Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR
eleccions municipals 2019

Maragall guanya a Barcelona tot i imposar-se només en dos districtes

ERC guanya a l'Eixample i Les Corts, Barcelona en Comú a Ciutat Vella, Sants-Montjuïc, Gràcia, Horta-Guinardó, Sant Andreu i Sant Martí, Valls a Sarrià-Sant Gervasi i el PSC a Nou Barris

per Andreu Merino, 27 de maig de 2019 a les 01:55 |
Maragall, després de conèixer els resultats electorals | Bernat Cedó
Els vots aconseguits per ERC aquest 26-M a Barcelona han crescut exponencialment en comparació a les eleccions municipals del 2015. Aleshores els republicans en van obtenir 77.120, mentre que aquest diumenge n'han sumat 160.990, més del doble. Curiosament, però, aquest ascens meteòric només ha servit a Ernest Maragall per imposar-se a dos districtes de la ciutat: l'Eixample -el més poblat- i Les Corts.

A l'Eixample ERC ha doblat els vots de fa quatre anys, aconseguint-ne gairebé 30.000 i deixant en segon lloc a Barcelona en Comú, que ha experimentat un augment moderat de suports al districte, quedant-se amb 25.700 vots. A Les Corts Maragall també ha aconseguit la victòria (9.450 vots) i, en aquest cas, els comuns s'han mantingut estables respecte del 2015.


Barcelona en Comú no ha guanyat les eleccions tot i imposar-se a sis districtes (Ciutat Vella, Sants-Montjuïc, Gràcia, Horta-Guinardó, Sant Andreu i Sant Martí), en part pel gran creixement que ha experimentat el PSC de Jaume Collboni. L'èxit més sonat dels socialistes ha estat a Nou Barris, on han guanyat superant els 19.000 vots, gairebé el doble que el 2015. Nou Barris va ser aleshores un feu per Colau, igual que Ciutat Vella, on Collboni ha crescut aquest diumenge fins a fregar els 5.000 vots mentre que els comuns n'han perdut gairebé 2.000. 

Dinàmiques semblants s'han reproduït a Sants Montjuïc, on els comuns han perdut també 2.000 vots mentre que el PSC ha doblat els suports el 2015 arribant als 15.000, i a Gràcia, on els socialistes han aconseguit 8.000 vots després d'obtenir-ne 3.700 el 2015.

A Sant Andreu Barcelona en Comú ha perdut 3.000 vots mentre el PSC passava de 8.000 a 15.000, mentre que a Sant Martí els socialistes també han aconseguit el doble de suports que fa quatre anys (gairebé 23.000) i Colau ha experimentat un descens de 4.000 vots, quedant-se amb 25.000.

L'únic districte de la ciutat on ha guanyat la dreta és a Sarrià-Sant Gervasi, on Barcelona pel Canvi Ciutadans s'ha imposat còmodament amb 19.000 vots, a 6.000 de distància de Junts per Catalunya i ERC.


Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació