Atletisme

El femení de l'Avinent Manresa, davant el repte de classificar-se per a la final de la Divisió d'Honor

Dissabte disputa a Valladolid la segona i decisiva jornada atlètica

per Redacció , 12 de maig de 2021 a les 08:35 |
Equip femení de Divisió d'Honor de l'Avinent Manresa | CAM
L'Avinent afrontarà dissabte a les Pistes d'Atletisme Rio Esgueva, a Valladolid, un dels compromisos més importants de la seva història, classificar-se per a final de la Lliga Iberdrola d'atletisme de clubs femenins de Divisió d'Honor que es disputarà el diumenge 13 de juny a la Nucía (Alacant), on es reuniran els vuit millors clubs estatals femenins d'aquest 2021. 

L'excel·lent resultat de la primera jornada disputada a Manresa fa que s'arribi a aquesta segona jornada amb possibilitats i opcions de poder assolir la classificació. A Valladolid, l'Avinent Manresa es trobarà amb la formació basca de l'Atletico San Sebastian (a priori, l'equip superior de l'encontre), la Universidad León Sprint At., i el CA Valladolid. 


Fins a la capital castellana, s'hi desplaçaran trenta-tres atletes. En aquesta jornada, diferirà bastant del equip que es va presentar a Manresa, ja que no es podrà disposar de la participació de la marxadora internacional Mar Juárez que es trobarà a Podebrady (Txèquia) disputant el Campionat d'Europa per a seleccions, ni de la millor fondista manresana de la historia, Meritxell Soler, per motius professionals, ni tampoc de la migfondista Núria Tió que aquest dimarts ha patit una greu torçada de turmell i que estarà de baixa les properes tres setmanes. Així mateix, també causen baixa les llançadores Gemma Brisa, per motius professionals, i Alba Estévez (encara recuperant-se d'una lesió). 

L'equip que l'Avinent Manresa presentarà per aquest compromís serà el format per:


- 100 metres llisos Patricia Serrano i Laia Solà
- 200 metres llisos Patricia Serrano i Mar Garcia
- 400 metres llisos Laura Bou i Meritxell Tarragó
- 800 metres llisos Marina Guerrero i Judit Prat
- 1500 metres llisos Mercè Guerra i Bethelhem Manzano
- 3000 metres llisos Sofía de Sousa i Mireia Guarner
- 3000 metres obstacles Marina Guerrero i Mercè Guerra
- 100 metres tanques Emilia del Hoyo i Jana Bruses
- 400 metres tanques Ángela López i Maite Marzo
- 5000 metres marxa Núria Ballarín i Carme Robles
- Altura Sofía Zorrilla i Ona Bonet
- Perxa Mònica Clemente i Nerea Pérez
- Llargada Nora Taher i Júlia Quevedo
- Triple Nora Taher i Ellà Bestué
- Pes Ainhoa Martínez i Daniela Fernández
- Disc Ainhoa Martínez i Aina Solé
- Javelina Sophia Beatrix Girona i Mònica Clemente
- Martell Irene Mateo i Coral Montes
- 4x100 metres Laia Solà, Meritxell Pujol, Jana Bruses i Elda Romeva
- 4x400 metres Maria Salabert, Laura Bou, Emilia del Hoyo i Meritxell Tarragó

D'assolir l'objectiu, l'equip repetiria la presència a la gran final de Divisió d'Honor que es va viure a Castelló el 2017, on l'equip va finalitzar 8è. 

Cal esmentar que el 2020 , tot i la crisi sanitària i social que es va viure, va ser el millor any esportiu en la història d'aquest equip, al ser present en les dues grans finals de la màxima categoria estatal de clubs, assolint la 7a posició a València en la final del Campionat d'Espanya de clubs en pista coberta Copa Iberdrola i la 7a posició en la Copa d'Espanya de clubs a l'aire lliure Iberdrola Oro, disputada a l'Estadi Vallehermoso de Madrid. 

 

Participació