eleccions espanyoles 28-A

Casado no dimiteix però reconeix la garrotada

El líder del PP admet que els resultats són "molt dolents" i demana a Sánchez que no pacti amb els independentistes

per Pep Martí, 29 d'abril de 2019 a les 00:52 |
Casado admetent la derrota, escortat per Teodoro García Egea i Adolfo Suárez. | Europa Press
Pablo Casado, passada ja la mitjanit, ha aparegut per reconèixer la severa derrota del Partit Popular. Ha definit com a "molt dolents" els resultats del 28-A, però no ha donat ni el més mínim senyal que pensi a dimitir.  Després de dir i repetir en la campanya que Pedro Sánchez era un "traïdor", aquesta nit  ha elogiat el PSOE com "un gran partit, clau en la història d'Espanya, i que espero que pugui arribar a tancar acords de governabilitat sense necessitar els independentistes". 

A Génova, des que s'han conegut els primers resultats, la consigna és protegir Casado i negar cap possibilitat de dimissió. El líder del PP no ha fet cap insinuació en aquest sentit. El PP es prepara per unes eleccions igual de rellevants el 26 de maig i ara ja amb un Ciutadans que avui ha estat a punt de superar-los.


El pitjor resultat

El Partit Popular ha obtingut aquest diumenge el seu pitjor resultat electoral des de la fundació del partit el gener del 1989. Amb el 50% dels vots escrutats, el PP es queda en 66 escons, perdent-ne més de la meitat (71). Es tracta del pitjor dels escenaris pels populars, que insistien els darrers dies en què estaven convençuts que mantindrien, com a mínim, el centenar d'escons dels 137 que mariano Rajoy va treure en les eleccions del 2016. 

Per comprendre la dimensió dels mals resultats d'aquest 28-A, només cal remuntar-se als anys de Manuel Fraga, quan la dreta era àmpliament derrotada pels socialistes. En les eleccions d'octubre del 1989, el partit va obtenir un 25% dels vots i 107 escons. Avui han quedat molt per sota. 

Una campanya contra els "enemics d'Espanya"


Les urnes han rebutjat de manera clamorosa el discurs agressiu de Pablo Casado. El nou líder del PP es va imposar en unes tenses primàries internes a Soraya Sáenz de Santamaría i María Dolores de Cospedal després de la caiguda de Mariano Rajoy en la moció de censura l'1 de juny del 2018.Tot seguit, va imposar un missatge molt radicalitzat que va tenir el sobiranisme com a principal objectiu. El PP va recuperar el llenguatge més extrem del passat. Van retornar les apel·lacions franquistes als "enemics d'Espanya", es va convertir la hipòtesi d'un possible indult als dirigents empresonats en tema central electoral i es va acusar Pedro Sánchez de "traïdor" i "feló".       

El líder del PP ha enfocat la seva campanya buscant atreure cap a les sigles del partit els exvotants populars temptats de dipositar a les urnes la papereta de Santiago Abascal. La seva insistència en un discurs radicalitzat ha generat sorpresa en sectors del seu partit. En una entrevista a esRadio, divendres passat, va suposar un gir més en aquesta línia, obrint la porta a Vox perquè entrés en un govern de dretes presidit per ell: "Al final, Vox o Ciutadans, tinguin deu escons o 40, tindran la influència que ells vulguin per entrar al govern o per decidir la investidura o la legislatura. Per què ens trepitjarem la manguera entre nosaltres?".

Un retorn als anys vuitanta?

Durant molts anys, un centenar i escaig de diputats semblava el llistó de la dreta conservadora. 107 van ser els diputats que va endur-se Manuel Fraga el 1982, el de la primera majoria absoluta del PSOE. L'Aliança Popular fraguista va anar a les eleccions amb una Coalició Popular amb petits partits del centre dreta, democristians i liberals, que acabarien integrant-se en el nou PP el 1989. Per créixer, primer, i guanyar les eleccions, després, van haver de passar més eleccions, un canvi de lideratge -de Manuel Fraga  a José María Aznar- i una modernització del discurs. A més d'una forta erosió del PSOE felipista per la corrupció i el desgast del poder.      

Diputats a escollir:350
Cens total:34.802.222
Escrutat99,99%
Vots comptabilitzats:26.361.05175,75%
Abstencions:8.437.15324,25%
Vots nuls:275.4101,04%
Vots en blanc:199.5110,76%
PartitVots%Diputats
PSOE7.480.75528,68%123
PP4.356.02316,70%66
Cs4.136.60015,86%57
PODEMOS-IU-EQUO3.118.19111,95%35
VOX2.677.17310,26%24
ERC-SOBIRANISTES1.015.3553,89%15
ECP-GUANYEM EL CANVI614.7382,36%7
JxCAT-JUNTS497.6381,91%7
EAJ-PNV394.6271,51%6
EH Bildu258.8400,99%4
CCa-PNC137.1960,53%2
NA+107.1240,41%2
COMPROMÍS 2019172.7510,66%1
PRC52.1970,20%1
PACMA326.0451,25%0
FRONT REPUBLICÀ113.0080,43%0
BNG93.8100,36%0
RECORTES CERO-GV46.4870,18%0
NCa36.1930,14%0
PACT30.4480,12%0
ARA-MES-ESQUERRA25.3840,10%0
GBAI22.1500,08%0
PUM+J21.7110,08%0
EN MAREA17.7260,07%0
PCTE14.1890,05%0
EL PI11.6710,04%0
AxSI11.4850,04%0
PCOE9.0940,03%0
PCPE8.9910,03%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES7.2510,03%0
EB7.1280,03%0
CpM6.8900,03%0
SOMOS REGIÓN5.0180,02%0
PCPA4.7370,02%0
PH4.4350,02%0
UIG-SOM-CUIDES4.4330,02%0
ERPV4.2030,02%0
IZQP3.4090,01%0
PCPC3.3730,01%0
AHORA CANARIAS3.0270,01%0
CxG2.6920,01%0
PPSO2.6560,01%0
CNV2.4060,01%0
C.Ex-C.R.Ex-P.R.Ex2.1350,01%0
PREPAL2.1350,01%0
PR+2.0800,01%0
P-LIB1.2500,00%0
CILU-LINARES1.0790,00%0
ANDECHA ASTUR9090,00%0
"JF"8720,00%0
PYLN8240,00%0
FIA8030,00%0
FE de las JONS6410,00%0
SOLIDARIA6270,00%0
F85660,00%0
DPL5390,00%0
UNIÓN REGIONALISTA4830,00%0
centrados4580,00%0
DP3080,00%0
VOU3030,00%0
PDSJE-UDEC2760,00%0
IZAR2530,00%0
RISA1880,00%0
C 21690,00%0
+MAS+460,00%0
UDT280,00%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació