eleccions espanyoles 10-N

ERC revalida la victòria i pot ser clau en la investidura

Els republicans perden dos escons però serien determinants si Sánchez aposta per un pacte d'esquerres

per Sara González , 10 de novembre de 2019 a les 23:35 |
Gabriel Rufián i tota la cúpula d'ERC celebrant la victòria del 10-N | Adrià Costa
"Guanyarem!", va cridar a plens pulmons Oriol Junqueras des des de Lledoners el passat 2 de novembre, just quan es complien dos anys del seu empresonament. Vuit dies després, la seva proclama s'ha fet realitat. ERC ha tornat a guanyar les eleccions espanyoles a Catalunya. Capitanejats per Gabriel Rufián, els republicans han revalidat el triomf, però amb 13 diputats, dos menys que els obtinguts el 28-A. Tot i això, poden ser aritmèticament determinants en la investidura si Pedro Sánchez mira cap a l'esquerra a l'hora de forjar aliances.

Els republicans han encaixat amb satisfacció un resultat que durant el recompte ha anat frec a frec amb el PSC. En un context d'irrupció de la CUP amb dos diputats i amb un lleuger ascens de Junts per Catalunya, que ha passat de set a vuit, ERC ha perdut un representant per Barcelona i un per Girona, un descens que serà analitzat amb lupa de cara a les pròximes eleccions catalanes. Especialment perquè els de Carles Puigdemont trenquen la tendència a la baixa. Tot i això, a ERC donen per complerts els seus dos principals objectius: haver tornat a guanyar i poder tenir un paper clau en l'aritmètica de la governabilitat espanyola. Els republicans s'embutxaquen també la satisfacció d'haver superat en escons a Ciutadans.


El rol d'interlocutors

"El republicanisme català avui ha sentenciat com mai", ha proclamat Rufián després que els independentistes hagin obtingut el millor resultat de la seva història en unes eleccions espanyoles amb 23 dels 48 diputats que es distribueixen a Catalunya. Els d'Oriol Junqueras havien concebut el 10-N com una oportunitat per "sentenciar" l'Estat després de les condemnes imposades pel Suprem. Guanyar, han insistit, era la manera de respondre que, malgrat les penes de presó, l'independentisme persisteix.



Aquesta ha estat l'única llicència en el terreny de l'èpica que s'han permès, perquè el missatge troncal s'ha acabat bastint en la necessitat d'aconseguir que el govern de Pedro Sánchez s'assegui en una taula de diàleg. ERC reivindica el seu rol d'interlocutor amb la Moncloa en un moment en què el PSOE ja no considera que el president Quim Torra sigui un "interlocutor vàlid". 

Amb l'independentisme de segell pragmàtic per bandera, han fet una crida al vot útil que ha estat efectiva. Els republicans han centrat la campanya en demanar que el suport independentista es concentrés en la seva candidatura perquè era l'única amb possibilitats reals de guanyar, però per transcendir les seves pròpies fronteres, han interpel·lat al votant no estrictament independentista que desitja una sortida dialogada al conflicte entre Catalunya i Espanya. Ja a les passades eleccions del 28 d'abril, segons el CEO, ERC va aplegar un 33% de votants que no tenien la independència com a model prioritari d'organització territorial.

La "triple victòria" d'ERC

Els republicans han aprofitat que el PSC s'ha vist arrossegat per un PSOE que ha endurit el seu discurs contra l'independentisme i que ha entrat en la subhasta de la mà dura per interpel·lar el votant socialista incòmode amb aquest gir. Tot i això, amb la davallada de Ciutadans i malgrat el gir de Sánchez, els socialistes catalans han aguantat la posició. La pèrdua de dos escons -un a Barcelona i un a Girona- l'atribueixen a la irrupció de la CUP per primera vegada en unes eleccions espanyoles. En tot cas, es trenca la tendència a la davallada de JxCat, fet significatiu a tenir en compte els pròxims mesos. 
 
ERC, però, ha considerat que aquest 10-N, en una campanya que Rufián ha definit com la "més dura", ha obtingut una "triple victòria". El coordinador general d'ERC i vicepresident del Govern, Pere Aragonès, ha destacat la victòria del republicanisme enfront "la repressió", el fet d'haver superat els socialistes catalans i haver fet el sorpasso a Ciutadans. Els republicans no han amagat la preocupació per l'ascens fulgurant de Vox, a qui Rufián ha titllat de "pur feixisme". 

La decisió de Pedro Sánchez

Amb la victòria al sac, caldrà veure ara si ERC acabarà sent o no aritmèticament determinant per a la governabilitat. Durant la campanya, Rufián ha insistit que un Sánchez "feble" serà més procliu a dialogar. Amb les dades sobre la taula, els de Junqueras poden ser clau si el PSOE busca una suma d'esquerres per governar. Per això caldrien els vots a favor de Podem, de Més País, del PNB i del Partit Regionalista de Cantàbria i almenys les abstencions d'ERC i de Bildu. Tot i això, l'enduriment del discurs de Sánchez tant amb Podem com amb l'independentisme fa preveure que el primer intent dels socialistes serà el de buscar l'abstenció del PP.

Més enllà del pes que acabin tenint o no al Congrés, els de Junqueras analitzaran amb lupa aquests resultats de cara a la pugna per a les futures eleccions catalanes, un front que es començarà a obrir a partir d'ara. Van guanyar el 28-A, les municipals del 26 de maig i ara el 10-N, però ho han fet perdent dos diputats i amb un ascens de Junts per Catalunya, que el 28-A i a les municipals van encaixar importants davallades. Conscients que hauran de tenir molt en compte aquesta tendència, ERC considera que manté un bon punt de partida per afrontar la seva gran assignatura pendent: l'assalt a la presidència de la Generalitat.  


Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0


Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Participació