Cicle Gaudí

«Escape room», probablement la millor comèdia catalana de l'any

El film d'Hèctor Claramunt i Joel Joan es projecta a més d'un centenar de localitats en el marc del Cicle Gaudí

«Escape room» és el film de setembre del Cicle Gaudí | Acadèmia del Cinema Català
per NacióDigital, 19 de setembre de 2022 a les 10:11 |
Nou curs i nova proposta del Cicle Gaudí, el circuit estable de cinema català. Aquest setembre és el torn d'Escape room, l'adaptació cinematogràfica de l’obra de teatre dirigida per Hèctor Claramunt i protagonitzada pel carismàtic Joel Joan.


Escape room, que es va estrenar el març del 2022, ara es torna a projectar en sales i equipaments de més d'un centenar de viles i ciutats del país, a preu reduït -podeu consultar dia i hora i horaris aquí-.

Escape room, després de l'èxit al teatre, va aconseguir una notable recaptació als cinemes dels Països Catalans situant-se entre les més vistes de l'Estat el cap de setmana de l'estrena. Es promocionava com la millor comèdia catalana de l'any... i potser l'única. Una bona manera de deixar clar que fer cinema en català és possible, però no és fàcil.
 

Ivan Massagué i Joel Joan protagonitzen Escape room. Foto: Cicle Gaudí


La pel·lícula planteja l'escenari amb dues parelles, una nit en un escape room i 90 minuts. L’única manera d’escapar serà posant a prova la seva amistat, enfrontant-se a la veritat i superant un seguit d’enigmes perfectes per a l’ocasió. Ho aconseguiran? Escape Room combina l’humor i la intriga per fer-nos passar una molt bona estona.

Fitxa tècnica

Direcció: Hèctor Claramunt
Guió: Hèctor Claramunt, Joel Joan
Direcció de fotografia: Xavi Giménez
Estrena: març 2022
Durada: 90 minuts
Gènere: comèdia
Versió: original en català
Intèrprets: Joel Joan, Ivan Massagué, Paula Vives, Mònica Pérez, Ferran Carvajal

On veure Escape room en el marc del Cicle Gaudí?


