eleccions espanyoles 20-d

Quants diners de la subvenció per vots s'endurà cada partit després del 20-D?

Dels 11,8 milions d'euros a repartir, el més beneficiat és el PP amb 5,8 | ERC cobrarà 317.514 euros, mentre que Democràcia i Llibertat en rebrà 296.346

per Redacció , 21 de desembre de 2015 a les 19:25 |
Aquesta informació es va publicar originalment el 21 de desembre de 2015 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
L'estat espanyol repartirà més d'11,8 milions d'euros entre les formacions polítiques han obtingut representació a les Corts després de les eleccions espanyoles d'aquest diumenge. El PP serà, comptant amb el nombre més gran d'escons, el que més diners rebrà (5,8 milions) i els partits que entren per primera vegada a les cambres es repartiran 5,2 milions.


En concret, per a cada escó obtingut en cadascuna de les dues cambres, cada formació obtindrà 21.167,64 euros, el que suposa 465,69 euros menys que en els anteriors comicis espanyols, i la mateixa xifra que l'any 2008.

Així, el PP, sumant els 123 escons que té al Congrés amb els 124 que ha obtingut al Senat (247 en total), aconseguirà 5,8 milions, mentre que el PSOE en cobrarà 2,89 pels 137 que suma entre les dues cambres. La caiguda en picat patida pels grups majoritaris els farà perdre diners de les subvencions respecte l'anterior convocatòria.


Per altra banda, els nous partits que s'estrenen a la cambra veuran incrementats els seus ingressos amb aquestes ajudes. Aquest és el cas de Podem, que cobrarà 1,07 milions pels escons obtinguts amb les candidatures que va presentar en solitari i que li han reportat 42 seients al Congrés i nou al Senat.

Per sota del milió d'euros s'hi queda Ciutadans, que cobrarà uns 846.705 euros pels 40 escons que ha aconseguit reunir al Congrés, mentre que no n'han tret cap al Senat.


I per sota s'hi situen les coalicions de les que formava part el partit de Pablo Iglesias, que han aconseguit fer-se un lloc tant al Congrés com al Senat: En Comú Podem (amb Barcelona en Comú, ICV, EUiA) rebrà 338.682 euros; la que forma amb Compromís i Equo obtindrà 211.676 euros, i En Marea (Podem, Anova, Esquerra Unida i les Marees) serà subvencionada amb 169.848 euros.

Les dues formacions sobiranistes catalanes que han aconseguit representació a les Corts s'enduran més de mig milió d'euros. En concret, ERC cobrarà 317.514 euros, mentre que Democràcia i Llibertat en rebrà 296.346.

El del PNB, per la seva banda, recaptaran 254.011 euros per aquesta via, mentre que EH Bildu reunirà 42.335 euros, els mateixos que Coalició Canària i que Unitat Popular-Esquerra Unida.

Per la seva banda, Cambio-Aldaketa -candidatura que representa al quadripartit que dóna suport al govern de Navarra, format per Geroa Bai, EH Bildu, Podem i Esquerra Unida- ha aconseguit un escó al Senat pel que rebran 21.167,64 euros, el mateix que li correspon a l'Agrupación Socialista Gomera pel seu representant a la cambra alta.

Diputats a escollir:350
Cens total:34.631.581
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:25.349.82473,20%
Abstencions:9.280.42926,80%
Vots nuls:226.9940,90%
Vots en blanc:187.7660,75%
PartitVots%Diputats
P.P.7.215.53028,72%123
P.S.O.E.5.530.69322,01%90
PODEMOS3.181.95212,67%42
C's3.500.44613,93%40
EN COMÚ927.9403,69%12
PODEMOS-COMPROMÍS671.0712,67%9
ERC-CATSI599.2892,39%9
DL565.5012,25%8
PODEMOS-En Marea-ANOVA-EU408.3701,63%6
E.A.J.-P.N.V.301.5851,20%6
IU-UPeC923.1053,67%2
EH Bildu218.4670,87%2
CCa-PNC81.7500,33%1
PACMA219.1810,87%0
UPYD153.4980,61%0
NÓS70.4640,28%0
unio.cat64.7260,26%0
VOX57.7330,23%0
RECORTES CERO-GRUPO VERDE48.2170,19%0
MÉS33.9310,14%0
P.C.P.E.30.8950,12%0
GBAI30.5540,12%0
EL PI12.9020,05%0
CCD10.8050,04%0
EB10.0600,04%0
FE de las JONS7.5910,03%0
X LA IZQUIERDA-LOS VERDES7.3420,03%0
SOMVAL6.0840,02%0
PUM+J4.5310,02%0
SAIn4.5150,02%0
CENTRO MODERADO3.2540,01%0
PT2.9570,01%0
PH2.9070,01%0
CANARIAS DECIDE2.8740,01%0
P-LIB2.8300,01%0
ARAPV2.4870,01%0
EU-eX1.9950,01%0
P.C.O.E.1.9060,01%0
D.N.1.6850,01%0
I.Fem1.5940,01%0
PREPAL1.3630,01%0
EN POSITIU1.2760,01%0
CILUS1.1880,00%0
CRA1.0270,00%0
Ln1.0220,00%0
AVANT1.0010,00%0
mlgXSÍ9240,00%0
AJU7710,00%0
PFyV7140,00%0
Independientes-F.I.A.6730,00%0
FDEE4540,00%0
SOLUCIONA4060,00%0
JS,PC4050,00%0
+MAS+3090,00%0
P.L.D.2040,00%0
O.E.1100,00%0

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació