Eleccions municipals 2019

Torra pressiona per impedir el pacte entre JxCat i PSC a Santa Coloma de Farners

La candidata postconvergent, Susagna Riera, es desentén del president i assegura tenir l'aval de Puigdemont en un ple amb protagonisme de la família Torra

per Oriol March, 15 de juny de 2019 a les 15:00 |

Quim Torra té un fort vincle familiar amb Santa Coloma de Farners, capital de la comarca de la Selva. La ciutat, de poc menys de 13.000 habitants, és de les úniques que encara no ha pogut constituir el ple municipal sorgit de les eleccions del 26-M. En les últimes hores, Junts per Catalunya (JxCat) -cinc regidors- ha arribat a un acord amb el PSC -dos edils- i Independents de la Selva -també dos representants- per obtenir l'alcaldia i desbancar ERC, que amb sis escons va convertir-se en la llista més votada. Segons diverses fonts de JxCat consultades per NacióDigital, Torra no avala el pacte i està "pressionant" perquè no es materialitzi. Preferiria que el seu partit pactés amb els republicans. 


La polèmica oberta està fent que el ple de constitució de l'Ajuntament hagi quedat suspesa. De fet, Susagna Riera, cap de cartell de la formació postconvergent, ha assenyalat que Torra "no es va presentar" al municipi, i ha constatat que el president no els va fer costat en campanya "i tampoc durant les negociacions", tal com es pot comprovar en el vídeo encapçala la notícia. La germana i la cosina de Torra han retirat la fotografia d'ell que presidia el ple.

"No es poden treure els quadres de l'Ajuntament", ha assegurat Riera, que ha dit "representar" Carles Puigdemont. "Represento el president Puigdemont", ha indicat la cap de cartell de JxCat a Santa Coloma de Farners, després de múltiples interrupcions. Segons ella, l'expresident de la Generalitat li va traslladar directament que "Torra no governa" al municipi i que les decisions les han de prendre els regidors. El president de la Generalitat porta dies demanant que es formin governs independentistes als municipis, preferiblement, que JxCat i ERC no es desbanquin mútuament.

De fet, a primera hora del matít ha fet un tuit en el qual ha demanat explícitament canviar els pactes que "no responen" a la unitat estratègica. Un dels municipis en els quals pensava Torra era Santa Coloma de Farners, tot i que la situació també s'ha repetit a Sant Cugat del Vallès, Cervera o bé Tàrrega, amb protagonistes dels dos partits.

Cens total:8.559
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:5.51664,45%
Abstencions:3.04335,55%
Vots nuls:621,12%
Vots en blanc:1472,70%
PartitVots%Regidors
ERC-AM1.65930,42%6
JxCat-JUNTS1.46826,92%5
ISC-IdSelva76313,99%2
PSC-CP61911,35%2
CUP-AMUNT60211,04%2
MES-UPMcat1963,59%0

 

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació