Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR
eleccions municipals 2019

Per què el PP s'ha convertit en testimonial a Catalunya?

L'obsessió per competir amb Vox i els missatges radicalitzats de Pablo Casado han dut els populars a la marginalitat

per Pep Martí, 27 de maig de 2019 a les 02:35 |
Bou contemplant una partida d'escacs a la festa de la família del PP. | Adrià Costa
Els resultats del PP a Catalunya han estat els pitjors de la seva història i no es poden desvincular dels números negatius de la formació de Pablo Casado en el conjunt de l'Estat. En el cas de Barcelona, no han reeixit els fitxatges imposats des de la seu del carrer Génova de Madrid com a resposta als mals pronòstics. Els populars perden un regidor dels tres que tenien i conserven la seva presència per un grapat de vots a l'espera del vot per correu. El PP ha reculat dels més de 200 regidors obtinguts el 2015 a només 67. Ha perdut el regidor que tenia a Girona i a Tarragona s'ha quedat amb la meitat: de quatre a dos. 

El PP ha acumulat un seguit de dèficits polítics que, tots junts, han estat demolidors. L'erosió provocada per la crisi econòmica i la suma d'escàndols de corrupció que han afectat el partit han esquerdat el gruix de vot dels conservadors i expliquen l'ascens de Ciutadans en el conjunt d'Espanya, que durant un temps es va presentar com una força regeneradora. L'estratègia de Mariano Rajoy davant el conflicte amb Catalunya, considerada indolent, si no feble, pel sector més radical de la dreta espanyola, va ser un factor determinant de l'eclosió del fenomen de Vox i, en el cas de Catalunya, de l'enfortiment de Ciutadans, vist com el vot útil de l'unionisme.  




El gir a la dreta efectuat per Pablo Casado després de derrotar la continuista Soraya Sáenz de Santamaría va ser un intent de deixar enrere el llegat de Rajoy i, sobretot, de sortir al pas de Vox. L'obsessió per la nova formació de Santiago Abascal va dur Casado a uns missatges extrems, arribant a titllar Pedro Sánchez de "traïdor". La pugna entre PP, Ciutadans i Vox per veure qui era el més intransigent envers el sobiranisme i Sánchez van acabar deixant bona part del terreny central al PSOE. 

El precedent d'Álvarez de Toledo

Casado ha fet una renovació forçada al PP, imposant candidats situats en posicions molt agressives i, en alguns casos, amb perfils pintorescos. El cop de volant efectuat ha estat brusc i l'intent de moderació després de les eleccions del 28-A s'ha vist fictici o poc consistent. El fitxatge de Cayetana Álvarez de Toledo com a cap de cartell per Barcelona no va funcionar. El discurs de la candidata, molt agressiu i menyspreatiu, i envoltada de personalitats alienes a la realitat catalana (Vargas Llosa, Fernando Savater) va resultar costós pel PP, que va perdre cinc dels seus sis diputats a Catalunya.




Josep Bou ha estat un altre experiment. Finalment, el PP preserva, in extremis, la seva presència a l'Ajuntament de Barcelona, per dècimes. El seu peculiar estil ha sorprès. Bou haurà de trobar un camí propi si vol evitar la marginalitat i transcendir els aspectes més teatrals de la seva personalitat.   




La història electoral del PP assenyala que el partit obté els seus millors resultats a Catalunya en els moments de fort desgast dels governs socialistes, com als anys noranta, o quan el PP mostra un perfil més centrat, com en les eleccions del 2012, quan va obtenir 19 escons al Parlament, el seu rècord històric. 


Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0


Regidors a escollir:9.069
Cens total:5.422.407
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.513.33064,81%
Abstencions:1.907.30235,19%
Vots nuls:21.6090,62%
Vots en blanc:36.5761,05%
PartitVots%Regidors
ERC-AM819.84523,48%3107
PSC-CP765.23621,92%1315
JUNTS537.46315,39%2798
BARCELONA EN COMÚ-ECG302.5998,67%258
Cs277.8247,96%244
Capgirem BCN - AMUNT177.3305,07%335
PP108.2693,10%67
Altres83.2522,38%451
TxT27.9700,80%10
PODEMOS19.7360,57%18
APB-IdSelva8.1660,23%47
GOOB - FIC7.8740,23%71
FP-TE7.0300,20%32
ADR6.5780,19%10
PRIMÀRIES6.4100,18%22
A4.5680,13%16
UPM-UPM.cat3.9420,11%30
P.C.P.B.3.3520,10%6
CANIT-IDC2.1600,06%17
AM-LVDVDM2.0360,06%6
POBLE UNIT1.9960,06%9
MG - ICVMES- C1.9950,06%7
IUSF1.8970,05%6
GfP1.8310,05%6
U.C.-111.5870,05%6
CDA-PNA1.5490,04%20
A.p.C1.3450,04%7
UAS-POBLA1.3140,04%9
En-Cerd1.2290,04%18
Tria Roda1.2040,03%6
UpVV1.1160,03%6
ApO9430,03%6
C. TGN9330,03%7
SA9050,03%8
CeP8150,02%8
NIU8120,02%6
SOM POBLE7320,02%9
EV4520,01%6
SV4370,01%9
TOTS PER BENISSANET4360,01%9
IF4210,01%6
SMO4120,01%7
TPSB2740,01%7
IPA1860,01%7
SR1320,00%7
AB1110,00%7
 

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació