eleccions municipals 2019

El recompte definitiu podria alterar les majories a Barcelona

El PP podria perdre els dos regidors que va aconseguir per 45 vots a la capital: anirien a ERC i al PSC i permetrien a Maragall i Colau sumar majoria absoluta

per NacióDigital, 27 de maig de 2019 a les 16:55 |
Nit electoral d'ERC a l'Estació del Nord | Bernat Cedó
Els resultats de les municipals encara no són definitius i el recompte podria alterar les majories en diversos ajuntaments on el resultat és molt ajustat. Aquest dimecres, la Junta Electoral farà el recompte general, en què es revisen les actes impugnades i els vots nuls.

Ara per ara, aquests són els resultats a les eleccions municipals. Un dels ajuntaments que es pot veure afectat d'aquests nous vots és el de Barcelona. El recompte definitiu podria deixar fora el PP, que ara mateix té dos regidors i supera per molt poc la barrera del 5% dels vots, que permet accedir a la distribució dels escons. De fet, 45 vots separen Josep Bou de quedar fora del plenari. En cas de quedar fora, aquests dos regidors que ara tenen els populars passarien a ERC, que en sumaria 11, i al PSC, que s'enfilaria als 9. D'aquesta manera, ERC i comuns sumarien majoria absoluta (21 regidors) a l'Ajuntament i la política d'aliances seria més clara.


Però no només Barcelona està a l'expectativa de què pugui passar dimecres. Municipis com Manresa, on ERC ha guanyat per només onze vots de diferència, o Lleida, on el republicans han trencat l'hegemonia socialista amb només 80 vots de marge, també poden veure com els resultats finals varien de manera més o menys significativa. Els alcaldes serien diferents.

Cens total:1.142.430
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:756.00766,17%
Abstencions:386.43733,83%
Vots nuls:2.0120,27%
Vots en blanc:2.6250,35%
PartitVots%Regidors
ERC + BCN - NOVA - AM160.99021,35%10
BARCELONA EN COMÚ-ECG156.15720,71%10
PSC-CP138.74818,40%8
BCN Canvi-Cs99.49413,20%6
JUNTS78.95710,47%5
PP37.7455,01%2
Capgirem BCN - AMUNT29.3353,89%0
BCAP-PRIMÀRIES28.2303,74%0
VOX8.7231,16%0
PACMA6.3590,84%0
EVE1.8860,25%0
FC's1.1450,15%0
PACT6950,09%0
UNIDOS SI5670,08%0
EB4320,06%0
CNV3830,05%0
PCPC3710,05%0
P.D.S.J.E.3170,04%0
PFiV2150,03%0
PUM+J1940,03%0
P-LIB1460,02%0
FE de las JONS1310,02%0
dCIDE930,01%0
N P R S570,01%0

 

Participació