Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR

eleccions municipals 2019

Maragall passa davant de Colau en el tram final de l'escrutini

Poc més d'uns centenars de vots separen ERC i Barcelona en Comú en una batalla frenètica per la victòria a Barcelona. El PSC és tercera força superant amb escreix els resultats del 2015

per Sergi Ambudio, 26 de maig de 2019 a les 23:27 |
Maragall, Colau, Collboni | ND
Barcelona es decideix a última hora. Duel molt ajustat entre ERC i Barcelona en Comú per la victòria a la capital catalana. Amb més del 90% escrutat, Ernest Maragall s'imposa a Ada Colau i guanya les eleccions municipals. Ara per ara, la diferència entre totes dues forces, que sumen 10 regidors cadascuna, és de pocs centenars de vots.

Collboni, que supera amb escreix els resultats de les eleccions del 2015, en les quals es va quedar en els quatre escons, ha estat el convidat sorpresa a la cursa per la victòria a Barcelona durant bona part de la nit electoral. Amb vuit escons i més del 19% dels suports, els socialistes milloren les prediccions de totes les enquestes.


Just darrere de les tres primeres forces hi apareix Manuel Valls, amb sis regidors i el 13%. Ara per ara, l'exprimer ministre francès millora els resultats de Cs amb Carina Mejías, que en va sumar cinc el 2015.

Junts per Catalunya punxa i queda relegada a la cinquena força amb cinc escons, la meitat que en els anteriors comicis. Xavier Trias en va treure 10 i va ser segona força. El consistori barceloní el tanca, en aquests moments, el PP de Josep Bou. La CUP i Barcelona és Capital queden fora.

Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació