Eleccions espanyoles 10-N

Victòria insuficient per al PSOE i Vox es dispara en l'inici del recompte

Les primeres urnes escrutades dibuixen un panorama incert al Congrés

per Carles Bellsolà, 10 de novembre de 2019 a les 21:33 |
Pedro Sánchez obtindria menys escons que el 28-A. | Adrià Costa
Victòria insuficient per a Pedro Sánchez en la repetició de les eleccions espanyoles, i una ultradreta disparada, segons les primeres dades de l'escrutini. Amb el 35,2% escrutat, el PSOE obtindria 124 diputats, uns més que els 123 que va aconseguir el 28-A. En segon lloc quedaria el PP, amb 84 diputats i un notable increment respecte als 66 de fa sis mesos. I també considerable és el salt de Vox, que ocuparia la tercera posició amb 47 escons, fent un fort salt respecte als 24 del 28-A.

Entre els partit d'àmbit estatal, hi seguirien Unides Podem i els seus aliats dels comuns a Catalunya i de les marees a Galícia, amb un total de 33, retrocedint respecte als 42 del 28-A, mentre que Cs s'estavella amb només 10 representants, molt per darrere dels 57 dels darrers comicis. ERC superaria, de fet, la formació taronja, amb 13 i sent primera força a Catalunya, seguida de JxCat, amb 9, i el PNB, amb 6. Bildu obtindria 5 escons i la CUP, 3. Íñigo Errejón obté dos escons, als quals s'hi hauria de sumar el de Compromís.



Aquests primers resultats dibuixen un panorama incert al Congrés, amb una aritmètica parlamentària que dificulta les aliances per formar govern, com a mínim, com va ocórrer el 28-A.


La participació a les eleccions ha caigut gairebé quatre punts a tot l'Estat, amb les dades de les sis de la tarda, i s'ha situat en un 56,86%, quan fa només sis mesos, el 28-A, va ser del 60,74% a la mateixa hora.

A Catalunya, la caiguda ha estat encara més acusada: s'ha situat en el 59,88% a Catalunya, el que significa una caiguda de 4,32 punts respecte al 28-A, en què la mobilització de votants va batre rècords, arribant al 64,20%.


Diputats a escollir:350
Cens total:34.872.054
Escrutat100,00%
Vots comptabilitzats:24.365.85169,87%
Abstencions:10.506.20330,13%
Vots nuls:249.4991,02%
Vots en blanc:216.5150,90%
PartitVots%Diputats
PSOE6.752.98328,00%120
PP5.019.86920,82%88
VOX3.640.06315,09%52
PODEMOS-IU2.364.1929,80%26
ERC-SOBIRANISTES869.9343,61%13
Cs1.637.5406,79%10
JxCAT-JUNTS527.3752,19%8
ECP-GUANYEM EL CANVI546.7332,27%7
EAJ-PNV377.4231,57%7
EH Bildu276.5191,15%5
MÁS PAÍS-EQUO326.6661,35%2
CUP-PR244.7541,01%2
PODEMOS-EU186.2600,77%2
CCa-PNC-NC123.9810,51%2
NA+98.4480,41%2
MÉS COMPROMÍS175.0920,73%1
BNG119.5970,50%1
PRC68.5800,28%1
¡TERUEL EXISTE!19.6960,08%1
PACMA226.4690,94%0
MÁS PAÍS52.3080,22%0
RECORTES CERO-GV34.3060,14%0
PUM+J27.0160,11%0
M PAÍS-CHA-EQUO22.9890,10%0
MÉS-ESQUERRA18.2060,08%0
PCPE14.0230,06%0
AxSÍ13.9540,06%0
PCTE13.8280,06%0
GBAI12.6220,05%0
UPL10.1980,04%0
PCOE9.6640,04%0
CpM8.9250,04%0
EB5.9520,02%0
ERPV5.8160,02%0
XAV5.3990,02%0
AVANT ADELANTE LOS VERDES5.2900,02%0
VERDES3.2410,01%0
PH3.1950,01%0
I.Fem2.8220,01%0
CONTIGO2.3980,01%0
IZQP2.3470,01%0
UIG-SOM-CUIDES2.3160,01%0
SOMOS REGIÓN2.3030,01%0
AHORA CANARIAS2.0150,01%0
CHA1.9800,01%0
PPSO1.4510,01%0
PDSJE1.3860,01%0
EXTREMADURA UNIDA1.3170,01%0
P-LIB1.1590,00%0
UNIDOS SÍ-ACPS-DEf1.0640,00%0
MAS1.0630,00%0
ANDECHA8970,00%0
PREPAL8660,00%0
MDyC8140,00%0
AUNACV6580,00%0
PYLN6230,00%0
FE de las JONS6080,00%0
CAnda5150,00%0
UNIÓN REGIONALISTA5140,00%0
FIA4310,00%0
SOLIDARIA2690,00%0
centrados2370,00%0
RISA2290,00%0
DPL2100,00%0
IZAR1440,00%0
C 21640,00%0
UDT310,00%0

 

Participació