Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR

Nous ajuntaments: Barcelona

Com queda l'Ajuntament de Barcelona després del divorci Valls-Corbacho?

El grup encapçalat per l'exprimer ministre francès perd un nou regidor

per NacióDigital, 18 de juny de 2019 a les 13:39 |
Ple de constitució de l'Ajuntament de Barcelona. | Adrià Costa
El repartiment de forces a l'Ajuntament de Barcelona que van decidir les urnes ha durat menys de 48 hores des de l'inici oficial de la nova legislatura. Ciutadans i Manuel Valls van trencar ahir pel suport de l'exprimer francès a Ada Colau, flamant alcaldessa. I aquest dimarts, l'exsocialista Celestino Corbacho també s'ha desmarcat de Valls i s'ha aliat amb Ciutadans. Per tant, a Manuel Valls només l'acompanyarà ara Eva Parera inculada històricament a Unió representant del catalanisme més moderat.

Corbacho, històric alcalde de l'Hospitalet, se sumarà als tres edils que formaran el grup propi de Ciutadans: Luz Guilarte, que va anar de número dos a la llista i és exdiputada del partit taronja al Parlament; Francisco Sierra, fins ara portaveu del grup liberal al consistori i president del Districte de les Corts; i Marilen Barceló, fins ara regidora del districte de Sants-Montjuïc i Sant Martí.


L'altre canvi destacat de la ruptura entre Valls i Ciutadans és que Junts per Catalunya passa a ser la quarta força a l'ajuntament de la capital catalana. El grup encapçalat per Quim Forn compta amb cinc cadires i se'n beneficia de la divisió de les sis que havia obtingut la candidatura Barcelona pel canvi.

 
Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació