Eleccions espanyoles 10-N

El PNB perd un escó en favor del PP i complica encara més la investidura a Sánchez

Els nacionalistes bascos es queden amb sis representants i dificulten l'atomitzada suma perquè prosperi la proclamació del líder del PSOE

per Irene Ramentol , 13 de novembre de 2019 a les 13:50 |
Pedro Sánchez, amb el portaveu del PNB al Congrés, Aitor Esteban | EP
Aquesta informació es va publicar originalment el 13 de novembre de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
L'aritmètica per a la investidura es complica encara més. El PNB, partit amb el qual el PSOE i Unides Podem compten per sumar ha perdut el setè escó que va guanyar per la mínima la nit de diumenge. Després del recompte de vot d'electors residents a l'exterior, aquest representant l'ha acabat guanyant el PP, amb la qual cosa els populars sumaran la diputada 89, que serà Beatriz Fanjul, una de les dirigents de la confiança de Pablo Casado. Els d'Aitor Esteban, doncs, tornaran a tenir els sis representants que havien tingut en la passada legislatura. 

La situació complica un xic més l'atotmitzada i complexa geometria que necessiten Pedro Sánchez i Pablo Iglesias perquè el seu preacord acabi plasmant-se en una coalició de govern de forma efectiva. Si la coalició entre PSOE i Podem (155 escons) obtingués el "sí" del PNB (6), Més-Compromís (3), el Partit Regionalista de Cantàbria (1), el Bloc Nacionalista Gallec (1) i el de Terol Existeix! (1), el socialista necessitaria encara 17 abstencions per ser escollit en segona votació. Una suma que podrien fer ERC (13) i Bildu (5). En canvi, ja no li servirien les sumes d'ERC (13) i Coalició Canària (2) o Ciutadans (10) i Bildu (5). 


EH Bildu posa condicions

El coordinador general d'EH Bildu, Arnaldo Otegi, ha afirmat que la postura de la coalició en la investidura dependrà de la recepta de PSOE i Unides Podem sobre el dret a decidir i els presos. En aquest sentit, ha assegurat que comparteix "la lectura que fa ERC" i que seran socialistes i morats els qui "obriran o tancaran la porta" al suport del partit basc.


Otegi ha recordat que Sánchez s'ha passat tota la campanya electoral "mirant d'abraçar Ciutadans, després mirant d'abraçar el PP a través d'una abstenció, i ha acabat abraçant Pablo Iglesias" i "comprant l'agenda de la involució".


Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació