Tots els favorits de la Transvulcània 2015

Luis Alberto Hernando aspira a revalidar el triomf a la Palma amb Dakota Jones i Ryan Sandes com a grans rivals | En dones, la lesió d'Anna Frost, guanyadora el 2014, deixa els pronòstics oberts | Pau Capell, Jessed Hernàndez i Anna Comet, catalans amb més opcions

per Redacció, 7 de maig de 2015 a les 13:12 |
Aquesta informació es va publicar originalment el 7 de maig de 2015 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.

Sortida de la Transvulcània 2014. Foto: Ian Corless/ISF


Tot a punt per a la Transvulcània, un dels plats més forts de la temporada d'ultratrails i primera prova de la Copa del Món. Luis Alberto Hernando, campió del món de l'especialitat, intentarà revalidar la victòria de l'any passat davant de Kilian Jornet –absent ja que és al Nepal- mentre que en categoria femenina la baixa per lesió d'Anna Frost, guanyadora el 2014, deixa els pronòstics molt oberts.


Vora 2.000 corredors prendran la sortida dissabte a les sis des del far de Fuencaliente de l'illa de la Palma i tornaran a mostrar l'espectacular imatge d'una “serp de llum” en els primers metres de la prova. La cursa té 73 quilòmetres de recorregut i un desnivell acumulat de 8.525 metres fins a arribar a Los Llanos.

Kilian Jornet perseguint Luis Alberto Hernando a la Transvulcània 2014. Foto: Jordi Saragossa


Un any més la Transvulcània serveix per iniciar la Copa del Món de l'ISF en la categoria ultra. La federació internacional ha publicat la llista de favorits en la que destaquen Luis Alberto Hernando i Dakota Jones, guanyadors del 2014 i el 2012, respectivament. Sense Anna Frost, vencedora l'any passat, caldrà veure el rendiment d'Emelie Forsberg –que es va haver de retirar per una caiguda l'any passat-, tot just una setmana més tard de guanyar el Trofeo Mezzalama, darrera clàssica d'esquí de muntanya. També és baixa d'última hora Tòfol Castanyer, quart l'any passat mentre que els catalans amb més opcions d'estar entre els millors són Pau Capell, Jessed Hernàndez i Anna Comet, en tot just la seva segona ultra.

La resta de grans favorits són Ryan Sandes, Manuel Merillas, Miguel Heras, Jason Schlarb, Fulvio Dapit, Blake Hose, Jorge Maravilla, Mike Foote, en homes i Anne-Lise Rousset, Landie Greyling, Magdalena Laczak, Zuzana Urvancová, Alessandra Carlini i Alicia Shay, en categoria femenina


El programa de competicions arrencarà aquest dijous a les cinc de la tarda amb el Km Vertical que, en aquesta ocasió, ha caigut del programa de la Copa del Món.
 
Tots els favorits a la Transvulcània 2015 (ISF)
Homes

Luis Alberto Hernando
2014: 1r Transvulània; campió del món a la Montblanc 80K, 3r a Zegama-Aizkorri i 1r a l'Ultra Pirineu

Dakota Jones
2014: 1r  Buffalo Stampede Ultra SkyMarathon 75 km, 2n TNF Endurance Challenge San Francisco 80 km, 10è Transvulcània

Timothy Olson
2014: 8è Transvulcània

Ryan Sandes
2014: 1r Transgrancànaria, 2n Ultra-Trail Mount Fuji, 5è Western States Endurance Run

Miguel Heras Hernández (ESP) Salomon
2014: 1r Penyagolosa Trails-campió d'espanya d'ultratrails

Jason Schlarb
2014: 4t Ultratrail del Mont Blanc 170 km, 10è  Grand Raid La Reunion 170 km

Manuel Merillas
2014: 2n Trofeo Kima 42 km, 3r  The Rut, 7è Transvulcània

Fulvio Dapit
2014: 4t Ice Trail Tarentaise 65 km, 9è The Rut

Blake Hose
2015: 1r Buffalo Stampede SkyMarathon 75 km, 4t MSIG Sai-Kung 50 km
2014: 6è Mont Blanc 80K-Campionat del Món

Jorge Maravilla
2015: 2n Tarawera Ultramarathon, 4t Lake Sonoma 50 Miles
2014: 7è TNF Endurance Challenge San Francisco 80 km

Clement Petitjean
2014: 4t Mont Blanc 80K-Campionat del Món

Christophe Le Saux
2014: 3r Tor des Géants 330 km

Dimitris Theodorokakos
2014: 1r Salomon 4 Trails, 1r Mount Olympus Marathon 42 km

Florian Reichert
2014: 9è Marató del Mont Blanc--Campionat del Món

Jessed Hernàndez Gispert
2015. 1r Ultra Trail Barcelona
2014: 2n Skyrunning Spain Series (Ultra i Sky): 2n Epic Trail Aigüesrtotes i 3r Ultra Pirineu, 12è Zegama-Aizkorri

Josh Arthur
2014: 2n  Run Rabbit Run

Mike Foote
2014: 2n Lavaredo Ultra Trail

Pablo Villa González
2015: 1r Marató Vall del Congost-Skyrunner National Championship
2014: 9è Transvulcania

Paul Hamilton
2014: 2n Speedgoat 50 km

Pau Capell
2015: 1r Transgrancanaria Advanced, 1r Ultra Mallorca
2014: 1r Copa Catalana de Curses d'Ultraresistència

Vlad Ixel
2014: 1r TNF Singapore 100K, 3r Vibram Hong Kong

Zach Miller
2014: 1r Lake Sonoma 50 Miles, 5è Gran Trail des Templiers

Aurélien Dunand Pallaz
2014: 7è Mont Blanc 80K-Campionat del Món, 7è Courmayeur-Champex-Chamonix (CCC)

Cristofer Clemente Mora
2015: 3r MSIG Sai-Kung

Marcin Swierc
2014: 8è Skyrunning World Championships (sky), 14è Transvulcània

Óscar Casal Mir
2014: 7è Matterhorn Ultraks

Dones

Emelie Forsberg
2014: 1a Mont Blanc 80K-Campionat del Món, 1a Ice-Trail Tarentaise, 1a The Rut 50K

Anne-Lise Rousse
2015: 2n Trail du Ventoux
2014: 1r Courmayeur-Champex-Chamonix (CCC), 5a Transvulcània

Landie Greyling
2015: 1a Buffalo Stampede Ultra SkyMarathon

Magdalena Laczak
2014: 3a Mont Blanc 80K-Campionat del Món, 8a Grand Trail des Templiers

Alessandra Carlini
2015: 4a  MSIG Sai-Kung
2014: 2a Ice Trail Tarentaise, 6a Trofeo Kima, 10a Transvulcània

Alicia Shay
2014: 6a TNF Endurance Challenge 50M San Francisco

Ángels Llobera
2014: 3a Ultra Pirineu

Laura Mustat
2014: 11Skyrunner Italy Series (Ultra)

Ester Alves
2014: 6a TNF Transgrancan, 8a Ultratrail del Mont Blanc

Anna Comet
2014: 12a Zegama-Aizkorri, 9a Ultraks

 

Participació