eleccions municipals 2019

Canvi de líder en la frenètica cursa per guanyar les eleccions a Barcelona

Poc més d'un centenar de vots separen ERC i Barcelona en Comú en la batalla per la victòria a Barcelona amb el PSC en tercer lloc

per Sergi Ambudio, 26 de maig de 2019 a les 23:23 |
Colau, Maragall i Collboni. | ND
Barcelona es decideix a última hora. Duel molt ajustat entre Barcelona en Comú i ERC per la victòria a la capital catalana. Amb més del 70% escrutat, Ernest Maragall s'imposa a Ada Colau i guanya les eleccions municipals. Ara per ara, la diferència entre totes dues forces, que sumen 10 regidors cadascuna, és de pocs centenars de vots.

Collboni, que es dispararia respecte les eleccions del 2015, en les quals es va quedar en els quatre escons, ha estat el convidat sorpresa a la cursa per la victòria a Barcelona durant bona part de la nit electoral. Amb nou escons i més del 19% dels suports, els socialistes milloren el resultats de totes les enquestes i es perfilen per ser rellevants en la nova legislatura.


Just darrere de les tres primeres forces hi apareix Manuel Valls, amb sis regidors i el 13%. Ara per ara, l'exprimer ministre francès millora els resultats de Cs amb Carina Mejías, que en va sumar cinc el 2015.

Junts per Catalunya punxa i queda relegada a la cinquena força amb quatre escons, menys de la meitat que en els anteriors comicis. Xavier Trias en va treure 10 i va ser segona força. El consistori barceloní el tanca, en aquests moments, el PP de Josep Bou. La CUP i Barcelona és Capital queden fora.

Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Arxivat a:
A la xarxa
Participació