Premis Gaudí

«La vampira de Barcelona», «Las Niñas» i «Sentimental», les més nominades als Gaudí

32 produccions es disputaran els guardons en l'edició més paritària, amb el 54% de dones finalistes

per NacióDigital , 28 de gener de 2021 a les 11:27 |


La vampira de Barcelona, de Lluís Danés, amb 14 nominacions; Las Niñas, de Pilar Palomero, amb 13, i Sentimental, de Cesc Gay, amb 8, són les pel·lícules més nominades a la tretzena edició dels premis Gaudí de l'Acadèmia del Cinema Català.

32 produccions es disputaran els guardons amb les nominacions més paritàries de la història dels premis amb el 54% de dones finalistes en categories nominatives. El palmarès es donarà a conèixer a la gala del diumenge 21 de març de 2021 a l'Auditori del Fòrum CCIB.

Nominacions als XIII Gaudí 2021

Millor pel·lícula:
La vampira de Barcelona (Lluís Danés)

L'ofrena, (Ventura Durall) (Les dues vides d'Andrés Rabadán)

La dona il·legal (Ramon Térmens)

Les dues nits d'ahir (Pau Cruanyes i Gerard Vidal)

Millor pel·lícula en llengua no catalana:
Las Niñas (Pilar Palomero)

Sentimental (Cesc Gay)

La boda de Rosa (Iciar Bollain)

Adú (Salvador Calvo)

Millor direcció

Pilar Palomero (Las Niñas)

Cesc Gay (Sentimental)

Lluís Danés (La vampira de Barcelona)

Iciar Bollain (La boda de Rosa)

Millor guió

Pilar Palomero (Las Niñas)

Cesc Gay (Sentimental)

Iciar Bollain i Alicia Luna (La boda de Rosa)

Nuria Giménez (My Mexican Bretzel)

Millor protagonista femenina

Anna Alarcón (L’ofrena)

Andrea Fandos (Las Niñas)

Nora Navas (La vampira de Barcelona)

Candela Peña (La boda de Rosa)

Millor protagonista masculí

Alex Brendemühl (L'ofrena)

Javier Cámara (Sentimental)

Mario Casas (No matarás)

David Verdaguer (Uno para todos)

Millor actriu secundària

Verónica Echegui per (L'ofrena)

Natalia de Molina per (Las Niñas)

Bruna Cusí (La vampira de Bacelona)

Núria Prims (La vampira de Bacelona)

Millor actor secundari

Alberto San Juan (Sentimental)

Ernesto Alterio (Te quiero, imbécil)

Francesc Orella (La vampira de Barcelona)

Abdel Aziz El Mountassir (La dona il·legal)

Millor pel·lícula documental

¿Puedes oírme?' (Pedro Ballesteros)

La mami (Laura Herrero)

My mexican bretzel (Nuria Giménez)

The mystery of the pink Flamingo (Javier Polo)

Millor pel·lícula per a televisió

Èxode (Román Parrado)

El crèdit (Abel Folk i Joan Riedweg)

La fossa (Agustí Vila)

La mort de Guillem (Carlos MarquesMarcet)

Millor curtmetratge

Candela (Marc Riba i Anna Solanas)

Forastera (Lucía Aleñar)

Ni oblit ni perdó (Jordi Boquet Claramunt)

Panteres (Èrika Sánchez)

Vera (Laura Rubirola Sala)

Millor pel·lícula europea

Little Joe (Jessica Hausner)

Longa noite (Eloy Enciso Cachafeiro)

Sobre lo infinito (Roy Andersson)

Sorry we missed you (Ken Loach)

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació