Eleccions espanyoles 10-N

El PSOE descarta unes terceres eleccions i promet un govern progressista

José Luís Ábalos ha assegurat que celebrar uns tercers comicis significaria un "col·lapse institucional"

per NacióDigital , 11 de novembre de 2019 a les 10:46 |
El líder del PSOE, Pedro Sánchez, després de conèixer els resultats del 10-N | Flickr PSOE
El ministre de Foment en funcions i secretari d'Organització socialista, José Luis Ábalos, ha garantit aquest dilluns un govern progressista, rebutjant de pla unes terceres eleccions. A més, ha acusat el PP i Ciutadans d'alimentar l'extrema dreta, que va ser l'opció política que més va créixer en els comicis d'aquest diumenge.

"Un govern progressista és un govern socialista. No dic en solitari. En principi si hem tingut eleccions és perquè no acceptem les imposicions de determinades tesi, seguirem advocant a un govern socialista", ha assenyalat Ábalos, sense aclarir si buscarà un Executiu de coalició amb Podem i assegurant que l'etiqueta progressista no se la poden col·locar altres forces.

 
El PSOE ha guanyat les eleccions generals amb 120 escons, però ha fracassat amb la repetició electoral amb un estancament en el percentatge de vots i una pèrdua d'escons. Amb el resultat de la resta de forces polítiques, la suma, tant del bloc d'esquerres com de dretes, fa difícil una formació de govern. Tot i això, Ábalos ha afirmat que "ara toca gestionar resultats". 


En declaracions a RNE, Ábalos ha desestimat la possibilitat d'unes terceres eleccions davant la fragmentació llançada per les urnes. "El descarto totalment, seria un col·lapse institucional", ha assegurat sobre aquest escenari.

El número 3 del PSOE ha insistit que el seu partit ha mantingut el percentatge de vot i, no obstant això, la caiguda de 47 escons de Ciutadans no ha estat aprofitada pel PP. Ábalos ha dit que els populars s'ha trobat amb 88 escons un "sostre" i ha assegurat que és la "segona derrota important" de Pablo Casado, en comparació amb els resultats històrics del partit.


"Els que han protagonitzat el bloqueig han tingut la pitjor part, han acabat sent devorats per l'extrema dreta i pràcticament han desaparegut", ha analitzat, en relació a Ciutadans, posant el focus en que en els territoris on ha pactat amb el PP ha perdut la seva representació.

"Sembla que tots els que han perdut posen l'accent en el PSOE, qualsevol d'ells ja li hagués agradat tenir els resultats del PSOE", ha recalcat el ministre de Foment.

Resultats de les eleccions 

El PSOE ha repetit la victòria d'abril però baixant a 120 escons i el 28%, mentre que la segona plaça és per al PP amb el 20,82% i 88 diputats. En tercer lloc ha quedat Vox amb 52 escons i el 15,09%, mentre Unides Podem i les seves confluències van sumar 35 escons i el 12,84%. Ciutadans s'ha desplomat respecte a l'abril fins als 10 escons i només el 6,79%.

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació