Junts fem més Nació     FES-TE SUBSCRIPTOR
Eleccions espanyoles 2019

Unides Podem recula i no pot evitar que el PSOE sumi amb Ciutadans

Els 35 escons de la formació morada sumats als 7 d'En Comú Podem deixa el grup parlamentari que lidera Pablo Iglesias amb 42 diputats, molt lluny dels 71 del 2016

per Roger Arnau, 28 d'abril de 2019 a les 23:13 |
Pablo Iglesias ha votat aquest diumenge al matí a Madrid | Unides Podem
Unides Podem retrocedeix fins als 35 diputats, una reculada preocupant que, tot i mantenir viva l'opció d'un pacte d'esquerres amb el PSOE i altres partits, no pot evitar que els socialistes també sumin amb Ciutadans. Impedir un pacte entre Pedro Sánchez i Albert Rivera era el gran objectiu de la formació morada en aquestes eleccions espanyoles i finalment, resultats en mà, l'esquerra alternativa no ho ha aconseguit.

Després de conèixer els resultats el líder de Pablo Iglesias ha assegurat que la seva voluntat és "treballar per crear un govern de coalició d'esquerres" i ha afirmat que així li ha traslladat telefònicament al candidat socialista a la presidència del govern Pedro Sánchez. Iglesias també ha reconegut que "els hauria agradat haver aconseguit un resultat millor".


Els 35 diputats de la formació morada sumats als 7 d'En Comú Podem a Catalunya deixa el grup parlamentari liderat per Pablo Iglesias amb 42 escons, molt lluny dels 71 de les eleccions del 2016. A escala global, Podem i les seves confluències passen de ser la tercera a la quarta força al Congrés dels Diputats. 

Unides Podem ha escollit, com en les dues últimes eleccions espanyoles, el Teatre Goya de Madrid com a seu electoral. Pablo Iglesias ha comparegut somrient i ha indicat que els resultats dels comicis deixen clar que el pes parlamentari del bloc progressista supera "el bloc de les tres dretes, el trio de Colón", ha afirmat. Iglesias també ha indicat que el repartiment de vots a Catalunya i Euskadi demostra que "Espanya és plurinacional" i ha recordat que, això, Podem ho ha dit "moltes vegades i que sempre han quedat sols".

Diputats a escollir:350
Cens total:34.802.222
Escrutat99,99%
Vots comptabilitzats:26.361.05175,75%
Abstencions:8.437.15324,25%
Vots nuls:275.4101,04%
Vots en blanc:199.5110,76%
PartitVots%Diputats
PSOE7.480.75528,68%123
PP4.356.02316,70%66
Cs4.136.60015,86%57
PODEMOS-IU-EQUO3.118.19111,95%35
VOX2.677.17310,26%24
ERC-SOBIRANISTES1.015.3553,89%15
ECP-GUANYEM EL CANVI614.7382,36%7
JxCAT-JUNTS497.6381,91%7
EAJ-PNV394.6271,51%6
EH Bildu258.8400,99%4
CCa-PNC137.1960,53%2
NA+107.1240,41%2
COMPROMÍS 2019172.7510,66%1
PRC52.1970,20%1
PACMA326.0451,25%0
FRONT REPUBLICÀ113.0080,43%0
BNG93.8100,36%0
RECORTES CERO-GV46.4870,18%0
NCa36.1930,14%0
PACT30.4480,12%0
ARA-MES-ESQUERRA25.3840,10%0
GBAI22.1500,08%0
PUM+J21.7110,08%0
EN MAREA17.7260,07%0
PCTE14.1890,05%0
EL PI11.6710,04%0
AxSI11.4850,04%0
PCOE9.0940,03%0
PCPE8.9910,03%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES7.2510,03%0
EB7.1280,03%0
CpM6.8900,03%0
SOMOS REGIÓN5.0180,02%0
PCPA4.7370,02%0
PH4.4350,02%0
UIG-SOM-CUIDES4.4330,02%0
ERPV4.2030,02%0
IZQP3.4090,01%0
PCPC3.3730,01%0
AHORA CANARIAS3.0270,01%0
CxG2.6920,01%0
PPSO2.6560,01%0
CNV2.4060,01%0
C.Ex-C.R.Ex-P.R.Ex2.1350,01%0
PREPAL2.1350,01%0
PR+2.0800,01%0
P-LIB1.2500,00%0
CILU-LINARES1.0790,00%0
ANDECHA ASTUR9090,00%0
"JF"8720,00%0
PYLN8240,00%0
FIA8030,00%0
FE de las JONS6410,00%0
SOLIDARIA6270,00%0
F85660,00%0
DPL5390,00%0
UNIÓN REGIONALISTA4830,00%0
centrados4580,00%0
DP3080,00%0
VOU3030,00%0
PDSJE-UDEC2760,00%0
IZAR2530,00%0
RISA1880,00%0
C 21690,00%0
+MAS+460,00%0
UDT280,00%0

 

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 5,90€ al mes, perquè la informació de qualitat té un valor.

Fes-te subscriptor

 

Participació