L'Espluga de Francolí acull l'entrega de premis del concurs «Ficcions»

per Joan López, L'Espluga de Francolí | 25 de maig de 2014 a les 19:04 |
Aquesta informació es va publicar originalment el 25 de maig de 2014 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Imatge de tots els finalistes a les escales del Museu de la Vida Rural de l'Espluga Foto: laConcaDiari.cat

Aquest dissabte 24 de maig al matí, el Museu de la Vida Rural de l'Espluga de Francolí acollia l'entrega de premis de la sisena edició del concurs 'Ficcions, l'aventura de crear històries' organitzat per l'AMIC (Associació de Mitjans d'Informació i Comunicació). El certamen ha comptat enguany amb gairebé 1.800 alumnes participants amb edats compreses entre els 14 i els 18 anys provinents de centres educatius de Catalunya, el País Valencià i les Illes Balears. El concurs compta amb el suport de la Fundació Lluís Carulla i la Fundació Banc Sabadell.


D'entre tots els participants, que podien presentar obres al concurs de forma individual o bé en grup, se seleccionaven un total de 60 finalistes entre els quals només tres alumnes són de les comarques de Tarragona: Guillem Donadeu de l'IES Lluís Domènech i Montaner de Reus i Berta Fàbregas i Marta Martínez de l'IES Berenguer d'Entença de Vandellòs i l'Hospitalet de l'Infant.


L'alcalde de l'Espluga, David Rovira, dóna la benvinguda Foto: laConcaDiari.cat


L'acte, que va comptar amb la presència d'Ester Franquesa, directora general de Política Lingüística; David Rovira, alcalde de l'Espluga; Josep Ritort, secretari general de l'AMIC; Hortènsia Galí, directora de la fundació Jordi Sierra i Fabra i Vanessa Alhama, respresentat de la fundació Banc Sabadell va acabar amb l'entrega de premis a les millors històries per territoris  a més del primer i segon premi a les millors històries presentades al concurs.

Premis territorials:

Demarcació de Castelló: Pablo Ulldemolins, IES El Caminas de Castelló de la Plana
Comarca del Maresme: Ivette Ortega, Chantal Ortega i Naiara Juan, IES Miquel Badia de Mataró
Demarcació de València: Ignasi Belarte, Antoni Solera i Elena Micaela González, IES Comarcal de Burjassot
Demarcació de Tarragona: Berta Fàbregas i Marta Martínez, IES Berenger d'Entença de Vandellós i l'Hospitalet de l'Infant
Catalunya Central: Lucas Lozano i Roman Aranyó, Escola Sagrats Cors de Centelles
Illa de Menorca: Clara Olives i Laura Herraiz, IES Josep Maria Quadrado de Ciutadella
Demarcació de Girona: Arnau Quintana, IES Sant Feliu de Guíxols
Demarcació d'Alacant: Irene Medinilla, Ana Lucena i Sílvia Márquez, IES Misteri d'Elx
Illa de Mallorca: Laia Sancho i Francina Arrom, IES Llorenç Garcias i Font de l'Artà

Premi especial Ciutat de Barcelona: Valentina Barea de l'Escola Sant Miquel de Barcelona i Cecilia Millan i Pere Vallribera de l'Escola Santa Anna-Eixample

Segon premi: Mireia Llardén, Toni Vila i Mireia Venancio de l'Escola Maria Immaculada de Tremp

Primer premi: Xavier Sagrera i Joana Macià de l'Escola Industrial de Sabadell
 
Els guanyadors del primer premi Foto: laConcaDiari.cat

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació