Eleccions espanyoles 10-N

Vox guanya a Múrcia i Ceuta

El partit ultradretà ha obtingut 52 escons a tot l'Estat

per NacióDigital , 10 de novembre de 2019 a les 23:00 |
Santiago Abascal, en una imatge de campanya | Flickr Vox
Aquesta informació es va publicar originalment el 10 de novembre de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Vox, la gran revelació de les eleccions espanyoles d'aquest diumenge, ha més que doblat el resultat del 28-A i s'ha disparat fins als 52 escons a tot l'Estat. Però el seu espectacular resultat té dos punts on encara és més cridaner: Múrcia i Ceuta, on ha estat la llista més votada. 

A Múrcia, la formació ultradretana ha obtingut tres diputats dels 10 escons en disputa. Els mateixos que el PP i que el PSOE, però amb més percentatge de vot: 27, 96% per als d'Abascal, 26,43% per als populars, i 24,83% per als socialistes.


A la ciutat de Ceuta, la victòria ultradretana ha estat molt més clara: Vox ha obtingut l'únic escó en joc, amb un 34,69%, per davant del PSOE (31,74%) i el PP (22,33%).

El líder estatal del partit, Santiago Abascal, ha celebrat especialment les victòries a Múrcia i Ceuta en la seva compareixença per valorar els resultats electorals, en què ha estat obsequiat amb crits d'"A por ellos" per part dels simpatitzants del partit. 



La participació a les eleccions ha caigut gairebé quatre punts a tot l'Estat, amb les dades de les sis de la tarda, i s'ha situat en un 56,86%, quan fa només sis mesos, el 28-A, va ser del 60,74% a la mateixa hora.


Diputats a escollir:10
Cens total:1.028.480
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:719.84269,99%
Abstencions:308.63830,01%
Vots nuls:7.3881,03%
Vots en blanc:5.2300,73%
PartitVots%Diputats
VOX199.44027,99%3
PP188.87026,51%3
PSOE176.42624,76%3
PODEMOS-IU62.8978,83%1
Cs52.9677,43%0
MÁS PAÍS-EQUO13.2871,86%0
PACMA6.9470,98%0
SOMOS REGIÓN2.3030,32%0
PCOE9860,14%0
RECORTES CERO-GV8470,12%0
PUM+J5820,08%0
CONTIGO5420,08%0
PCPE4890,07%0
IZQP4310,06%0
DPL2100,03%0

Diputats a escollir:1
Cens total:59.850
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:33.61456,16%
Abstencions:26.23643,84%
Vots nuls:3491,04%
Vots en blanc:3220,97%
PartitVots%Diputats
VOX11.73835,29%1
PSOE10.40731,29%0
PP7.40822,27%0
PODEMOS-IU1.2873,87%0
Cs1.1293,39%0
MDyC8142,45%0
RECORTES CERO-GV1160,35%0
PUM+J440,13%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació