ELECCIONS ESPANYOLES 10-N

Tots els perquès del 10-N

Per què Vox ha crescut tant? Per què l'independentisme ha fet el millor resultat de la seva història? Com s'explica la patacada històrica de Ciutadans? Les respostes d'aquestes noves eleccions

per NacióDigital, 10 de novembre de 2019 a les 23:20 |
Ciutadans ha patit una patacada històrica i s'ha quedat amb 10 escons | ACN
Aquesta informació es va publicar originalment el 10 de novembre de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Les eleccions espanyoles del 10 de novembre han deixat un PSOE més dèbil, una extrema dreta molt més forta i l'independentisme ha fet un resultat històric que el deixa a les portes de la majoria absoluta amb 23 dels 48 diputats en joc a Catalunya. Us responem tots els perquès de les eleccions espanyoles:

Per què ERC ha tornar a guanyar? El discurs dels republicans centrat en el diàleg segueix donant rèdits en ple bloqueig del conflicte. Per Sara González.


Per què Vox és tercera força a Espanya? El partit de Santiago Abascal ha sabut canalitzar el malestar de dretes a Espanya i ha estat el beneficiari del discurs bel·ligerant de PP i Ciutadans contra el sobiranisme. Per Pep Martí.

- Per què s'ha ensorrat Ciutadans? La línia erràtica d'Albert Rivera i la seva aposta errònia per liderar la dreta espanyola ha dut el partit al precipici. Per Pep Martí.


Per què JxCat creix i ascendeix al tercer lloc a Catalunya? La candidatura de Laura Borràs, que surt reforçada del 10-N, suma un diputat més, redueix distàncies amb ERC i supera els comuns gràcies al factor Puigdemont i a rendibilitzar el "no" a Sánchez. Per Oriol March.

- Per què el PSOE acaba perdent tres escons? Sánchez també ha pagat els plats trencat de l'esquerra i no ha aconseguit atreure els vots que han desertat de Ciutadans. Per Ferran Casas.


Per què el PSC manté els resultats i és segona força a Catalunya? L'alineació amb el PSOE dona bon resultat als socialistes catalans, que han endurit el seu discurs contra l'independentisme. Per Andreu Merino.

- Per què el PP queda lluny dels 100 escons? Casado arrossega el pes feixuc d'un PP erosionat per la crisi econòmica i els escàndols, i ha topat amb un Vox que ha gestionat millor el malestar. Per Pep Martí.

Per què la CUP ha irromput al Congrés? La formació anticapitalista capitalitza el vot independentista descontent amb ERC i JxCat. Per Jordi Velert

Per què han aguantat els comuns? En Comú Podem s'ha beneficiat del gir recentralitzador del PSC, el qual ha deixat orfe l'espai del catalanisme no independentista crític amb la recentralització. Per Roger Tugas.

Resultats Catalunya:
Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0


Resultats Espanya:
Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació