eleccions espanyoles 10-N

Ciutadans s'enfonsa i és última força a Catalunya

Els d'Albert Rivera pateixen una patacada històrica i perden 47 escons en sis mesos

per Bernat Surroca , 10 de novembre de 2019 a les 22:10 |
Inés Arrimadas, en campanya | ACN
Patacada estratosfèrica de Ciutadans. Els d'Albert Rivera perden 47 escons i es queden en 10. Això ha deixat el nucli dur de la formació ultranacionalista fora del Congrés dels Diputats i confirmaria el que preveien les enquestes. A Catalunya, és última força amb dos diputats, els mateixos que el PP, la CUP i Vox però amb menor percentatge de vot.

D'altra banda, l'independentisme obté 23 dels 48 diputats que es juguen a Catalunya. ERC ha guanyat les eleccions amb 13 escons, JxCat ha millorat i n'obté 8, i la CUP irrompria per primer cop al Congrés amb dos escons.


Consulteu aquí els resultats a Catalunya: 

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0


I aquí podeu veure els resultats a l'Estat:

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0


Les dades de les dues del migdia han deixat una participació tres punt més baixa que la del 28-A a a mateixa hora. La participació ha baixat més en els municipis independentistes durant el matí. A les sis de la tarda, les dades de participació també han confirmat la caiguda respecte les últimes eleccions, en concret quatre punts menys, però a diferència d'hores abans els municipis més independentistes han deixat de ser també els llocs on més creixia l'abstenció.


Els caps de llista dels principals partits catalans han votat al matí als respectius col·legis electorals. Com és habitual, tots ells han fet crides a la participació en breus atencions als periodistes que els esperaven. L'única que no ha votat a Catalunya ha estat la número u del PP, Cayetana Álvarez de Toledo, que ho ha fet per correu i s'ha desplaçat a Girona per donar suport al candidat popular al territori.

Tot plegat en una jornada tranquil·la i sense incidents, més enllà d'un detingut al Poblenou del Delta per entrar en un col·legi electoral amb una pistola carregada i una navalla. Això, però, no ha impedit que les eleccions hagin transcorregut sense cap problema malgrat els rumors que aquests últims dies publicaven alguns mitjans, que asseguraven que els CDR tenien previst bloquejar la votació.

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació