc:4341,2%


Mataró, el Maresme
El PSC i CiU van arribar a un acord per governar Mataró els pròxims quatre anys. El nou govern municipal, liderat pel socialista David Bote, tindrà onze regidors, a tres de la majoria absoluta. La ciutat havia estat governada històricament pel PSC en coalició amb partits d'esquerres fins que el mandat passat CiU va assaltar el poder. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-CP 8.42018,466
CiU 7.37416,175
ERC - MES - AM 6.64814,584
VOLEMataró 5.27611,573
C's 4.4099,673
PP 3.8628,472
CUP-PA 3.8438,432
PxC 2.5725,641
ICV-EUiA-E 2.5615,621
Cens total:86.646
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:46.62953,82%
Abstencions:40.01746,18%
Vots nuls:1.0252,2%
Vots en blanc:6391,4%

 

Amposta, el Montsià
El candidat d'ERC a Amposta, Adam Tomàs, serà investit alcalde. La seva formació va assolir la majoria absoluta. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
EA - AM 4.40047,1111
CiU 2.73829,317
PSC-CP 1.11011,882
PxC 5726,121
PP 2833,030
PCPC 680,730
Cens total:14.471
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:9.51965,78%
Abstencions:4.95234,22%
Vots nuls:1791,88%
Vots en blanc:1691,81%

 

Balaguer, la Noguera
Jordi Ignasi Vidal serà el nou alcalde de Balaguer. El candidat d'ERC rebrà el suport del PSC i el del regidor d'Ara Sí Balaguer, que va anunciar que li faria costat tot just després dels comicis.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 1.75126,275
EpB - AM 1.46321,955
PSC-CP 1.15517,333
CUP-PC-PA 6259,382
C's 5398,091
BALAGUER, ARA SÍ 4366,541
P.P. 2944,410
EpB-ICV-EuiA-E 2493,740
Cens total:10.801
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:6.74962,48%
Abstencions:4.05237,52%
Vots nuls:841,24%
Vots en blanc:1532,3%

Vic, Osona 
CiU-RCat governarà l’Ajuntament de Vic en solitari i en minoria, amb només nou dels 21 regidors del consistori. Així ho va decidir la futura alcaldessa, Anna Erra, després d’una primera ronda de contactes amb la resta de forces polítiques, en els que no es va consensuar cap acord per tal de configurar un pacte estable de govern.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 5.26435,419
ERC- SOM VIC-AM 3.08820,775
CAPGIREM VIC-CUP-PA 2.51716,934
PSC-CP 1.0036,751
PLVI 8365,621
VIC PER A TOTS - E 7525,061
PP 4703,160
SI-Solidaritat 2761,860
w 2741,840
PxC 1060,710
SOM CATALANS 560,380
PDxC 000
Cens total:26.434
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:15.00456,76%
Abstencions:11.43043,24%
Vots nuls:1370,91%
Vots en blanc:2251,51%


Tremp, Pallars Jussà
El convergent Joan Ubach serà el nou alcalde de Tremp després de l'acord al qual han arribat CiU i ERC. D'aquesta manera l'històric socialista Víctor Orrit es queda a l'oposició després de 20 anys a l'alcaldia.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-PMC 94935,585
CiU 87532,815
ERC / ESQUERRA 62223,323
P.P. 1545,770
Cens total:4.392
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:2.74762,55%
Abstencions:1.64537,45%
Vots nuls:802,91%
Vots en blanc:672,51%

 

Sort, Pallars Sobirà 
El cap de llista de Fem Municipi a Sort, Raimon Monterde, i el seu homònim de la CUP, Baldo Farré, van tancar un acord que compromet els regidors de les dues formacions a votar a favor de la investidura de Monterde com a alcalde de Sort, acabant d'aquesta manera amb 24 anys de govern convergent al municipi.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 42336,125
FM 38733,054
CUP 22018,792
ERC / ESQUERRA 705,980
PSC-PMC 564,780
Cens total:1.546
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:1.19177,04%
Abstencions:35522,96%
Vots nuls:201,68%
Vots en blanc:151,28%

 

Mollerussa, el Pla d'Urgell 
El candidat de CiU Marc Solsona continuarà sent els propers quatre anys l'alcalde de Mollerussa. Va aconseguir una còmoda majoria absoluta d'11 regidors sobre els 17 del consistori.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 2.69354,8911
ERC -AM 96019,573
PSC-CP 57311,682
PP 2915,931
ICV-EUiA-ME-E 1513,080
PxC 1242,530
Cens total:8.698
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:4.97257,16%
Abstencions:3.72642,84%
Vots nuls:661,33%
Vots en blanc:1142,32%

 

Banyoles, el Pla de l'Estany 
Miquel Noguer, de CiU, serà l'alcalde de Banyoles, on repetirà al capdavant del govern local després d'obtenir majoria absoluta.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 3.51545,269
JpB - ERC - AM 2.12027,35
CUP - PA 1.06313,692
ICV-IdB-E 6378,21
PP 2763,550
Cens total:12.630
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:7.86562,27%
Abstencions:4.76537,73%
Vots nuls:991,26%
Vots en blanc:1552%

 

Falset, el Priorat 
Jaume Domènech i Jordà tornarà a ser alcalde de Falset, on torna despés d'estar allunyat quatre anys de la política. Independents per Falset, la candidatura de Domènech ara sota el paraigua d'ERC-AM, va obtenir una victòria sense pal·liatius a la capital del Priorat, on va aconseguir set dels 11 regidors possibles, és a dir, majoria absoluta.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
IpF-AM 83856,057
PSC- PM 32521,742
CiU 27918,662
Cens total:2.022
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:1.53675,96%
Abstencions:48624,04%
Vots nuls:412,67%
Vots en blanc:533,55%

 

Móra d'Ebre, Ribera d'Ebre 
La candidatura de Convergència i Unió a Móra d’Ebre va repetir els resultats de fa quatre anys i seguirà amb set dels tretze regidors del consistori. La llista encapçalada per Joan Piñol, doncs, tornarà a governar a l'ajuntament de la capital de la Ribera d'Ebre.   

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 1.28551,817
ERC - AM 54121,813
PSC - CP 40416,292
PP 1706,851
Cens total:3.972
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:2.52863,65%
Abstencions:1.44436,35%
Vots nuls:481,9%
Vots en blanc:803,23%

 

Ripoll, el Ripollès 
El candidat de CiU Jordi Munell serà quatre anys més alcalde de Ripoll. En les eleccions del 24 de maig, el partit va guanyar dos representants, en el seu millor resultat, mentre que ERC va perdre un dels cinc regidors que tenia.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 2.56151,9111
ERC - AM 1.13422,984
CUP-PA 4459,021
CP 4288,671
PP 1362,760
PxC 1222,470
Cens total:8.169
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:4.98661,04%
Abstencions:3.18338,96%
Vots nuls:521,04%
Vots en blanc:1082,19%

 

Cervera, la Segarra
El grup de CiU a Cervera, encapçalar per Ramon Royes, no ha aconseguit formalitzar cap pacte que n'asseguri la investidura com a alcalde. El consistori cerverí va quedar molt fragmentat després de les darreres eleccions, amb vuit formacions per a un ple amb 13 regidors. CiU va obtenir quatre edils, MES-ICV i ERC dos cadascun, mentre que la resta se'ls reparteixen CUP, PSC, Independents per la Segarra, Solucions i Futur (SiF) i PP. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 99226,944
ME-ICV-E 60916,542
ERC - AM 45612,382
CUP-PA 41911,381
PC-PSC-CP 3138,51
InSe 2366,411
PP 2226,031
SiF 2145,811
PxC 1744,730
Cens total:5.939
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:3.74463,04%
Abstencions:2.19536,96%
Vots nuls:621,66%
Vots en blanc:471,28%

 

Lleida, el Segrià 
El candidat del PSC Àngel Ros repetirà com a alcalde de Lleida, gràcies a la decisió de Ciutadans de no donar suport als altres candidats. El PSC va ser la força més votada a Lleida, però va perdre la majoria absoluta, passant de 15 regidors a vuit. 

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-CP 12.36624,678
CiU 8.98217,926
C's 5.96511,94
ERC-AVANCEM-AM 5.65611,283
CRIDA-CUP 4.3878,752
PP 4.3588,692
COMÚ DE LLEIDA 3.7877,552
ICV-EUiA-ME-E 2.4194,830
PACMA 6741,340
EB 2870,570
PCPC 1760,350
UPyD 1420,280
Cens total:92.798
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:50.58654,51%
Abstencions:42.21245,49%
Vots nuls:4590,91%
Vots en blanc:9281,85%

 

Santa Coloma de Farners, la Selva 
La candidat d'ERC Joan Martí serà el nou alcalde de Santa Coloma de Farners amb el suport de la CUP i MES, un pacte que desbanca del poder CiU, amb qui els republicans van quedar empatats amb set regidors.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 1.53030,927
ERC - AM 1.52530,817
C.U.P. 3957,981
Moviment d'Esquerres 3647,361
PSC-CP 2805,661
APSCF-DM 2194,430
C's 2134,30
VP - IdSELVA 1593,210
PP 1493,010
PxC 511,030
Cens total:8.379
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:4.99559,61%
Abstencions:3.38440,39%
Vots nuls:460,92%
Vots en blanc:641,29%

 

Solsona, el Solsonès 
ERC va revalidar la majoria absoluta a Solsona, on David Rodríguez podrà governar amb comoditat els propers quatre anys. L'aposta de CiU per Marc Barbens no va funcionar i la formació va perdre força, passant de cinc a tres regidors.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
ERC - AM 1.87747,887
CIU 90323,043
ApS-CUP-PA 60915,542
PSC-CP 2606,631
PP 1393,550
PxC 511,30
Cens total:6.272
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:3.95863,11%
Abstencions:2.31436,89%
Vots nuls:380,96%
Vots en blanc:812,07%

 

Tarragona, el Tarragonès
L'actual alcalde de Tarragona i candidat del PSC, Josep Fèlix Ballesteros, governarà en minoria al consistori, on la seva formació va obtenir nou regidors, tres menys que el 2011, quan en va aconseguir 12.    

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-CP 14.33328,359
C's 7.21814,284
ERC-MES-MDC-AM 5.94411,764
P.P. 5.79911,474
CiU 5.54610,973
CUP-PA 4.1808,272
ICV-EUiA-E 2.8535,641
ARA TARRAGONA - A.D. 1.8583,680
GANEMOS 1.1492,270
PACMA 6761,340
EB 2550,50
UPyD 1310,260
AMD 560,110
Cens total:90.930
Escrutat99,4%
Vots comptabilitzats:50.90456,32%
Abstencions:39.48043,68%
Vots nuls:3530,69%
Vots en blanc:5681,12%

 

Gandesa, la Terra Alta
CiU governarà a la capital de la Terra Alta, amb el seu candidat, Carles Luz, al capdavant. Va aconseguir majoria absoluta amb sis regidors.  

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 82354,836
ApG - AM 50133,384
PP 1218,061
Cens total:2.101
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:1.54573,54%
Abstencions:55626,46%
Vots nuls:442,85%
Vots en blanc:563,73%

 

Tàrrega, l'Urgell
A Tàrrega CiU tornarà a liderar l’ajuntament amb l’alcaldessa Rosa M. Perelló, que es va quedar a un regidor de la majoria absoluta, amb vuit edils.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
CiU 2.33837,668
CUP-PA 1.12718,153
ERC-MES-AM 90514,583
PSC-CP 621102
CdT-E 3335,361
SUMEM 2864,610
PP 2594,170
PxC 1272,050
Cens total:10.772
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:6.29258,41%
Abstencions:4.48041,59%
Vots nuls:841,34%
Vots en blanc:2123,41%

 

Vielha, Val d'Aran
José Antonio Serrano, d’Unitat d’Aran, governarà Vielha en majoria absoluta després de quatre anys de govern de Convergència Democràtica Aranesa, liderats per Àlex Moga.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
UA-PSC-CP 1.12146,677
CDA-PNA 92938,685
Cs Val d'Aran 1747,241
P.P. 12050
Cens total:3.703
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:2.44265,95%
Abstencions:1.26134,05%
Vots nuls:401,64%
Vots en blanc:582,41%


Sabadell, Vallès Occidental
ERC i la Crida per Sabadell van anunciar un acord per governar la ciutat els propers quatre anys amb alcaldia alternada. És a dir, el republicà Juli Fernàndez serà l'alcalde el primer tram del mandat, mentre que Maties Serracant ho serà en el segon. La proposta es va fer sòlida després que Guanyem Sabadell anunciés que donaria suport a Fernàndez, fet que els permet obtenir els 14 suports necessaris.
Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-CP 12.95015,415
UPCS-E 12.61115,014
ERC-AM 12.42614,794
CpSBD-CAV-PA 11.11013,224
CiU 11.09213,24
C's 10.10612,033
GANEMOS 5.3986,422
P.P. 4.8215,741
PACMA 1.7122,040
PST (I) 2720,320
UP y D 2650,320
Cens total:153.484
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:84.64155,15%
Abstencions:68.84344,85%
Vots nuls:6080,72%
Vots en blanc:1.2701,51%


Terrassa,Vallès Occidental 
El candidat del PSC Jordi Ballart tornarà a ser l'alcalde de Terrassa, després que CiU decidís abstenir-se en la votació d'investidura, el que permetrà al socialista continuar en el càrrec, atès que no hi haurà una majoria absoluta alternativa.


Granollers, Vallès Oriental 
El candidat del PSC Josep Mayoral serà reelegit alcalde de Granollers, on el seu partit va obtenir una clara majoria asboluta, aconseguint els mateixos regidors que en les eleccions de 2011, 13.

Actualitza dades
Eleccions Municipals 2015
PartitVots%Regidors
PSC-CP 10.20943,2813
CiU 3.74015,854
ERC- AG - AM 2.73711,63
C's 1.8988,052
CpG-CUP-PA 1.5636,632
P.P. 1.2995,511
ICV-EUIA-E 1.0874,610
GANEMOS 7123,020
VOX-PFiV 560,240
Cens total:42.534
Escrutat100%
Vots comptabilitzats:23.71555,76%
Abstencions:18.81944,24%
Vots nuls:1260,53%
Vots en blanc:2881,22%

 

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació