Eleccions espanyoles 10-N

Victòria insuficient per al PSOE i Vox es dispara a la meitat del recompte

El sondeig de GAD3 per a TV3 i TVE dibuixa un panorama incert al Congrés

per Carles Bellsolà , 10 de novembre de 2019 a les 20:12 |
Pedro Sánchez obtindria menys escons que el 28-A. | Adrià Costa
Victòria insuficient per a Pedro Sánchez en la repetició de les eleccions espanyoles, i una ultradreta disparada, segons les primeres dades de l'escrutini. Amb el 26,5% escrutat, el PSOE obtindria 121 diputats, dos menys que els 123 que va aconseguir el 28-A. En segon lloc quedaria el PP, amb 81 diputats i un notable increment respecte als 66 de fa sis mesos. I també considerable és el salt de Vox, que ocuparia la tercera posició amb 46 escons, fent un salt respecte als 24 del 28-A.

Hi seguirien Unides Podem, amb 24, retrocedint respecte als 33 del 28-A, i Cs, que s'estavella amb només 10 representants, molt per darrere dels 57 dels darrers comicis. ERC superaria, de fet, la formació taronja, amb 13 i sent primera força a Catalunya, seguida de JxCat, amb 9, i el PNB, amb 6. Bildu obtindria 5 escons i la CUP, 3.



Aquests primers resultats dibuixen un panorama incert al Congrés, amb una aritmètica parlamentària que dificulta les aliances per formar govern, com a mínim, com va ocórrer el 28-A.


La participació a les eleccions ha caigut gairebé quatre punts a tot l'Estat, amb les dades de les sis de la tarda, i s'ha situat en un 56,86%, quan fa només sis mesos, el 28-A, va ser del 60,74% a la mateixa hora.

A Catalunya, la caiguda ha estat encara més acusada: s'ha situat en el 59,88% a Catalunya, el que significa una caiguda de 4,32 punts respecte al 28-A, en què la mobilització de votants va batre rècords, arribant al 64,20%.

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Participació