eleccions espanyoles 2015

Rivera ofereix al PP una abstenció i reclama al PSOE que també ho faci

L'única suma per aconseguir una majoria absoluta és de la de populars i socialistes | Meritxell Batet, número 2 del PSOE, assegura que votaran "no" a Rajoy | Pedro Sánchez no tira la tovallola i es presentarà a la reelecció

per Redacció , 21 de desembre de 2015 a les 12:23 |
Aquesta informació es va publicar originalment el 21 de desembre de 2015 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
Diputats a escollir:350
Cens total:34.631.581
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:25.349.82473,20%
Abstencions:9.280.42926,80%
Vots nuls:226.9940,90%
Vots en blanc:187.7660,75%
PartitVots%Diputats
P.P.7.215.53028,72%123
P.S.O.E.5.530.69322,01%90
PODEMOS3.181.95212,67%42
C's3.500.44613,93%40
EN COMÚ927.9403,69%12
PODEMOS-COMPROMÍS671.0712,67%9
ERC-CATSI599.2892,39%9
DL565.5012,25%8
PODEMOS-En Marea-ANOVA-EU408.3701,63%6
E.A.J.-P.N.V.301.5851,20%6
IU-UPeC923.1053,67%2
EH Bildu218.4670,87%2
CCa-PNC81.7500,33%1
PACMA219.1810,87%0
UPYD153.4980,61%0
NÓS70.4640,28%0
unio.cat64.7260,26%0
VOX57.7330,23%0
RECORTES CERO-GRUPO VERDE48.2170,19%0
MÉS33.9310,14%0
P.C.P.E.30.8950,12%0
GBAI30.5540,12%0
EL PI12.9020,05%0
CCD10.8050,04%0
EB10.0600,04%0
FE de las JONS7.5910,03%0
X LA IZQUIERDA-LOS VERDES7.3420,03%0
SOMVAL6.0840,02%0
PUM+J4.5310,02%0
SAIn4.5150,02%0
CENTRO MODERADO3.2540,01%0
PT2.9570,01%0
PH2.9070,01%0
CANARIAS DECIDE2.8740,01%0
P-LIB2.8300,01%0
ARAPV2.4870,01%0
EU-eX1.9950,01%0
P.C.O.E.1.9060,01%0
D.N.1.6850,01%0
I.Fem1.5940,01%0
PREPAL1.3630,01%0
EN POSITIU1.2760,01%0
CILUS1.1880,00%0
CRA1.0270,00%0
Ln1.0220,00%0
AVANT1.0010,00%0
mlgXSÍ9240,00%0
AJU7710,00%0
PFyV7140,00%0
Independientes-F.I.A.6730,00%0
FDEE4540,00%0
SOLUCIONA4060,00%0
JS,PC4050,00%0
+MAS+3090,00%0
P.L.D.2040,00%0
O.E.1100,00%0
Albert Rivera, tot i quedar-se lluny de les expectatives amb 40 diputats, vol ser l'àrbitre de la política espanyola. El líder de Ciutadans ha anunciat aquest matí en diverses entrevistes que ofereix l'abstenció dels 40 diputats taronges per tal de facilitar un govern del Partit Popular. Tanmateix, aquest element no seria suficient per investir Mariano Rajoy i, per això, ha reclamat al PSOE que també opti per l'abstenció. En aquest sentit, ha instat a Pedro Sánchez a aclarir "si governarà amb 11 partits o deixarà que comenci la legislatura".



De moment, no sembla que aquesta alternativa sigui possible. Si més no, la número 2 del PSOE a Madrid, la catalana Meritxell Batet, ha assegurat aquest matí a RAC1 que votaran "no" a Rajoy. Pedro Sánchez, per la seva banda, es presentarà a la reelecció a la secretaria general dels socialistes. Tot plegat, aboca la política espanyol a un escenari d'incertesa total. A continuació, recollim les diverses sumes entre els principals partits.

PP-PSOE: 213 diputats (majoria absoluta)

PP-C's: 163 diputats (a 13 diputats de la majoria absoluta)
PSOE-Podem: 159 diputats (a 17 diputats de la majoria absoluta)

PSOE-Podem-IU: 161 diputats (a 15 diputats de la majoria absoluta)
PSOE-Podem-IU-ERC-Democràcia i Llibertat: 178 diputats (majoria absoluta)

 

Mostra el teu compromís amb NacióDigital.
Fes-te subscriptor per només 59,90€ a l'any, perquè és el moment de fer pinya.

Fes-te subscriptor

 

Participació