eleccions espanyoles 10-N

Per què el PP queda lluny dels 100 escons?

Casado arrossega el pes feixuc d'un PP erosionat per la crisi econòmica i els escàndols, i ha topat amb un Vox que ha gestionat millor el malestar

per Pep Martí , 11 de novembre de 2019 a les 09:50 |
Pablo Casado valorant els resultats. | ACN
Aquesta informació es va publicar originalment el 11 de novembre de 2019 i, per tant, la informació que hi apareix fa referència a la data especificada.
El Partit Popular ha obtingut 88 escons, 22 més dels que va aconseguir en les eleccions del 28-A. Totes les enquestes apuntaven una sensible millora de la sort del nou PP de Pablo Casado i així ha estat, però els conservadors s'han situat finalment en la banda més baixa de la represa i lluny dels 100 escons que ambicionaven. Hi ha en l'imaginari del PP la xifra dels 106 escons que va obtenir Manuel Fraga el 1982, les primeres eleccions en què el PSOE va tastar la majoria absoluta. Allò va ser el punt de partida. Tot resultat per sota dels 100 és objectivament dolent pels populars.  

Casado pot ensenyar unes millors xifres de les que va treure a l'abril, però aquell va ser un pèssim resultat, la pèrdua de la meitat dels 137 escons que Mariano Rajoy havia detentat. Estava obligat a superar la seva pròpia marca. En els darrers mesos, el líder del PP ha suavitzat el seu discurs -en aquesta campanya ja no ha titllat de "traïdor" Pedro Sánchez-, però la seva imatge no ha estat prou presidencial, com es va veure en el debat de candidats del 4 de novembre. 


El líder del PP ha recuperat figures de l'entorn de Rajoy (Ana Pastor ha estat la número dos per Madrid) i ha fet esforços per aparèixer com a dirigent ben moldejat, però no acaba encara de trobar el seu lloc i ha perdut el seu pols amb un Sánchez que, situat a la Moncloa, ha anat agafant més imatge presidencial. Malgrat la seva joventut, arrossega el pes feixuc del desgast d'un PP que va governar durant la crisi i s'ha vist afectat per nombrosos casos de corrupció. 

Però el principal problema de Casado ha estat que ha topat amb un Vox que ha gestionat millor el malestar dels sectors més reaccionaris de la societat espanyola. Ara té una papereta complicada: entre Sánchez, el conflicte català i la competència amb Vox, haurà de saber trobar un espai propi: com recuperar votants de Vox sense perdre el centre.    



Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Participació