Alella: Espai d'Arts Escèniques Casal d'Alella (dimarts 27 de setembre, 19.00)
Arenys de Munt: El Centre (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Avinyó: El Catalunya (diumenge 2 d'octubre, 18.00)
Badalona: Teatre Margarida Xirgu (dimecres 28 de setembre, 20.00)
Balsareny: Sala El Sindicat (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Barcelona-Poblenou: Teatre Casino l'Aliança del Poblenou (dijous 22 de setembre, 19.00)
Berga: Teatre Patronat Casal Parroquial (dijous 15 de setembre, 20.30)
Bigues i Riells: Teatre Auditori Polivalent (divendres 16 de setembre, 20.30)
Calaf: Casino de Calaf (divendres 30 de setembre, 21.00)
Calella: Sala Mozart (dijous 29 de setembre, 21.00)
Capellades: La Lliga (divendres 23 de setembre, 19.00)
Cardedeu: Cinema Esbarjo (dijous 15 de setembre, 20.00)
Cardona: Teatre Els Catòlics (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Castellar del Vallès: Auditori Municipal Miquel Pont (divendres 30 de setembre, 21.00)
Castelldefels: Teatre Plaza (divendres 23 de setembre, 19.30)
Centelles: Centre Parroquial (divendres 30 de setembre, 20.00)
Gelida: Sala d'actes del Centre Cultural (divendres 16 de setembre, 19.00)
Granollers: Cinema Edison (dimarts 20 de setembre, 19.00)
Igualada: Ateneu Cinema (dijous 15 de setembre, 20.00)
La Palma de Cervelló: Teatre de l'Aliança Palmarenca (divendres 16 de setembre, 22.00)
Manlleu: Cinema Casal de Gràcia (diumenge 25 de setembre, 19.00)
Martorell: Auditori Joan Cererols (divendres 30 de setembre, 19.00)
Martorelles: el Celler de Carrencà (diumenge 25 de setembre, 19.30)
Matadepera: Sala Frederic Mompou de l'Escola de Música (divendres 30 de setembre, 19.00)
Mataró: Foment Mataroní (dijous 29 de setembre, 20.15)
Molins de Rei: Teatre la Peni (dissabte 10 de setembre, 19.00)
Montornès: Espai Cultural Montbarri (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Navarcles: Teatre Auditori Agustí Soler i Mas (divendres 23 de setembre, 20.30)
Òrrius: Sala Teatre (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Palau Solità i Plegamans: Teatre de la Vila (dissabte 24 de setembre, 19.00)
Rubí: Teatre Municipal la Sala (divendres 16 de setembre, 20.00)
Sallent: Espai Cultural Fàbrica Vella (dissabte 24 de setembre 20.30)
Sant Adrià de Besòs: Ateneu Adrianenc (dijous 8 de setembre, 19.30)
Sant Andreu de Llavaneres: Sala Teatre del Casal (divendres 16 de setembre, 21.00)
Sant Cugat del Vallès: Cinemes Sant Cugat (dimarts 27 de setembre, 19.30)
Sant Fruitós de Bages: Teatre Casal Cultural (diumenge 25 de setembre 18.30)
Sant Joan Despí: Teatre Mercè Rodoreda (dijous 22 de setembre, 20.00)
Sant Llorenç d'Hortons: la Sala (dissabte 24 de setembre, 22.30)
Sant Vicenç de Castellet: Teatre el Coro (diumenge 18 de setembre, 18.30)
Santa Eulàlia de Ronçana: Sala Muriel Casals-Centre Cívic i Cultural La Fàbrica (diumenge 18 de setembre, 19.00)
Santa Maria d'Oló: Espai Hemalosa (diumenge 18 de setembre, 18.00)
Sentmenat: Teatre del Coro (dissabte 1 d'octubre, 20:00)
Sitges: Cinema Prado (dijous 15 de setembre, 20.30)
Taradell: Can Costa Centre Cultural (diumenge 25 de setembre, 19.00)
Tavertet: sala polivalent de l'Ajuntament (dissabte 24 de setembre, 20.00)
Terrassa: pati de l'Associació de Veïns del Barri d'Egara (divendres 16 de setembre, 21.30)
Torelló: Cinema el Casal (dijous 15 de setembre, 21.00)
Vacarisses: Casal de Cultura (diumenge 18 de setembre, 19.00)
Viladecavalls: Auditori Escola de Música Pau Casals (divendres 30 de setembre, 20.00)
Vilafranca del Penedès: Espai Cultural Forum Berger (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Vilanova del Vallès: Teatre Auditori Centre Cultural (divendres 30 de setembre, 19.30)
Vilanova i la Geltrú: Teatre Principal (dijous 20 d'octubre, 19.30)
Vilassar de Dalt: La Massa Teatre (dijous 8 de setembre, 19.30)

Anglès: sala polivalent de l'U d'Octubre (divendres 23 de setembre, 20.00)
Banyoles: Auditori de l'Ateneu de Banyoles (divendres 23 de setembre, 20.30)
Begur: Casino Cultural (divendres 23 de setembre, 19.00)
Blanes: Teatre de Blanes (dijous 15 de setembre, 20.00)
Cadaqués: Art i Joia (dissabte 12 de novembre, 19.00)
Cassà de la Selva: Sala Centre Recreatiu (diumenge 18 de setembre, 18.00)
La Bisbal d'Empordà: Teatre Mundial (dissabte 24 de setembre, 19.00)
La Cellera de Ter: Teatre Centre Cultural Parroquial (divendres 16 de setembre, 20.00)
Llagostera: Teatre Casino Llagosterenc (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Maçanet de la Selva: Teatre la Societat (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Palamós: Teatre La Gorga (dijous 29 de setembre, 20.00)
Ribes de Freser: Cinema Catalunya - Amics del Cinema de la Vall de Ribes (dissabte 17 de setembre, 19.00)
Roses: Teatre Municipal de Roses (dijous 29 de setembre, 20.15)
Sant Feliu de Guíxols: Monestir de Sant Feliu de Guixols (divendres 16 de setembre, 21.00)
Santa Coloma de Farners: Auditori Municipal (divendres 7 d'octubre, 19.00)

Almacelles: Cinema Casal (diumenge 18 de setembre, 19.00)
Arbeca: L'Abadia (diumenge 25 de setembre, 19.00)
Balaguer: sala d'actes de la Paeria (divendres 30 de setembre, 20.30)
Bellcaire d'Urgell: sala d'actes de l'Ajuntament (divendres 30 de setembre, 21.00)
Bellver de Cerdanya: sala del teatre del Centre Cívic Escoles Velles (diumenge 18 de setembre, 18.00)
Guissona: sala de plens de l'Ajuntament (diumenge 25 de setembre, 18.00)
La Fuliola: sala d'actes de l'Ajuntament (diumenge 25 de setembre, 18.00)
La Guingueta d'Àneu: Sala lo Ventador (dissabte 24 de setembre, 19.00)
La Granadella: Centre Cívic 1 d'octubre (diumenge 25 de setembre, 18.00)
La Pobla de Segur: Molí de l'Oli (divendres 30 de setembre, 21.30)
Mollerussa: sala d'actes del Centre Cultural (divendres 23 de setembre, 20.30)
Puigverd de Lleida: sala de la Llar Social (diumenge 25 de setembre, 19.30)
Sant Llorenç de Morunys: Teatre Municipal (diumenge 25 de setembre, 18.00)
Sort: Cinema-Teatre Els Til·lers (diumenge 18 de setembre, 19.00)
Solsona: Teatre Comarcal (divendres 30 de setembre, 21.30)
Vall de Boí: sala d'actes de l'Ajuntament de la Vall de Boí a Barruera (dimecres 28 de setembre, 18.30)

Alcover: Convent de les Arts (dissabte 24 de setembre, 19.00)
Ascó: Casal Municipal (divendres 23 de setembre, 19.00)
Bonastre: Sala la Societat (dissabte 17 de setembre, 19.00)
El Vendrell: Auditori del Tívoli (dijous 15 de setembre, 20.00)
Flix: Cinema de la Unió Social (diumenge 18 de setembre, 18.00)
Gandesa: Cinema Coliseum (diumenge 18 de setembre, 18.00)
L'Espluga de Francolí: sala Folch i Torres del Casalet de l'Espluga de Francolí (diumenge 18 de setembre, 18.30)
L'Hospitalet de l'Infant: Centre Cultural Infant Pere (dijous 15 de setembre, 19.00) 
La Bisbal del Penedès: Centre Municipal de Cultura-Auditori Sala Salbà (divendres 25 de setembre, 19.00)
La Ràpita: Auditori Sixto Mir (dijous 15 de setembre, 20.00)
La Selva del Camp: Castell del Paborda (dissabte 17 de setembre, 19.00)
Llorenç del Penedès: la Cumprativa (dissabte 17 de setembre, 21.30)
Passanant i Belltall: biblioteca municipal de Belltall (dissabte 17 de setembre, 17.00)
Santa Oliva: Monestir de Santa Maria de Santa Oliva (divendres 16 de setembre, 19.30)
Tortosa: sala petita del Teatre Auditori Felip Pedrell (dijous 22 de setembre, 19.00)
Vila-rodona: Casal de Vila-rodona (diumenge 18 de setembre, 18.45)
Vila-seca: Celler de Vila-seca (dijous 8 de setembre, 19.00)
Vilallonga del Camp: sala de cinema del Centre Recreatiu (dissabte 17 de setembre, 21.30)

 

Participació