eleccions espanyoles 10-N

Ballart considera que les eleccions «només han servit per enfortir l'ultradreta»

L'alcalde de Terrassa creu que els comicis han estat una "greu irresponsabilitat"

per Anna Mira, Terrassa , 11 de novembre de 2019 a les 01:07 |
Jordi Ballart. | Adrià Costa
L'alcalde de Terrassa, Jordi Ballart, considera que les eleccions d'aquest diumenge "només han servit per enfotir l'ultradreta". En una piulada a Twitter Ballart ha dit que han estat "una greu irresponsabilitat" i que amb l'escenari que ha quedat "les opcions de pactes segueixen sent les mateixes". "Ni un euro més fins que hi hagi govern", ha assegurat. Durant la campanya l'alcalde de Terrassa va donar suport explícit a Errejón.
 

A Terrassa han tornat a guanyar els socialistes que han obtingut el 22,61% (25.362) i els republicans el 20,20% (22.653). Per la seva banda el partit d'extrema dreta, Vox, ha aconseguit 8.649 vots (7,71%). Ha superat el PP (6,63%) i Cs (6,43%) a la ciutat i s'ha situat com la cinquena força per darrere d'En Comú Podem (16,24%) i JxCat (10,31%). Per la seva banda la CUP ha sumat el 5,04% dels vots terrassencs.


Caiguda de la participació



Mentre que el passat mes d'abril la participació va créixer arreu i també a Terrassa on
on va arribar al 77,97%, aquest 10 de novembre ha baixat cinc punts i s'ha situat en el 70,38%. Amb tot, la xifra de mobilització de votants continua sent una de les més altes dels últims anys després de les dades rècord del 28-A.


Per barris, l'Antic Poble de Sant Pere és on més gent ha votat amb el 80,31% seguit del Centre (77,92%), Vallparadís (75,84%) i el barri de Sant Pere (74,88%). A la banda baixa de participació se situen els barris de Vilardell (48,57%) i Montserrat (54,86%).

Cens total:156.329
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:112.72372,11%
Abstencions:43.60627,89%
Vots nuls:5760,51%
Vots en blanc:9640,86%
PartitVots%
PSC-PSOE25.36222,61%
ERC-SOBIRANISTES22.65320,20%
ECP-GUANYEM EL CANVI18.21016,24%
JxCAT-JUNTS11.56010,31%
VOX8.6497,71%
PP7.4406,63%
Cs7.2126,43%
CUP-PR5.6495,04%
MÁS PAÍS2.1231,89%
PACMA1.7101,52%
RECORTES CERO-GV2530,23%
I.Fem1100,10%
PCTC710,06%
PCPC620,06%
IZQP610,05%
PUM+J580,05%


Consulteu aquí els resultats de l'escrutini en temps real a Catalunya: 

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0


I aquí podeu veure els resultats a l'Estat:

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0


 

 

Participació