eleccions espanyoles 10-N

El PSC guanya per la mínima a ERC i Vox supera a Cs i al PP a Terrassa

ERC torna a quedar-se per darrere dels socialistes en uns resultats més ajustats que el passat mes d'abril

per Anna Mira , Terrassa , 10 de novembre de 2019 a les 22:14 |
Meritxell Batet. | Adrià Costa
El PSC torna a fer-se amb Terrassa i Vox creix fins la cinquena força. Amb el 100% escrutat ERC ha estat la segona força més votada a la ciutat amb un resultat encara més ajustats que el passat mes d'abril.

Els socialistes han obtingut el 22,61% (25.362) i els republicans el 20,20% (22.653). Per la seva banda el partit d'extrema dreta, Vox, ha aconseguit 8.649 vots (7,71%). Ha superat el PP (6,63%) i Cs (6,43%) a la ciutat i s'ha situat com la cinquena força per darrere d'En Comú Podem (16,24%) i JxCat (10,31%). Per la seva banda la CUP ha sumat el 5,04% dels vots terrassencs.

 

Els resultats de l'abril

El Partit Socialista va ser la força més votada a Terrassa en les eleccions espanyoles del passat mes d'abril. Aleshores el partit va aconseguir 25,65% dels vots de la ciutat, només quatre punts per sobre d'ERC amb un 20,86%. La tercera força més votada a la ciutat va ser En Comú Podem (18,08%), seguits de Cs (19,99%) i Junts per Catalunya (9,73%). Per la seva banda, el PP i Vox van obtenir gairebé el mateix resultat, els populars amb un 4,25% i Vox amb un 4,16%. 

Caiguda de la participació

Mentre que el passat mes d'abril la participació va créixer arreu i també a Terrassa on
on va arribar al 77,97%, aquest 10 de novembre ha baixat cinc punts i s'ha situat en el 70,38%. Amb tot, la xifra de mobilització de votants continua sent una de les més altes dels últims anys després de les dades rècord del 28-A.

Per barris, l'Antic Poble de Sant Pere és on més gent ha votat amb el 80,31% seguit del Centre (77,92%), Vallparadís (75,84%) i el barri de Sant Pere (74,88%). A la banda baixa de participació se situen els barris de Vilardell (48,57%) i Montserrat (54,86%).

Cens total:156.329
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:112.72372,11%
Abstencions:43.60627,89%
Vots nuls:5760,51%
Vots en blanc:9640,86%
PartitVots%
PSC-PSOE25.36222,61%
ERC-SOBIRANISTES22.65320,20%
ECP-GUANYEM EL CANVI18.21016,24%
JxCAT-JUNTS11.56010,31%
VOX8.6497,71%
PP7.4406,63%
Cs7.2126,43%
CUP-PR5.6495,04%
MÁS PAÍS2.1231,89%
PACMA1.7101,52%
RECORTES CERO-GV2530,23%
I.Fem1100,10%
PCTC710,06%
PCPC620,06%
IZQP610,05%
PUM+J580,05%


Consulteu aquí els resultats de l'escrutini en temps real a Catalunya: 

Diputats a escollir:48
Cens total:5.370.359
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:3.876.04472,17%
Abstencions:1.494.31527,83%
Vots nuls:20.6150,53%
Vots en blanc:27.0350,70%
PartitVots%Diputats
ERC-SOBIRANISTES869.93422,56%13
PSC-PSOE790.58220,51%12
JxCAT-JUNTS527.37513,68%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.73314,18%7
PP286.3027,43%2
CUP-PR244.7546,35%2
VOX243.0266,30%2
Cs216.3735,61%2
PACMA44.3891,15%0
MÁS PAÍS41.7031,08%0
RECORTES CERO-GV5.7900,15%0
I.Fem2.8220,07%0
PUM+J2.3450,06%0
PCTC2.2150,06%0
PCPC2.1350,06%0
IZQP1.9160,05%0


I aquí podeu veure els resultats a l'Estat:

Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0


 

 

Participació